Menopauza: hogyan vészeljük át a hőhullámokat?

A változókor leggyakoribb panaszai közé tartoznak a hőhullámok. Néhány egyszerű óvintézkedés segíthet a kellemetlen panasz legyőzésében.

A menopauzával járó testi és lelki panaszok komolyan próbára tehetik az embert. A változókorban lévő nők egy részének alvásproblémák, hangulati hullámvölgyek, fáradékonyság, koncentrációzavarok, hízékonyság nehezíthetik mindennapjait. Igen gyakori gondot jelentenek az éjjel és nappal egyaránt jelentkező hőhullámok. A vizsgálatok tanúsága szerint legalább minden második változókorban lévő nőt érinthet ez a kellemetlenség. Mivel a kánikula ráerősíthet a panaszokra, nem csoda, hogy tartunk a nyári hónapoktól ebben az életszakaszban. Néhány óvintézkedéssel azonban még ezt az időszakot is viszonylag kényelmesen átvészelhetjük.

A változókori panaszok ellen sokat tehetünk a mindennapokban
A változókori panaszok ellen sokat tehetünk a mindennapokban. Fotó: iStock

Ruhaviselet és ágynemű

Viseljünk könnyű, lélegző, természetes anyagból készült ruhákat!A hőhullámokkal küzdőknek amúgy is tanácsos kerülniük a műszálas holmit, de nyáron különösen igaz, hogy a pamut és a len a jó választás. Ha napon tartózkodunk, a vékony, hosszú ujjú blúz jobb megoldás lehet az ujjatlan viseletnél, a bőrt közvetlenül érő napfény ugyanis jobban forrósít, mint ha lenge anyaggal óvjuk a bőrt. Éjszakára pamutágynemű és kényelmes, bő pamutpizsama az ajánlott viselet - szakértők szerint ez utóbbi azért jobb a meztelen alvásnál, mert segít a hő elvezetésében.

Átvészelni a nappalokat és az éjszakákat

Tegyünk meg mindent magunk és a környezetünk hűsítéséért ! Napközben valamilyen árnyékolóval óvjuk ablakainkat a beáradó napfénytől és érdemes beszerezni egy ventilátort. A nyugodt alvás érdekében töltsük az éjszakát otthonunk leghűvösebb helyiségében, készítsünk elő egy váltás hálóruhát, hogy gyorsan átöltözhessünk, ha verejtékezve ébredünk. Segíthet a lefekvés előtti hideg borogatás, de az is, ha jégakkut teszünk a párnánk alá, és ha esetleg felriadunk, megfordítjuk a párnát.

Inni, inni, inni - és megfelelően enni

A bőséges folyadékfogyasztás fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni. Minden életkorban és évszakban ügyelnünk kell rá, de hőségben és erős izzadással járó állapotokban fokozott tudatossággal kell gondoskodnunk a folyadékpótlásról. Igyunk tehát sok vizet és egyéb egészséges folyadékot, és mindig legyen nálunk legalább egy kis üveggel, hiszen a ránk törő hőhullámtól gyorsabban megszabadulhatunk, ha hideg italt fogyasztunk.

Együnk vitaminokban és rostokban gazdag ételeket , és kerüljük a hőhullámok ismert kiváltóit, az erősen főszeres fogásokat, az alkoholt és a koffeines italokat. A csípős ételek helyett érdemes kipróbálni a fitoösztrogéneket tartalmazó alapanyagokat (szója, lenmag) - bár nem minden tanulmány igazolta jótékony hatásukat, kárt biztosan nem okoznak.

Stresszoldás és gyógyszeres segítség

A stressz számos problémának, így a változókori hőhullámoknak is kiváltó ingere lehet. Ezért valamennyi hatékony stresszkezelő technika könnyíthet a panaszainkon: a masszázs, a relaxáció, a jóga és más ellazító módszerek mind segíthetnek. Más természetes gyógymódok is rendelkezésünkre állnak.

Ma már mindenki számára hozzáférhetők a változókor testi és lelki tüneteinek kezelésében hatékony, hormonmentes, kizárólag növényi hatóanyagokat tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszerek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Reggel még több helyen eshet, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, ezzel együtt északon délután egyre inkább kisüt a nap. Ezzel szemben a déli, délnyugati országrészben a felhőzet átmeneti felszakadozását követően erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, és ott délután is valószínűek záporok, zivatarok. Többfelé lesz élénk, helyenként erős az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra