Fül-orr-gégészeti betegségek

A fül nemcsak a hallás, hanem az egyensúlyérzés szerve is. Leggyakoribb betegségei a középfülgyulladás, a hallójárat-gyulladás, a fülzúgás és a nagyothallás. Az orr a légzés és a szaglás egyik szerve. Feladata a belégzett levegő felmelegítése, szűrése és párásítása. Elhelyezkedéséből adódóan az orr különösen ki van téve a sérülések veszélyének, ezek mellett fertőzésekkel, orrvérzéssel és polipok kialakulásával is számolni kell. A garat a légző- és az emésztőrendszer közös része. A gége a garat és a légcső között helyezkedik el, és a hangszalagokat tartalmazza, tehát a beszéd szerve. A garat és a gége gyakran fertőződik, illetve alakulnak ki bennük gyulladások és nem daganatos jellegű szövetburjánzások.

Torok- és mandulagyulladás tünetei és kezelése

Mi a torok- és mandulagyulladás?

Mandulagyulladás alatt a garatmandulák gyulladását értjük, a torokgyulladás pedig a torok nyálkahártyájának gyulladását jelenti. A megbetegedés az esetek többségében vírusos eredetű, a tüszős mandulagyulladást viszont baktérium okozza.

Tünetek

A torok- és mandulagyulladás előfordulása

Nagyon gyakori probléma a torok- és mandulagyulladás, vírusos időszakban rengeteg embert érint ilyen fertőzés. A könnyű terjedés oka az, hogy ezeknek a betegségeknek a kórokozói - legyenek azok akár vírusok, akár baktériumok - cseppfertőzéssel adódnak át.

A torok- és mandulagyulladás okai

A felnőttek 90 százalékánál, a gyerekek 70 százalékánál jellemzően vírusos eredetű a torok- és mandulagyulladás. Az úgynevezett tüszős mandulagyulladás hátterében mindig bakteriális fertőzés áll, kórokozója egy Streptococcus baktériumfaj. Torok- és mandulagyulladást a hideg önmagában nem okoz, ez csak azért jelent rizikót, mert a kihűlés nem természetes állapot, nem segíti az immunrendszer működését. Emiatt növeli a kihűlés annak veszélyét, hogy elkapjunk fertőzéseket.

A torok- és mandulagyulladás tünetei

Torokgyulladásnál a torokfájdalom mellett nyelési nehézség és nyelési fájdalom is jelentkezik. Kísérheti a betegséget hőemelkedés, néha magas láz is, de általában láztalan a beteg. Jellemző, hogy a torok nyálkahártyája hiperémiás, vörös, lehet duzzadt is. Mandulagyulladásnál a mandulák lényegesen megnagyobbodnak, beduzzadnak, itt is látni erezettséget, megnagyobbodnak a nyirokcsomók is.
A vírusok közül az Epstein-Barr vírus okozta mononukleózis szinte teljesen utánozza a bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladás képét. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy kialakulhat a mandulákon szürkésfehéres lepedék, kifejezetten nagyra nőhetnek a nyirokcsomók is. Emiatt gyakran a Streptococcus okozta tüszős mandulagyulladással tévesztik össze. Ez esetben a mandulákon inkább fehéres, pontszerű pöttyözöttség látható. Emellett a bakteriális fertőződésnél fordul elő általában komolyabb duzzanat, jelentős nyirokcsomó-megnagyobbodás. A bakteriális fertőzéseket legtöbb esetben 38 fok fölötti láz is kíséri, orrfolyás, köhécselés és tüsszögés viszont nem jellemző. Utóbbiak a vírusos torokgyulladásnál fordulhatnak elő, de ott sem feltétlenül.
Vírusos időszakban rendkívül gyakori probléma a torok- és mandulagyulladás
Vírusos időszakban rendkívül gyakori probléma a torok- és mandulagyulladás

A torok- és mandulagyulladás diagnózisa

A torok- és mandulagyulladás diagnózisát a klinikai kép alapján állítják fel az orvosok, és ha szükséges, vesznek torokváladékot is, hogy azt laborban leolthassák. Ez akkor jelenthet segítséget, ha a tünetek alapján felmerül a Streptococcus gyanúja, de a baktérium jelenléte nem egyértelmű. Ilyenkor a kórokozó pontos beazonosítása után kezdődhet meg a célzott kezelés. Nem egyértelmű tünetek esetén támpontot adhat az orvosoknak a laborvizsgálat is, annak eredménye alapján könnyen megállapítható a fertőzés eredete. Ez azért hasznos, mert egy gyors laborvizsgálat elkészül egy nap alatt, a torokváladék-vizsgálat viszont nincs meg ilyen hamar. Létezik egy gyors Streptococcus-teszt is, de az nehezen érhető el.

A torok- és mandulagyulladás kezelése

A torok- és mandulagyulladás kezelése függ a gyulladás eredetétől, másra van szükség vírusos, és másra bakteriális fertőzésnél. Ha Streptococcus a kórokozó, akkor antibiotikumokat, jellemzően penicillineket alkalmaznak, és figyelni kell a lázcsillapításra is, ami nem szteroid gyulladásgátlókkal történik. Fontos emellett a könnyű étrend, bő folyadékfogyasztás és a pihenés.
Vírusos fertőzésnél szintén figyelni kell a könnyű étrendre, és célszerű kerülni a túl forró, túl hideg ételeket és italokat. Ezek a nyálkahártyát tovább irritálják. Hasznosak a langyos, mézes teák, a torokfertőtlenítő cukorkák. A kezdeti időszakban ajánlott szedni gyulladáscsökkentőket, fájdalomcsillapítókat is.
Torokfájásnál érdemes valamennyire kímélni a hangot is. Nem kell hangtilalmat elrendelni, de fontos a közösség kerülése, a pihenés és a kevés beszéd. Ha a hangszálakat ilyenkor terhelik (a suttogás is terhelést jelent, sőt ez olyan beszédtechnika, amely a hangszalagokra plusz terhet ró), akkor később hangképzési problémák léphetnek fel. Érdemes lehet sálat is viselni, ami azért hasznos, mert egyenletes hőmérsékletet biztosít.

A torok- és mandulagyulladás gyógyulási esélyei

Ha nem lép fel szövődmény - például mandula körüli tályog -, akkor a torok- és mandulagyulladásból mindenki könnyen felépül 7-10 nap alatt.

A torok- és mandulagyulladás megelőzése

A torok- és mandulagyulladás megelőzését a higiéniai szabályok betartása segíti, illetve az, ha kiegyensúlyozott táplálkozással, megfelelő folyadékbevitellel általában is figyelünk egészségünkre. Vírusos időszakban hasznos lehet a maszkhordás, mivel az segíti megelőzni a cseppfertőzéssel terjedő fertőzések átadását.

A torok- és mandulagyulladás szövődményei

A mandulagyulladás szövődménye mandulatályog lehet, aminek kialakulása életveszélyes állapotot is eredményezhet. Tályog általában akkor alakul ki, ha a gyulladás visszatérő, illetve ha a szájhigiéniát, a fogakat nagyon elhanyagolják. Rizikót jelenthet az is, ha a kórokozó nagyon patogén, a fertőzött egyén pedig immunhiányos vagy legyengült állapotú. Ilyenkor a gyulladás már nem csak a mandulát érintheti, hanem annak tokját megkerülve a mandula környéki szövetekre is ráterjedhet, behatolhat a mélybe, a nyakizmok közé. Ez különösen a legyengült immunrendszerű betegekre nézve veszélyes. A tályogot az jelezheti, ha az érintett nagyon lázas, száját pedig alig tudja kinyitni. A torokkép ilyen esetekben teljesen aszimmetrikus, mert az egyik oldali mandula teljesen előredomborodik, szinte elfoglalja a teljes helyet a torokban. A lágyszájpad és a garatív vizenyőssé is válik, ami szintén nagyon jellegzetes képet ad.

Hasznos tudnivalók a torok- és mandulagyulladásról

Laikus szemmel az Epstein-Barr vírus okozta mononukleózis tűnhet bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladásnak, ugyanis a mandulákon ez esetben is kialakul szürkésfehéres elváltozás. Ha ilyenkor elkezdenek maradék, amoxicillin tartalmú antibiotikumot (ez egy félszintetikus aminopenicillin-származék) szedni, könnyen társulhatnak a meglévő panaszokhoz vörös kiütések. Viszont ez nem a klasszikus penicillinérzékenység miatt alakul ki, hanem azért, mert az Epstein-Barr vírussal való fertőződés miatt olyan molekulák keringenek a vérben, melyek a penicillinnel reakcióba lépnek. Ilyenkor ráadásul gyakran diagnosztizálnak tévesen penicillinérzékenységet, ami azért gond, mert a vélt, ám nem valós érzékenység miatt később akkor sem kaphat a beteg penicillint, amikor tényleg szüksége lenne rá. Az átgondolatlan antibiotikum-használatot emiatt is kerülni kell.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész szakorvosnak.

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +16 °C
Minimum: +3 °C

A Nyugat-Dunántúlon döntően borult lesz az ég, másutt a kezdeti közepesen vagy erősen felhős időt követően délutántól borul be dél felől. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein pedig havas eső, havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Napközben melegfront érezteti hatását, ami miatt a frontérzékenyek tünetei ismét felerősödhetnek.