
Életmód
Csontritkulás
Oszteoporózis, kockázati tényezők, megelőzés, diéta, csontvédő torna, csontsűrűségmérés
















Ételek, amelyek jók csontritkulásra
Csontritkulás, avagy oszteoporózis esetén a csontsűrűség csökken, így a csontok törékennyé, fájdalmassá válnak. Bár a betegség kialakulásában legnagyobbrészt genetikai tényezők tehetők felelőssé, a gyógyításban és megelőzésben is nagyon fontos szerepe van az életmódbeli tényezőknek, ezen belül is a táplálkozásnak.




Hogyan kezelhető a csontritkulás?
A csontritkulás vagy más néven oszteoporózis a csontok tömegének és mésztartalmának csökkenésével jár, világszerte és Magyarországon is nagyon gyakori megbetegedés, főként az idősebb nőket érinti. Legnagyobb veszélye, hogy következményeképpen nő a csonttörések kockázata, és az időskori csonttörésből való felépülés már nehézkes, például egy combnyaktörésből esetenként nem is tud teljesen meggyógyulni a beteg.



A csontritkulás étrendje tejmentesen
A csonttömegvesztés az öregedés természetes velejárója, ami pozitív és negatív irányba is befolyásolható. A megelőzés már gyermekkorban elkezdődik az optimális csúcscsonttömeg kialakításával, de étrendünkkel megelőzhetjük, lassíthatjuk a csontritkulást.




Nyugatról kelet felé haladva egy keskeny, szakadozott felhősáv vonul át felettünk, amelyből legfeljebb elvétve fordulhat elő kisebb záporeső. A szél fokozatosan mindenütt északnyugatira fordul, és szerte a Dunántúlon, majd délutántól északkeleten, keleten is megélénkül, helyenként megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 22 és 28 fok között alakul. Késő estére 13 és 19 fok közé hűl le a levegő. Egészen szombatig nem várható fronthatás a meteorológiai előrejelzés szerint.