
Napi egészség
Magas vérnyomás
Hipertónia, vérnyomásmérés, magasvérnyomás-betegség, vérnyomáscsökkentés, veszélyek, vérnyomás-ellenőrzés








Hormonzavarok, amelyek megemelhetik a vérnyomást
Másodlagos magas vérnyomás esetén más betegség tüneteként jelentkezik a magas vérnyomás – így például hormonzavarok is állhatnak a háttérben. Annak érdekében, hogy a beteg állapota javuljon, nem elég a vérnyomás csökkentésére fókuszálni, az alapprobléma kezelése is fontos.



Magas vérnyomás: 3 dolog, ami életmentő lehet
Nem véletlenül hívják a magas vérnyomást csendes gyilkosnak: bár a legtöbb embernél nem okoz tüneteket, rendkívüli módon rombolhatja egészségünket. A kardiológus szerint, ha az érintettek kiemelten figyelnek három dologra, az életmentő lehet számukra.


Magas vérnyomás: ajánlott és kerülendő mozgásformák
A magasvérnyomás-betegek sokszor azért tartanak a mozgástól, sportolástól, mert félnek, hogy még magasabbra szökik a vérnyomásuk. Valóban vannak kerülendő mozgásformák, de jól felépített mozgás- és életmódprogrammal a vérnyomás természetes módon is csökkenthető.



Mennyi idő alatt lehet csökkenteni a magas vérnyomást?
Diagnosztizált magasvérnyomás-betegség esetén több pillére kell épülnie a kezelésnek. Szakértő beszél arról, milyen faktorok befolyásolják a vérnyomás csökkentésének gyorsaságát és miért fontos a gyógyszereken kívül az életmódtanácsokat is megfogadni.



Erre is utalhat a magas vérnyomás és a gyakori vizelés
A magas vérnyomás, az izomgyengeség, a gyakori vizelés, a fokozott szomjúságérzés olyan tünetek, amelyek okát mindenképpen fontos kivizsgálni. A szakorvos szerint Conn-szindróma is állhat a háttérben, amely viszonylag gyakori oka a másodlagos magasvérnyomás-betegség kialakulásának.



Magas a vérnyomás: ezeket tilos fogyasztani
A magas vérnyomás népbetegségenek számít. Érdemes azonban tenni ellene, mivel hosszú távon számos komoly betegség kialakulásának kockázatát megnövelheti. Nagyon fontos például, hogy megfelelően táplálkozzunk, és kiiktassunk az étrendünkből bizonyos élelmiszereket.







Mit tehetünk a magasabb téli vérnyomás ellen?
A tél nemcsak az influenza szezonja, de a sztróké és a szívinfarktusé is. A hideg időben akár 20-50 százalékkal is megnőhet a szív- és érrendszeri betegségek miatti halálesetek száma. Különösen veszélyeztetettek a magas vérnyomású betegek. De egyvalamit ők is biztosan megtehetnek.




Dél, délnyugat felől erősen megnövekszik a felhőzet, hajnaltól melegfront csapadékzónája érkezik, amely délnyugaton már okozhat gyenge esőt, átmeneti ónos esőt is. A délies szél néhol megélénkülhet, de alapvetően mérsékelt marad a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában -7 és -1 fok között várható. A fagyzugokban és a hófödte tájakon ennél jóval hidegebb is lehet. A frontérzékenyek napját kettős fronthatás nehezítheti meg.