Krónikus prosztatagyulladás: nagy hiba, ha nem vesszük komolyan!

Milyen tünetek mentén és mennyi idő alatt jut el egy beteg a krónikus bakteriális prosztatitisz diagnózisához? Mikortól tekinthető krónikusnak a bakteriális prosztatitisz? Hogyan ismerjük fel a jeleket?

A krónikus bakteriális prosztatitiszt baktériumfertőzés okozza. A baktériumok a húgycsőből vagy a véráramból jutnak a prosztatába, ahol gyulladást okoznak a prosztata szövetében.

Tudtad? A prosztatagyulladás tünetei jelentősen rontják a férfiak életminőségét és megterhelőek lehetnek a mindennapi életben. A krónikus vagy visszatérő prosztatagyulladás a nemi vágy (libidó) csökkenéséhez vezethet, a tartós fájdalom pedig maradandó pszichés problémákat, illetve depressziót okozhat.

A GYAKORI MEREVEDÉSI ZAVAR ÉS A FÁJDALMAS MAGÖMLÉS IS KRÓNIKUS PROSZTATAGYULLADÁSRA UTALHAT. FOTÓ: GETTY IMAGES
A GYAKORI MEREVEDÉSI ZAVAR ÉS A FÁJDALMAS MAGÖMLÉS IS KRÓNIKUS PROSZTATAGYULLADÁSRA UTALHAT. FOTÓ: GETTY IMAGES

A krónikus bakteriális prosztatagyulladás kialakulásában szerepet játszhat:

·        alsó húgyúti bakteriális fertőzés,

·        tályogok (tüszős mandula, foggyökércsúcs),

·        stressz,

·        hormonális tényezők,

·        prosztatakövek,

·        a vizelet visszaáramlása a prosztata szöveti állományába a húgycsőben megnövekedett nyomás miatt (például húgycsőszűkület, külső húgycsőzáróizom fokozott összehúzódása miatt).

A krónikus prosztatagyulladás tünetei:

  • tompa alhasi fájdalom, amit gyakran a stressznek tulajdonítanak a férfiak,
  • diszkomfortérzet a herezacskóknál/herénél, hímvesszőnél, a húgyhólyagnál és az alhasnál,
  • gyakori vizelés,
  • sürgető vizelési inger,
  • nehéz vizelés, fájdalmas vizelés,
  • szexuális zavarok (merevedési zavar, magömlési zavar).

A prosztata gyulladását krónikusnak tekintjük, amennyiben a panaszok legalább 3 hónapja fennállnak. Ha a fenti tüneteket tapasztaljuk, mielőbb keressük fel a területileg illetékes urológiai szakrendelést!

A krónikus prosztatagyulladás diagnosztikája

  • Prosztata tapintása végbélen keresztül.
  • Az ejakulátum bakteriális vizsgálata.
  • A vizeletüledék vizsgálata és vizelettenyésztés (baktériumok és gyulladásos sejtek jelenlétének kimutatása).
  • Az ejakulátumban az IL-6 és IL-8 nevű gyulladásos mediátorok szintjének mérése.
  • Prosztataspecifikus elasztáz vizsgálat az ejakulátumban.
  • Vizeletáramlás mérése (uroflowmetria): a vizelési képességről ad információt mért és számított értékek alapján.
  • Képalkotó vizsgálat (ultrahang): a végbélen keresztül végzett ultrahangvizsgálat, illetve vizelés után a húgyhólyagban visszamaradó vizelet mérése.
  • A prosztataspecifikus antigén (PSA) meghatározása: a vérvétel eredményei közül a prosztata által termelt, úgynevezett prosztataspecifikus antigén (PSA) érték ad felvilágosítást a szerv állapotáról. Megemelkedett értéke a prosztatában zajló kóros folyamatokra utal.

Tippek és tanácsok a krónikus állapot felismerésére

Sok férfi nem akar foglalkozni a tünetekkel, még akkor sem, ha azok már hónapok óta fennállnak. Pedig a tompa alhasi fájdalom, a gyakori vizelési inger, a gyenge vizeletsugár, a csípő érzés vizelés közben vagy után, a gyakori merevedési zavar és a fájdalmas magömlés mind krónikus prosztatagyulladásra utalhatnak. A legtöbben abban reménykednek, hogy a probléma magától elmúlik. A tünetek átmenetileg enyhülhetnek, de általában rövid panaszmentes időszakot követően gyakran lángol fel újra és újra a betegség.

Lényeges a család, a hozzátartozók szerepe! Ha párunk, férjünk sűrűbben jár ki a mosdóba, vagy szexuális együttlétkor láthatóan szenved és fájdalmai vannak, akkor kérdezzünk rá, mi a probléma. Amennyiben a szexuális együttlét vagy éppen a magömlés fájdalommal jár, akkor azt nagy valószínűséggel prosztatagyulladás okozza. Fontos nyomatékosítani, hogy a gyulladás magától nem fog meggyógyulni, és érdemes mielőbb orvoshoz fordulni.

A vizsgálatok gondolata is szorongást válthat ki a betegben, így nem érdemes azokat részletezni, csak azt erősíteni, hogy egy ilyen jellegű orvosi látogatás általában rövid ideig tart, fájdalommentes és empátiával zajlik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

Reggelig a déli tájakon és az Alföldön túlnyomóan derült lesz az ég, ugyanakkor északkeleten több lesz a felhő, és még előfordulhat néhol zápor, zivatar. Az északi országrészben és a Dunántúl nagy részén rétegfelhőzet takarja az eget, párás, foltokban ködös idő lesz, de napkeltét követően javulnak a látási viszonyok. Napközben a felhőzet szakadozik, gomolyosodik, mindenhol kisüt több órára a nap. Délután főként az északkeleti tájakon alakulhat ki kevés helyenként zápor, zivatar. A délnyugati szél olykor megélénkül, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is lehetnek. A hőmérséklet délután 22 és 28, késő este 15, 20 fok között változik. A változékony idő mellett a frontérzékenyek tüneteit napközben kettős fronthatás erősítheti fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra