Az Alzheimer-kór jelei a szemünkben

Az Alzheimer-kórt nehéz időben felismerni, bizonyos szembetegségek azonban utalhatnak rá.

Ahogy a születéskor várható élettartam emelkedik, úgy nő az Alzheimer-kór előfordulása is világszerte. A betegség azonban nem csak a 65 év felettieket veszélyezteti, sokaknál már a negyvenes éveikben jelentkeznek az első tünetek. A memória zavaraival járó betegséget korai stádiumban nehéz felismerni, a kutatók azonban kifejlesztettek egy újfajta szűrési módszert, amely a szemet vizsgálva is képes lesz kimutatni a betegséget.

Teszt: így derítsük ki, érint-e a demencia Elég egy órát felrajzolnunk ahhoz, hogy kiderítsük, érint-e minket a demencia. Kattintson a részletekért!

Szembetegségekkel is összefügghet

Közel négyezer, véletlenszerűen kiválasztott alany egészségi adatai alapján megállapították, hogy az Alzheimer-kór kapcsolatba hozható három degeneratív szembetegséggel - az életkorral összefüggő makuladegenerációval , a diabéteszes retinopátiával és a zöld hályoggal . Ezek a szemproblémák még a szellemi hanyatlás első tünetei előtt jelentkezhetnek, így megkönnyíthetik a betegség korai felismerését és kezelését.

Bizonyos szembetegségek is utalhatnak az Alzheimer-kórra
Bizonyos szembetegségek is utalhatnak az Alzheimer-kórra

A kutatásban részt vettek mindegyike 65 évnél idősebb volt, és még egyiküknél sem jelentkeztek az Alzheimer-kór tünetei, az ötéves kutatási időszak alatt azonban 792 embernél diagnosztizálták a betegséget. Esetükben közel másfélszer akkora volt a felsorolt három szembetegség előfordulása. Mindez persze nem azt jelenti, hogy akik ezekben szenvednek, azoknál a későbbiekben mindenképpen kialakul majd az Alzheimer is - magyarázta a kutatásokat vezető Dr. Cecilia Lee. "A tanulmány legfontosabb üzenete, hogy a szemészeknek is tisztában kell lenniük a demenciával járó társbetegségekkel. Így a felmerülő szemészeti problémák alapján más betegség gyanújával is érdemes lehet kivizsgálni a beteget" - mondta el a szakember.

Az Alzheimer-kór a központi idegrendszer jellegzetes klinikai és patológiai elváltozásaival, idegsejtpusztulással járó betegsége. A 65 éves lakosság körében körülbelül 1 százalékos az előfordulása, e kor felett pedig ötévente megduplázódik az érintettek száma. Kialakulásának pontos oka máig nem ismert, bizonyos genetikai eltérések azonban szerepet játszhatnak az előfordulásában. Tüneteiről és a kezelés lehetőségeiről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

Forrás: EurekAlert

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Az északi tájakon a felhős időt követően főleg délután egyre többfelé kisüt a nap, a déli, délkeleti országrészben ezzel szemben erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés. Reggel még többfelé valószínű főleg eső, zápor, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, viszont délen, délkeleten - nagyobb számban délután - záporok, zivatarok várhatók, helyenként felhőszakadással. Az északi, északkeleti szél többfelé lesz élénk, záporoktól, zivataroktól függetlenül a Nyugat-Dunántúlon helyenként erős. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Fronthatás napközben nem okoz kellemetlenséget.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra