Hihetetlen, mi magyarázhatja az emésztési panaszokat

Az irritábilis bél szindróma (IBS) rendkívül elterjedt, lényegében népbetegségnek számító emésztőrendszeri tünetegyüttes, amelynek pontos kiváltó oka nem ismert. Egy amerikai gasztroenterológus a közelmúltban viszont egy egészen váratlan tényező lehetséges szerepére hívta fel a figyelmet: a gravitációéra.

„Amióta csak létezik élet a Földön, a legkorábbi organizmusoktól a Homo sapiensig a gravitáció töretlenül formál mindent a bolygón. Testünk attól a pillanattól a gravitáció hatása alatt áll, hogy megszületünk, egészen a halálunk napjáig. Egy olyan fundamentális erőről beszélünk, amelyről csak ritkán jut eszünkbe, hogy folytonos kihatással van egészségünkre” – idézi a Cedars-Sinai Medical Center közleménye dr. Brennan Spiegel belgyógyász-gasztroenterológust, az intézmény kutatóprofesszorát. Spiegel doktor hipotézise, amelyről az American Journal of Gastroenterology című szakfolyóiratban jelentetett meg részletes tanulmányt, azzal magyarázza az IBS-t, hogy az a gravitáció hatásainak ellensúlyozására való képesség hiányából ered.

Testünk különböző szervrendszereire állandó lefele húzó erő hat. Ha ezek a rendszerek nem tudják kezelni a gravitáció vonzását, úgy mindebből olyan panaszok alakulhatnak ki, mint a fájdalom, görcsök, szédülés, izzadás, szapora pulzus és derékproblémák – csupa olyan tünet, amelyet IBS esetén is láthatunk. Ezenkívül a baktériumok túlszaporodásához is hozzájárulhat a belekben, amelyet ugyancsak összefüggésbe hoznak az IBS-sel” – mutatott rá a szakember.

hullámvasút, vidámpark, gravitáció
Egy új elmélet szerint a gravitáció állhat az IBS panaszai hátterében. Fotó: Getty Images

Az irritábilis bél szindrómát több mintegy egy évszázada ismeri az orvostudomány, a hátterében meghúzódó pontos folyamatok ugyanakkor a mai napig fejtörést okoznak a kutatóknak. Dacára annak, hogy a zavar hozzávetőleg a világ népességének 10 százalékát érinti, a terület szakértői továbbra sem tudnak válasszal szolgálni arra vonatkozóan, hogy hogyan és miért alakul ki. Léteznek persze – olykor akár ellentmondásos – teóriák, amelyek legalább részben megmagyarázzák a probléma klinikai jellemzőit. Vannak például, akik szerint az IBS a bélrendszer és az agy közötti kommunikáció zavarának eredménye, és akadnak is bizonyítékok, amelyek alapján neuromodulátorokkal és viselkedésterápiával hatékonyan kezelhetőek a panaszok. Mások inkább a bélflóra összetételében keresik a megoldást a talányra, amely antibiotikumokkal és speciális diétákkal alakítható. További elméletek pedig abnormális bélmotilitással, a belek túlérzékenységével, abnormális szerotoninszintekkel vagy az autonóm idegrendszer szabályozási zavaraival magyarázzák az IBS mibenlétét.

A gravitáció lehet a közös keresztmetszet

„Olyan sokféle magyarázat létezik, hogy kíváncsi voltam, vajon lehet-e mindegyik egyszerre igaz. Ahogy pedig átgondoltam az egyes teóriákat, kezdve a motilitástól a baktériumokon át az IBS neuropszichológiájáig, felismertem, hogy mindegyikük visszavezethető a gravitációra mint egyesítő tényezőre. Elsőre nagyon furcsának tűnt, nem vitás, de ahogy kialakítottam az elméletet, majd megmutattam a kollégáimnak is, elkezdett értelmet nyerni” – mondta el Spiegel. Kitért rá, a gravitáció összenyomhatja a gerincet, csökkentve a test rugalmasságát. Lehúzhatja a szerveket is, kimozgatva azokat a megfelelő pozíciójukból. Az alhasi szervek ugyanis nehezek, mintha csak egy zsák krumplit hordoznánk a hasüregünkben egész életünkön keresztül. „Az emberi test úgy fejlődött, hogy meg tudja emelni ezt a súlyt egy sor támasztó struktúrával. Ha viszont ezek a rendszerek elbuknak, úgy megjelenhetnek az IBS tünetei, méghozzá mozgásszervi problémákkal karöltve” – húzta alá a kutató.

Egyes emberek teste alkalmasabb e súly megtartására, mint másoké. Vannak például, akik alátámasztó struktúrái könnyebben megnyúlnak, emiatt a bélrendszerük is lejjebb nyomulhat. Mások gerincpanaszokkal küzdenek, amelyek miatt a rekeszizom megereszkedik, vagy a has előrenyúlik, összességében fokozva a hasűri nyomást. Ezek a tényezők motilitási problémákat idézhetnek elő, illetve kedvezhetnek a baktériumok túlszaporodásának a gyomorban. Mindez arra is magyarázatul szolgálhat, hogy a rendszeres testmozgás miért hatékony ellenszer az IBS ellen, elvégre éppen ezeket az alátámasztó struktúrákat erősíti. A gravitációs elmélet ráadásul nem áll meg itt.

„Idegrendszerünk a gravitáció világában jött létre, és ez megmagyarázhatja, miért érez olyan sok ember pillangókat a hasában, ha éppen szorong. Érdekes, hogy hasonló hasi érzések lépnek fel akkor is, ha zuhanunk a Föld felé, például amikor lejtmenetbe kerülünk egy hullámvasúton ülve, vagy ha a repülőgépünk turbulenciába kerül. A bélrendszer idegei olyanok, mint egy ősi gravitációserő-detektor, amely figyelmeztet minket, amikor veszélyes zuhanás előtt állunk vagy élünk át éppen. Ez csupán egy elmélet, de talán az IBS-sel élő emberek szervezete hajlamos túlbecsülni a gravitációs erő jelentette veszélyeket, amelyek aztán soha nem következnek be” – fogalmazott Spiegel.

Kifejtette, egyes emberek ellenállóbbak lehetnek a gravitációs erővel szemben, mint mások. Elég csak abba belegondolni, hogy vannak, akik felemelt kezekkel, boldogan tudják élvezni a hullámvasutazást, míg mások a fogukat csikorgatva szenvednek. Spiegel szerint ez is megmutatja, milyen széles spektrumon mozoghat az az érzékünk, amelyet ő maga gravitációerő-éberségnek nevez. Egy másik lehetséges közreműködő tényező a szerotonin, egy neurotranszmitter vegyület, amely részben a gravitáció kezelésére alakult ki az egyes szervrendszerekben. Hiányában nem tudnánk felállni, egyensúlyozni, nem tudna a vérünk keringeni, illetve béltartalmunk sem tudna a gravitáció hatásával ellentétes irányban mozogni a bélrendszeren át. „A szeronotin szabályozatlansága is lehet a gravitációs hiba egy formája. Amikor a szerotonin biológiája abnormális, kialakulhat IBS, szorongás, depresszió, fibromyalgia és krónikus fáradtság egyaránt. Ezek tehát ilyen módon a gravitációval szembeni intolerancia formái” – vélekedett a gasztroenterológus. Hangsúlyozta azonban, hogy elmélete igazolására további kutatásokra lesz szükség a jövőben.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +19 °C
Minimum: +7 °C

A változó vastagságú - többnyire magasszintű - felhőzet fokozatosan vékonyodik, csökken, de közben az éjszaka második felében az ország délnyugati harmadán alacsonyszintű felhőzet képződik. Az éjszaka első felében helyenként gyenge eső, zápor előfordulhat. Az éjféli órákig az északnyugatira forduló szelet nagy területen kísérik élénk, helyenként erős lökések, reggelre viszont a legtöbb helyen mérséklődik a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 5 és 12 fok között várható, de a szélvédett északkeleti hidegre hajlamos helyeken akár fagypont közelében is alakulhat. Délutántól egy hidegfront éri el térségünket, ami sokaknál válthat ki kellemetlen panaszokat.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra