IBS: sokkal több egy emésztőrendszeri problémánál

Az irritábilis bél szindróma (IBS) az emésztőrendszer megbetegedése. Számtalan tünetet – például hasi fájdalmat, puffadást, székrekedést vagy hasmenést – okozhat, ráadásul az érintettek életének minden területére hatással van.

Az IBS a becslések szerint a világ lakosságágának 5-10 százalékát érinti, így ez az egyik leggyakoribb gyomor-bélrendszeri betegség. Ennek ellenére sok beteget nem diagnosztizálnak, és az érintettek között sincs mindenki tisztában azzal, hogy tüneteik orvosilag elismert rendellenességre utalnak – figyelmeztetett a Gasztrointesztinális Rendellenességek Nemzetközi Alapítványa (IFFGD) az IBS-tudatosság hónapja alkalmából. Az egyik legnagyobb nehézséget az jelenti, hogy ez az állapot gyakran stigmatizálja az érintetteket, és a mai napig sok IBS-sel élő ember küzd azért, hogy támogatást kapjon a barátaitól, családtagjaitól és a munkaadóktól, akik esetleg figyelmen kívül hagyják vagy félreértelmezik tüneteiket.

fiatal nő a hasát fogja
Valódi érzelmi hullámvasút ez a gyakran félreértett krónikus betegség. Fotó: Getty Images

Ezek az IBS tünetei

„Az IBS a funkcionális emésztőszervi betegségek közé tartozik, vagyis a hátterében nem mutatható ki szervi elváltozás” – ismertette dr. Pászthory Erzsébet gasztroenterológus-belgyógyász, a Gasztroenterológiai Központ szakértője. Mint mondta, a betegség egyik jellegzetes komponense a kellemetlen – enyhétől a súlyosig terjedő – hasi fájdalom, feszülés, görcs és/vagy diszkomfortérzés, amelyhez a széklethabitus változása (hasmenés, székrekedés vagy váltakozó hasmenés és székrekedés), esetleg a széklet konzisztenciájának változása társul.

Ennek a gyakran félreértett krónikus betegségnek az oka a bél és agy között fennálló kétirányú, idegi, hormonális és immunrendszeri kommunikáció – röviden bél-agy tengely – működési zavara. Multifaktoriális betegségről van szó, ugyanis kialakulásában az emésztés megváltozása, a bélmikrobiom károsodása és a zsigeri érzékenység fokozódása mellett szerepe van a lelki tényezőknek, stresszhatásoknak is.

Az irritábilis bél szindrómával (IBS) kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Korábbi cikkünkben ezekkel igyekeztünk leszámolni.

Az IBS egy érzelmi hullámvasút

„Az IBS megértése szempontjából fontos hangsúlyozni, hogy a bél-agy tengely révén az agyunk hatással van a gyomor-bélrendszer általános működésére is. A hosszan tartó vagy visszatérő stressz, a korai életkorban elszenvedett traumák és a szorongás mind-mind kapcsolatba hozhatók az IBS gasztrointesztinális tüneteivel, és pácienseink élettörténetében bizony gyakran találkozunk különböző típusú és súlyosságú lelki zavarokkal, depresszióval, pánikbetegséggel – magyarázta Pászthory doktornő.

A betegség kettős természetére jellemző, hogy állandósulhat a tünetektől való szorongás, amely abból adódik, hogy az érintettek úgy érzik, bármikor sürgető, kellemetlen helyzetbe kerülhetnek betegségük, testi szükségleteik miatt. Ez a stressz aztán még több és még erősebb tüneteket okozhat, ettől pedig az IBS-es páciens még inkább a betegségére fókuszál. Kialakul tehát az ördögi kör, és a betegek azzal szembesülnek, hogy életüket folyvást a tüneteik köré kell szervezni. Egyszerű hétköznapi tevékenységek – mint például egy baráti vacsora, egy színházi előadás, az iskolai órák vagy a munkába járás – is a stressz és szorongás forrásaivá válhatnak, hiszen az IBS-es beteg gondolatait jórészt az tölti ki, hogy miként reagál a teste, mikor tör rá hasmenés a legváratlanabb helyzetekben.

Ezek a tünetek rendkívül kellemetlenek az érintettek számára, amelyekről gyakran még az orvosnak is nehezen beszélnek, nemhogy a környezetüknek. Ezért aztán inkább lemondanak a közös programokról, és igyekeznek elkerülni a számukra bizonytalan társasági helyzeteket.

Hogyan kezelhető az IBS?

„Az IBS nem pusztán a fizikai tünetekről szól, hanem sokszor olyan a betegek számára, mint egy életüket megkeserítő érzelmi hullámvasút, amelyből képtelenség szabadulni” – fogalmazott a gasztroenterológus, hozzátéve, hogy a gyógyítás minden esetben személyre szabott.

Az étrendi változtatások, a gyógyszeres terápia (görcsoldók, székletlazítók, gázkötő készítmények, probiotikumok alkalmazása) és testmozgás mellett a hatékony kezelési stratégia része a társuló lelki problémák felismerése, a különféle stresszcsökkentési technikák, szükség esetén pedig az antidepresszánsok alkalmazása is. Az IBS kezelésében elengedhetetlen a kiváló páciens-orvos kapcsolat és a beteg együttműködése. Ha a páciens megérti, milyen szoros kapcsolat van lelkiállapota és gyomor-bélrendszeri panaszai között, segítségére lehetünk egy harmonikusabb életforma kialakításában is” – tette hozzá dr. Pászthory Erzsébet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájakon még nagyrészt erősen felhős lesz az ég, de északkelet felől egyre nagyobb területen szakadozik, vékonyodik a felhőzet. A Dunántúlon még több helyen számíthatunk esőre, záporesőre, helyenként zivatarra. Az északi és keleties szelet néhol élénk, záporok, zivatarok környezetében erős lökések is kísérhetik. Késő estére 12 és 19 fok közé hűl le a levegő. Hideg fronthatásra számíthatnak az arra érzékenyek, többeknél előfordulhat fejfájás, vérnyomás-ingadozás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra