8 dolog, amitől kikészül a gyomrunk

Talán nincs is olyan ember a világon, akinél ne okozna emésztőrendszeri panaszokat – például hasmenést, székrekedést vagy puffadást – legalább egy étel. Azonban nem csak a táplálkozásunk hathat negatívan a gyomrunkra és a beleinkre.

Az Amerikai Gasztroenetrológiai Főiskola adatai szerint az amerikaiak 10-15 százaléka irritábilis bél szindrómában (IBS) szenved, és a nők körében kétszer gyakoribb ez a probléma, mint a férfiaknál. Az érintettek szinte bármilyen étel elfogyasztása után kellemetlen panaszokkal – hasmenéssel, puffadással, székrekedéssel és hasi görcsökkel – küzdenek, miközben a szakértőknek még nem sikerült pontosan meghatározniuk, hogy mi miatt alakul ki valakinél ez a betegség. Úgy vélik, az IBS a bélben lévő idegek túlérzékenységétől a bélbaktériumok változásáig bármivel összefügghet – mondta el a Women’a Health-nek dr. Shilpa Ravella gasztroenterológus.

A cikk ugyanakkor 8 olyan dolgot is felsorolt, amelyek biztosan előidézhetik vagy ronthatják az IBS-es betegek emésztőrendszerei panaszait. Az alábbiakban ezeket ismertetjük.

IBS, irritábilis bélszindróma, gyomorpanaszok, hasi panaszok, fájdalom, stressz, menstruáció, bélflóra, kevés alvás
A sok stressz, a rossz alvás és a menstruáció is fokozhatja az IBS-es panaszokat. Fotó: Getty Images

Túl sok kenyér és tészta

Sokan tapasztalnak erőteljes puffadást és/vagy hasmenést, miután kenyeret vagy tésztát fogyasztanak. Az érintettek első gondolata ilyenkor, hogy a glutén lehet a bűnös, valójában azonban a fruktán – ami az élelmi rostok egyik fajtája – sokkal több problémát okoz az IBS-es betegnél. Ezek lebontása közben ugyanis rengeteg gáz képződik a vastagbélben, és a széklet víztartalma is jelentősen nő. A tünetek elkerülése érdekében javasolt korlátozni a búzát tartalmazó termékeket, valamint a szintén magas fruktántartalmú hagymát, fokhagymát, káposztát, brokkolit, pisztáciát és spárgát.

Alkoholfogyasztás

„A különböző likőrökben található cukrok remek táplálékot jelentenek egyes bélbaktériumoknak, ami erjedést, felesleges gázképződést és puffadást von maga után” – figyelmeztetett dr. Neilanjan Nandi gasztroenterológus. A rendszeres alkoholfogyasztás ráadásul jelentősen károsíthatja a bélflórát is. A mértékletesség tehát IBS-esként különösen fontos: mérjük fel, mennyi alkohol elfogyasztása után jelennek meg a kellemetlen hasi panaszok, és húzzuk meg ott a határt.

D-vitamin-hiány

A D-vitamin nem csak az immunrendszer, hanem a bélrendszer egészséges működéséhez is elengedhetetlen. Így talán nem olyan meglepő, hogy egy kutatás kimutatta, az irritábilis bél szindrómában szenvedő betegek körében magas a D-vitamin-hiány előfordulási aránya. Megállapították továbbá, hogy D-vitamin-pótló készítményeket szedőknél enyhültek az olyan tünetek, mint például a puffadás, a hasmenés és a székrekedés.

Káros a D-vitamin, ha így szedjük?
A megfelelő mennyiségű D- és K-vitamin bevitele egyaránt elengedhetetlen egészségünk megőrzéséhez. Egyes állítások szerint azonban káros is lehet a D-vitamin pótlása, ha közben alacsony a szervezetünk K-vitamin-szintje. Nézzük, mi az igazság.

Kevés alvás

Az IBS fellángolásához vezethet az is, ha nem alszunk eleget. A rossz alvás ugyanis a bélflóra egyensúlyának megbomlását eredményezi, ami miatt másnap erősebb fájdalommal kell szembenéznünk. Az érintetteknek tehát fokozott figyelmet kell fordítaniuk arra, hogy lehetőleg minden nap azonos időben ébredjenek fel és feküdjenek le, a hálószobát pedig kizárólag alvásra és szexre használják – vagyis az elektromos kütyüket ki kell tiltani abból a helyiségből. 

Mozgásszegény életmód

Az ülő életmódot folytató személyek jellemzően jobban szenvednek az IBS tüneteitől, mint azok, akik hetente legalább háromszor mozognak, alkalmanként minimum 20 percet. Az állóképesség és az izomerő növelés mellett  ugyanis a testmozgás előnyei közé tartozik az is, hogy segít enyhíteni a stresszt és a szorongást, valamint növelheti a bélrendszerben lévő jótékony baktériumok számát, az étrendtől függetlenül. Stimulálhatja továbbá a belek működését, ami segíthet a székrekedés leküzdésében.

Mesterséges édesítőszerek használata

A cukoralkoholokat tartalmazó mesterséges édesítőszerek – mint a mannit, a szorbit és a xilit – nem szívódnak fel túl jól, így a vastagbélben fokozott erjedésnek indulhatnak. Ennek erős gázképződés, puffadás és hasmenés lesz a vége. Mivel az IBS-ben szenvedők esetében vélhetően túlérzékenyek a bélrendszerben lévő idegek, ezek a személyek erősebb fájdalmat és több kellemetlenséget tapasztalhatnak a mesterséges édesítőszerek hatására, mint az IBS-ben nem szenvedők.

Menstruáció

Az IBS-ben szenvedő nők többségénél a tünetek a menstruáció során súlyosbodnak. Ez jellemzően a két fő női nemi hormon, az ösztrogén és a progeszteron számlájára írható. Mindkettő lelassíthatja ugyanis a gyomor-bél traktus működését, így az élelmiszer lassabban halad át a szervezeten. Ez pedig könnyen székrekedéshez és puffadáshoz vezethet, főleg akkor, ha kevés rostot és folyadékot fogyasztunk. A havivérzés idején tehát különösen ajánlott odafigyelni, hogy mit eszünk: az első napokban mindenképpen kerüljük a puffasztó ételeket, és mozogjunk többet.

Állandó stressz

A szakértől szerint a IBS fő kiváltó oka a stressz, a zsigeri feszültség ugyanis izomgörcsökhöz vezethet, akár a bélrendszerben és a hasizmokban is. Ha tehát enyhíteni szeretnénk IBS-es panaszainkat, mindenképpen gondoskodnunk kell a megfelelő stresszkezelésről, valamint a depresszió és a szorongás terápiájáról is. A mentális problémákra használt egyes antidepresszánsok, az úgynevezett szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI) tanulmányok szerint az IBS-hez köthető hasi panaszokat is hatékonyan mérsékelhetik.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Derült lesz az ég, azonban főleg a Dunántúlon maradhatnak felhős körzetek, de csapadék nem valószínű. Párássá válik a levegő, helyenként - nagyobb eséllyel délnyugaton, nyugaton és északkeleten - köd is képződhet. A légmozgás gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 0 és +6 fok között alakul, de helyenként gyenge fagy is lehet. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra