7 fontos dolog, amelyet a nőgyógyász szerint tudnod kellene

A menopauza egy igen jelentős változás a nők életében, viszont az azzal járó panaszok egyénenként eltérőek lehetnek. A tájékozódás ebben a témában is nagyon fontos lenne, sokan azonban nem mernek feltenni – szerintük – kínos kérdéseket a nőgyógyászuknak. Szerencsére mások már megtették, mutatjuk a válaszokat.

A menstruáció abbamaradásával egy új fejezet indul a nők életében, amely számos változást és kellemetlenséget tartogathat. Megfelelő tájékozottsággal és felkészüléssel azonban könnyebbé és kellemesebbé tehető ez az időszak – csakhogy sokan nem merik feltenni kérdéseiket a szakembereknek. A Healthline ezért több nőgyógyászt is megkeresett a menopauzával kapcsolatos 7 leggyakoribb kérdéssel – mutatjuk a válaszokat.

idősebb nő orvosával beszél
Sokan nem mernek feltenni – szerintük – kínos kérdéseket a nőgyógyászuknak. Fotó: Getty Images

„Honnan tudhatom, hogy ez már a menopauza, vagy valami egészen más?”

A menopauza – vagy más néven klimax – általában a 40-es évek végén vagy az 50-es évek elején kezdődik, de egyeseknél ennél korábban vagy később is jelentkezhet. A megjelenő tünetek számos tényezőtől – egyebek mellett az érintettek életmódjától, környezetétől és genetikai jellemzőitől – függően egyénileg eltérőek lehetnek. A leggyakoribb panaszok azonban általában a következők:

  • rendszertelenné váló menstruációs vérzés,
  • hőhullámok,
  • éjszakai izzadás,
  • hüvelyszárazság (és az ennek következtében fájdalmassá váló szex),
  • alvászavar,
  • ingerlékenység,
  • kimerültség,
  • libidóváltozás,
  • a haj és a köröm elvékonyodása, töredezetté válása.

Érdekesség
Egyes feljegyzések szerint a sötét bőrű nők körében gyakoribb a hőhullámok és az éjszakai izzadás, míg a fehér bőrű nők nagyobb eséllyel tapasztalnak a hüvelyszárazságot.

Fontos megjegyezni ugyanakkor, hogy az említett tünetek sok egyéb állapot – például terhesség, a pajzsmirigyet vagy az agyalapi mirigyet érintő problémák, petefészek-daganat vagy policisztás ovárium szindróma (PCOS) – esetén is felléphetnek. Ezért nagyon fontos, hogy az érintettek ilyenkor orvoshoz forduljanak, hogy kiderüljön: menopauzával vagy valami egészen mással állunk-e szembe.

„Hogyan hat a szexuális életemre a menopauza?”

A menopauzával járó hormoningadozások a nemi vágy csökkenését okozhatják, az ösztrogénhiány miatt jelentkező hüvelyszárazság pedig rémálommá teheti szexuális életet. Ez azonban nem feltétlenül jelentkezik mindenkinél, illetve a problémák intenzitása is eltérő lehet.

Sokan nem szívesen beszélnek az orvosuknak a szex közben érzett kellemetlenségekről, pedig a szakember tud ajánlani olyan kezelést vagy terméket, amellyel ismét élvezetessé válhatnak az intim együttlétek. Ha azonban a szex közbeni fájdalom állandósul, az aktus után pedig vérzés jelentkezik, akkor mindenképpen fel kell keresni egy nőgyógyászt – ezek ugyanis már valószínűleg nem a menopauza, hanem valami komolyabb elváltozás számlájára írhatók.

„Befolyásolhatja az alvásomat a menopauza?”

A menopauzáról ismert, hogy alvászavarokat, például nehezebb elalvást és gyakori éjszakai ébredéseket idézhet elő. Ennek egyik lehetséges oka az, hogy a hormonális változások negatívan hatnak az alvás közbeni testhőmérséklet-szabályozásra. A panaszokat ajánlott nagyon komolyan venni, a nyugtalan alvás ugyanis idővel súlygyarapodáshoz és az általános egészségi állapot romlásához vezethet. Érdemes kikérni az orvos véleményét az alváshigiénia javításáról és az egyéb kezelések szükségességéről.

„Menopauza után is kell méhnyakrákszűrésre és mammográfiára járnom?”

Sokan nem tudják, de a rendszeres méhnyakrákszűrés és emlővizsgálat a menopauza beköszöntével még fontosabbá válik. Bizonyos rákos megbetegedések kockázata ugyanis az életkor előrehaladtával növekszik. Ezeken kívül azonban az alábbi vizsgálatokat is ajánlott rendszeresen elvégeztetni változókorú nőként:

  • csontsűrűség-vizsgálat,
  • koleszterinszint-ellenőrzés,
  • vércukormérés,
  • pajzsmirigyvizsgálatok,
  • gyakori vérnyomás-ellenőrzés.

A nők mellei az évek alatt sokféle változáson mehetnek keresztül, például a serdülés, a menstruációs cikluson, a terhesség és a szoptatás miatt. De vajon mi történhet az emlőkkel a változókorban?

„Hogyan befolyásolhatja a menopauza a mentális egészségemet?”

A hormonális változások az általános mentális jóllétet is befolyásolhatják. Az alvászavarok és a hőhullámok már önmagukban is negatívan hathatnak a hangulatra és ingerlékenységet okozhatnak. Sokat segíthet ilyenkor egy támogató csoport, ahol a hasonló problémákkal küzdő, változókorú nők őszintén megbeszélhetik egymással megéléseiket.

„Jót tesz nekem a hormonterápia?”

A hormonterápia az ösztrogén – és esetenként a progeszteron – pótlását jelenti, amellyel mérsékelhető az éjszakai izzadás és a hüvelyszárazság, illetve a csontritkulás kockázata is csökkenthető. Azonban nem mindenkinek ajánlott ez a terápia, hosszú távon ugyanis növelheti bizonyos betegségek, köztük a mellrák és a szívbetegségek kockázatát is.

„Milyen étrend-kiegészítők vagy kezelések segíthetnek enyhíteni a menopauza tüneteit?”

A szakirodalom feljegyzései szerint az alábbi étrend-kiegészítők segíthetnek a menopauza tüneteinek enyhítésében.

  • A D-vitamin és a kalcium segíthetnek a csontritkulás megelőzésében.
  • Az E-vitamin mérsékelheti a hőhullámokat.
  • A B-vitaminok hozzájárulhatnak a kiegyensúlyozottabb hangulathoz.
  • A melatonin segíthet a megfelelő minőségű alvás biztosításában.
  • A ligetszépeolaj képes csökkenteni az éjszakai izzadás gyakoriságát és súlyosságát.

Az étrend-kiegészítők szedésének megkezdése előtt azonban mindenképpen javasolt konzultálni a kezelőorvossal. A szakember esetleg kiegészítő kezeléseket – például masszázsterápiát, jógát vagy meditációt – is ajánlhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

Napos, száraz idő várható kevés gomolyfelhővel és fátyolfelhőkkel. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Ma már 28 fok is lehet, ingerültséget okozhat a hirtelen jött meleg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra