
Fogágybetegségek




"A gyökereivel együtt kivette, majd visszatette a fogait"
Sokáig meg voltam róla győződve, hogy a fogmosási technikám, még ha kell is rajta finomítani valamennyit, rendben van. Aztán dr. Rosta Péter parodontológustól megtudtam, hogy egész életemben rosszul mostam fogat, és valószínűleg rajtam kívül még jó páran vannak így, csak fogalmuk sincs erről. A szakemberrel arról is beszélgettünk, miért nem szabad legyinteni, ha vérzik az íny, mi a helyzet a szájvizekkel, és hogyan súlyosbíthatják a fogágybetegségek például a szívproblémákat.


A fogágybetegség rejtélyes oka
Az inzulinrezisztencia (IR) számos bosszantó tünet hátterében bújik meg, ezen felül súlyos szövődményekkel is járhat. Sokat hallani arról, hogy meddőséget, menstruációs zavarokat, pattanásos bőrt és túlsúlyt okoz, ám friss tanulmányok szerint a fogágybetegség mögött is gyakran a magas inzulinszint áll.


Fura dolgok, amelyek a szájban történhetnek
A nők egy része néhány hetente kellemetlen tüneteket tapasztal a szájban. A foguk mintha meglazulna, az ínyük megduzzad és fáj, és legszívesebben néhány óránként fogat mosnának. Aztán a tünetek elmúlnak pár nap alatt, de lehet, hogy addig semmi sem segít.


A legveszélyesebb fogászati betegségek
A felnőtt magyar lakosság mintegy 80 százaléka érintett valamilyen szintű fogágybetegségben, ez hazánkban a fogak elvesztésének elsődleges okozója - hívta fel a figyelmet dr. Windisch Péter, a Semmelweis Egyetem Parodontológiai Klinikájának igazgatója.


Gyógyszerkereső
Az ország nyugati felén napos idő lesz a gomolyfelhő-képződés mellett. Délelőtt a Duna-Tisza közén mindenütt, majd délutántól a Tiszántúl nagy részén is felszakadozik, gomolyosodik a felhőzet, és általában több órára kisüt a nap, viszont a keleti határvidéken estig borult maradhat az ég. Estére a gomolyfelhők leépülnek kiderül az ég, legfeljebb kisebb körzetekben maradhat némi felhőzet. Számottevő csapadék nem lesz, keleten még kisebb eső délutánig előfordulhat, másutt kicsi a csapadék esélye, estig a gomolyfelhőkből legfeljebb csak néhol futó zápor lehet. Az északias irányú szél északkeleten élénk, erős lesz, míg az ország többi részén csupán időnként fordulhatnak elő élénk lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 14, 19 fok között várható, de a tartósan borult keleti, északkeleti tájakon ennél pár fokkal hűvösebb lehet az idő.