A korai fekvés, korai kelés a legjobb a szívnek

Azt már régóta tudjuk, hogy a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás mennyire fontos az egészségünk megőrzése szempontjából, azonban most kutatók azt is kiderítették, hogy az is számít, hogy mikor fekszünk le és mikor kelünk fel.

A University of Delaware, a University of Pennsylvania, a Drexel University és a University of Arizona kutatói elsősorban arra voltak kíváncsiak, létezik-e összefüggés a szív- és érrendszeri betegségek három legfontosabb rizikófaktora (a dohányzás, az egészségtelen étrend és a mozgásszegény életmód), valamint az alvás időtartama, illetve aközött, hogy valaki mikor fekszik le és mikor kel fel.

Így nézünk ki, ha 8 helyett 6 órát alszunk! A kutatáshoz egy nagyszabású brit adatbankot, a Biobank Resource Project adatait használták fel, így közel 440 000, 40 és 69 év közötti felnőttet vizsgálhattak négy éven keresztül. A kutatásban részt vevőket kikérdezték az alvási szokásaikról , például hogy mennyit aludtak egy-egy éjszaka, illetve, hogy pacsirta vagy bagoly típusnak tartják magukat. A pacsirtákra jellemző, hogy korábban bújnak ágyba és viszonylag korán kelnek, míg a baglyok kényelmesebben érzik magukat akkor, ha éjjel sokáig vannak fent, majd másnap sokáig aludhatnak.

Az éjszakázás növelheti a szívbetegségek kockázatát

Az alvás hossza alapján három nagyobb csoportba osztották a résztvevőket, így voltak keveset alvók (akik hat óránál kevesebbet aludtak éjszakánként), megfelelő alvók (akik 7-8 órát aludtak), és sokat alvók (akik kilenc vagy annál több órát aludtak átlagosan). Arra is kitértek, hogy mennyire éltek aktívan, mennyit ültek a számítógép vagy a televízió előtt, mennyi zöldséget és gyümölcsöt fogyasztottak, illetve milyen dohányzási szokásaik voltak.

Az eredmények alapján a kutatók megállapították, hogy nemcsak az alvás mennyisége, de annak időzítése is számít, és ez képes volt csökkenteni az egészségtelen életmód miatt kialakuló fokozott kardiovaszkuláris kockázatokat. Azonban, ha valaki túl sokat vagy éppen túl keveset aludt, illetve, ha valaki túl későn feküdt le, az fokozta a szívbetegségek kockázatát , ráadásul ezeket a jellemzőket összefüggésbe lehetett hozni az egészségtelennek tartott szokásokkal is.

„Ezek az eredmények arra utalnak, hogy nemcsak az alváshiány okozhat betegségeket, de a túlságosan sok alvás is” – mondta Freda Patterson, a kutatás egyik vezető szerzője. „Ha képesek lennénk befolyásolni valaki alvási mintáit, akkor lehetséges, hogy egyéb egészségügyi problémák megoldása is egyszerűbbé válna. Az alvás ugyanis nagyon sok szempontból tanult viselkedés, és elsajátíthatunk jobb alvási szokásokat.”

A kutatás eredményeiről az Annals of Behavioral Medicine című szakmai folyóiratban számoltak be .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra