Ebből derítheted ki, veszélyben van-e a szíved

A szívverés ritmusának bizonyos változásai normálisnak tekinthetők. Mindenki tapasztalhatja például, hogy fizikai aktivitás során gyorsabban ver a szíve. Ha azonban szívritmuszavart diagnosztizálnak, az már olyan probléma, amelyet nem lehet félvállról venni, kezeletlenül ugyanis súlyos következményekkel járhat.

Vannak olyan rizikófaktorok, amelyek növelik a szívritmuszavar kialakulásának veszélyét. Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa ezeket vette számba.

Szív- és érrendszeri betegségek

Az olyan szív-érrendszeri betegségek, mint a magas vérnyomás, fokozzák a pitvarfibrilláció nevű szívritmuszavar rizikóját. A hegesedés (például szívinfarktust követően) és abnormális szöveti lerakódások szintén okozhatnak bradikardiát vagy tahikardiát, azaz túl lassú vagy túl gyors szívverést azáltal, hogy megzavarják a szív elektromos rendszerét.

EKG, szívritmuszavar
A szívritmuszavarok kezeletlenül súlyos szövődményekhez vezethetnek. Fotó: Getty Images

Más típusú betegségek

Tipikusan a pajzsmirigy alul- és túlműködése, a cukorbetegség és az alvási apnoé ad okot fokozott kardiológiai felügyeletre.

Életkor

Az aritmiának és a pitvarfibrillációnak az életkor előrehaladtával megnő az veszélye.

Veleszületett állapotok

Bizonyos kondíciók a szívritmuszavar kialakulását vetítik előre. A szív saját elektromos rendszerét érintő veleszületett szívprobléma például bradikardiát okozhat, azoknál pedig, akik extra elektromos pályával születnek, tahikardia alakulhat ki.

Kémiai anyagok

Egyes kémiai anyagok akár súlyos ritmuszavarokat is okozhatnak. Az olyan ásványi anyagok vagy elektrolitok ugyanis, mint a magnézium, a kalcium és a kálium, alapvető szerepet játszanak a szív normál működésének fenntartásában. Éppen ezért túl alacsony vagy túl magas szintjük akár aritmiához is vezethet. Ugyancsak ezt a hatást provokálhatják ki olyan addiktív anyagok, mint az alkohol, a cigaretta és a drogok. Bizonyos gyógyszerek, akár szívgyógyszerek is növelhetik a szívritmuszavar kialakulásának rizikóját, ezért ezekről minden esetben egyeztetni kell a kardiológussal.

Életmódbeli tényezők

Az olyan életmódfaktorok, mint az elhízás, a magas koleszterinszint, illetve a nyugati típusú, zsírokban, feldolgozott élelmiszerekben, cukorban gazdag étrend és a mozgásszegény életmód, mind növelik a szívritmuszavarok (és más betegségek) kockázatát. Ezeket érdemes rendezni – optimális esetben az életmódorvoslás segítségével.

Mikor fontos a kivizsgálás?

A szívritmuszavarok azért veszélyesek, mert még enyhébb formában is növelik a szívelégtelenség és a stroke rizikóját, de bizonyos típusok önmagukban is igen nagy rizikójúak. Ilyen például a tartós kamrai tahikardia, amely kamraremegéssé alakulhat – ez a szívleállás egyik fajtája. Vagyis a szívritmuszavart minden formájában fontos diagnosztizálni és szükség esetén kezelni. Ezért érdemes feltenned magadnak az alábbi kérdéseket, amelyekre, ha igen a válasz, konzultálj kezelőorvosoddal.

  • Van-e veleszületett szívproblémám?
  • Van-e szerzett szív-érrendszeri betegségem, például magas vérnyomásom?
  • Van-e pajzsmirigy betegségem, alvási apnoém, cukorbetegségem?
  • Rendben van-e az elektrolit-háztartásom?
  • Élek-e addiktív anyagokkal?
  • Elmúltam-e 50 éves?
  • Vannak-e szívritmuszavarra utaló tüneteim?

„Ha valaki tünetekkel vagy rizikófaktorokkal fordul orvoshoz, eldöntjük, milyen vizsgálatokra lehet szükség a diagnózishoz. A nyugalmi EKG mellett fontos lehet a terheléses EKG, a 24 órás vagy 7 napos Holter-EKG, a szívultrahang, különböző laborvizsgálatok és esetleg más speciális vizsgálatok” – foglalta össze dr. Jenei Zsigmond Máté. „Amint sikerült diagnosztizálnunk a szívritmuszavart és meghatároztuk annak okát, megkezdődhet a célzott kezelés. Ez a kiindulástól függően történhet például gyógyszerekkel, vaspótlással, a szervezet elektrolit-háztartásának szabályozásával, a háttérben álló betegség kezelésével, beültetett defibrillátorral, pacemakerrel, kardioverzióval vagy katéteres ablációval.”

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Északon, északkeleten reggelig erősen felhős lesz az ég, és ott helyenként kisebb eső, zápor is előfordul. Később szakadozik ez a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, emellett több órára kisüt a nap. Délután is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra