Akkor is kialakulhat magnéziumhiány, ha elegendőt fogyasztunk belőle. Mutatjuk, miért

A magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetünkben. Ám hiába figyelünk a megfelelő bevitelére, bizonyos esetekben hiány alakulhat ki belőle. Elmagyarázzuk, miért.

A magnézium több száz különböző biokémiai folyamatban játszik nélkülözhetetlen szerepet a szervezetünkben. A magnézium felelős a vérnyomás szabályozásáért, az izmok és idegek megfelelő működéséért, emellett az immunrendszernek és az emésztésnek is szüksége van rá. Csaknem a fele a csontokban tárolódik, csak viszonylag kis mennyiség kering belőle a vérünkben. Magnéziumhiányos állapotnak a vérben fellépő alacsony magnéziumkoncentrációt nevezik. Egy egészséges felnőtt napi ajánlott magnéziumbevitele nők számára 300 mg, férfiak számára 350 mg. Ha kiegyenlítetten és egészségesen táplálkozunk, ételeinkből elegendő magnézium kerül a szervezetünkbe. Magas magnéziumtartalmuk miatt ajánlatos a következő ételek fogyasztása: mandula, dió, mogyoró, zab korpa, paraj, fehér bab, halfélék.

Kockázati tényezők

Léteznek azonban olyan élethelyzetek, amikor hiába étkezünk kiegyensúlyozottan, magnéziumhiányos állapot léphet fel. Ilyenek például a tartósan fellépő magas fokú stressz vagy erőteljes fizikai igénybevétel, illetve egyes gyógyszerek miatt létrejövő fokozott magnéziumvesztés. Az alkoholfogyasztás, a nem megfelelően kezelt cukorbetegség, a hányás és a krónikus hasmenés is magnéziumhiányhoz vezethet. Ide sorolható még a várandósság időszaka is, amely alatt a magnéziumpótlás csökkenti a spontán vetélés, a koraszülés, a fejődési rendellenességek és a terhességi szövődmények kockázatát.

magnéziumhiány, magnéziumpótlás,
A magnéziumhiány nemcsak az élsportolók életét keserítheti meg. Fotó: Getty Images

A stressz

Stressz hatására idegi és hormonális folyamatok indulnak be, együttesen egyfajta riadót fújva testünk számára. Megemelkedik a vérnyomás, valamint fokozódik sejtjeink tápanyagellátása. Eközben viszont gyengülnek az olyan funkciók, amelyek vészhelyzetben aktuálisan kevésbé értékesek, így például lassul az emésztés, illetve megváltozik az immunrendszer reakcióképessége. A tartós stressz negatív hatással a magnéziumkészletre.

Intenzív sportolás

A magnéziumhiány nemcsak az élsportolók életét keserítheti meg, hanem az átlagemberét is. Ha egy-egy megerőltetőbb futás vagy úszás után tapasztaljuk, hogy simaizmaink időnként görcsösen összerándulnak, például a lábszárban, akkor nagy valószínűséggel magnéziumhiányos állapotba kerültünk. Még akkor is, ha egyébként figyelünk az étkezésünkre.

Szervezetünk számára a magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag, amely az izmok, az ízületek és a csontok egészségéhez is elengedhetetlen. Sportorvost kérdeztünk az ideális napi bevitelről és a legjobb magnéziumforrásokról.

Egyes gyógyszerek

Talán kevesen tudják, de néhány gyógyszer, illetve összetevőjük is magnéziumhiányhoz vezethet. Elsősorban némely vízhajtó, ACE-gátló vérnyomáscsökkentő, kemoterápiás szerek, immunrendszergátlók építik le a magnéziumszintet a szervezetben. A felsoroltak mindegyike másként használja el a magnéziumot: van, amelyik a gyomorsav-elválasztás csökkentésén, mások a szívizom működésének befolyásolásán keresztül.

Az alkohol

A rendszeres alkoholfogyasztóknál megfigyelték, hogy bizonyos vitaminok és ásványi anyagok esetén gyorsan hiány alakulhat ki, ezért erre már kisebb mennyiségű, de rendszeres fogyasztás esetén is figyelni kell. Az egyik ilyen ásványi anyag a magnézium, amely az alkohol vízhajtó hatása miatt egyszerűen "eltűnik" a szervezetből. Nem véletlen, hogy az alkoholisták majdnem mindannyian magnéziumhiányosak. Ugyanakkor a magnéziumcitrát javítja a májsejtek működését, így a túl sok alkohol mérgező hatása ellen hat.

Cukorbetegség

A magnéziumhiány szerepet kaphat a prediabéteszben vagy a 2-es típusú cukorbetegek vércukorszintjének szabályozásában. Ha nem kap a szervezet elegendő magnéziumot az étrenden keresztül, sőt a vizeletürítés tovább csökkenti a tartalékokat, az ásványi anyagok alacsonyabb szintje a vércukorproblémák romlásához vezethet. Így a magnézium hiánya ronthatja az inzulinrezisztenciát.

Káliummal együtt érdemes

A megfelelő izomműködés, valamint a normál szívritmus fenntartásának egyik záloga a magnézium és a kálium párosa. Minél alacsonyabb a szervezetben található magnézium és kálium szintje, annál magasabb a szívizomgyengeség, valamint a különféle szívritmuszavarok kockázata. A kálium a vérnyomás szabályozásában is fontos szerepet játszik, segít a normál tartományban tartani a vérnyomást. Vagyis a magnézium és a kálium pótlása egyaránt fontos, mind az izmoknak, mind a szívnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +5 °C

Több órára kisüt a nap, a képződő gomolyfelhőkből néhol előfordulhat kisebb zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. A déli szél az ország nyugati felén megélénkül, az Északnyugat-Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 19 és 23 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra