Új módszerrel harcolnak a fogágybetegség ellen

A rákterápiában már használt, de a fogászatban teljesen újnak számító módszert vetnek be a Semmelweis Egyetem munkatársai az egészség megőrzése érdekében. Az új fogágybetegség elleni terápia a korábbiakkal ellentétben nem a baktériumokat célozza, hanem a szervezet saját immunválaszára építve szünteti meg a gyulladást.

Az íny és a fog tartószövetének gyulladása – amelyet elsősorban a rossz szájhigiénia okoz – világszinten a lakosság 20-50 százalékát érinti. Ezért a hagyományos eljárások – például a fogkő-eltávolítás és a sebészeti beavatkozás – kiegészítésére alternatív módszereket kerestek a Semmelweis Egyetem fogorvosai – olvasható az intézmény közleményében.

A korábbi gyakorlattal szemben ezúttal nem a kórokozó felől közelítettük meg a problémát, hanem a szervezet immunrendszerében fellehető sejteket használjuk, hogy a fennálló gyulladásos betegséget kezeljük – magyarázta dr. Géczi Zoltán, a Semmelweis Egyetem Fogpótlástani Klinikájának adjunktusa, aki egyben az új módszert leíró tanulmány első szerzője is.
fiatal nő fogorvosnál
Innovatív szemlélettel küzdenek a fogvesztést okozó gyulladás ellen. Fotó: Getty Images

Az új módszer kulcsa

A kutatók a fehérvérsejtek egyik csoportját, az úgynevezett makrofágokat veszik célba, amelyeknek két fajtája van: az egyik csökkenti, míg a másik felerősíti a gyulladásos tüneteteket. A cél, hogy az utóbbiakat inaktiválják, illetve elősegítsék azok gyulladást enyhítő makrofággá alakulását. Mindezt folsav-ezüst komplex alkalmazásával érik el, amelyet célzottan a gyulladásban lévő sejtekbe juttatnak.

A sejtbe jutásról a folsav, a makrofágok elpusztításáért pedig a baktérium- és vírusölő tulajdonságairól is ismert ezüst gondoskodik. A két fontos összetevőt tartalmazó termékkel kapcsolatban már folynak a laboratóriumi kísérletek. A szert szájvíz vagy gél formában alkalmazzák majd a fogkő-eltávolítás és sebészeti kezelés kiegészítésére. A teszteléstől és az engedélyeztetési folyamatoktól függően a módszer körülbelül 2-3 év múlva válhat széles körben elérhetővé és alkalmazhatóvá.

Fogszabályzót viselsz? Mutatjuk, mire figyelj
A rosszul álló fogak megnehezíthetik az alapos tisztítást, valamint akár beszédhibákhoz is hozzájárulhatnak. A fogsor kiegyenesítésének leghatékonyabb módja a fogszabályzó, az eszköz állandó viselése során azonban különösen nagy figyelmet kell fordítani a helyes fogápolásra.

Ezért veszélyes annyira a fogágybetegség

A fogágybetegséget – amely az íny és a fog tartószövetének gyulladása – a nem megfelelő szájhigiénia okozza. Ha ugyanis valaki nem tisztítja meg megfelelően a fogközöket és fogfelszíneket, akkor az ételmaradékokból néhány nap alatt réteg képződik a fogakon. Ebből alakul ki a fogkő, amely baktériumtartalma és felszíne miatt irritációt okoz – erre a szervezet ínygyulladással reagál.

A Semmelweis szakértői szerint a folyamat eleinte könnyen visszafordítható, hiszen a fogkő eltávolításával megszüntethető a gyulladás. Ám ha tartósan fennáll az irritáció, az már az íny és a csont visszahúzódását is okozhatja. A szabad gyökérfelszínre aztán szintén rárakódhat a fogkő, ez pedig további gyulladással jár. Ha tehát nem kezelik, a fogágybetegség évtizedek alatt a fog elvesztésével is járhat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +33 °C
Minimum: +15 °C

Nagyrészt felhőtlen, zavartalanul napos, csapadékmentes időre van kilátás. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, de az Észak-Dunántúlon időnként megélénkül, az északnyugati határnál néhol megerősödik a déli szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 30, 35 fok között várható. Fronthatás nem várható.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra