Mi a húgyhólyagsérv?

Szinte mindegy, mely életkorban szülünk, a folyamat mindenképpen megterheli a szervezetet. Most azt nézzük meg, milyen következményekkel járhat az, ha medencefenék izmai meggyengülnek, és kialakul a húgyhólyagsérv.

A medencefenék izmokból, kötőszövetből és szalagokból épül fel: ezek tartják meg többek között a húgyhólyagot vagy terhesség során az anyaméhet is, benne a magzattal. Ezek az izmok és szalagok terhesség idején vagy szülés közben meggyengülhetnek, megnyúlhatnak az extra terheléstől (illetve a terhességtől függetlenül is például idősebb korban a test öregedési folyamatai által vagy akár jelentősebb túlsúly esetén), és ha ez megtörténik, később pedig nem húzódnak össze megfelelően az izmok, akkor a húgyhólyag lejjebb csúszik a testben és bedomborodik, "előreesik" a hüvelybe. Ilyen esetben húgyhólyagsérvről beszélhetünk.

Így változik a női test a terhesség alatt Amint megfogan egy kisbaba, az anya szervezete máris elkezd készülni a szülésre és a szoptatásra. Hormonális és fizikai változások sora történik a kilenc hónap alatt - erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk!

A hólyagsérv tünetei

A hólyagsérv enyhébb esetekben nem feltétlenül jár tünetekkel. Ha viszont jelentkeznek, akkor többnyire a következők:

  • telítettségérzés a medencében és a hüvelyben;
  • diszkomfortérzet köhögés, hajolás vagy emelés közben;
  • vizelés után olyan érzés, mintha nem sikerült volna teljesen kiüríteni a hólyagunkat;
  • ismétlődő hólyagfertőzések;
  • stressz inkontinencia;
  • fájdalom vagy vizeletszivárgás szex közben;
  • súlyosabb esetekben pedig olyan érzés, mintha egy tojás méretű kislabdán ülnénk.

A tünetek inkább akkor érzékelhetőek, amikor hosszabb ideig állunk, és az is árulkodó, hogy ha lefekszünk, tüneteink enyhülnek vagy akár teljesen meg is szűnnek.

A szülési folyamat és a húgyhólyagsérv kapcsolatáról szólva fontos kihangsúlyozni, hogy bár nem gyakori, de minden korosztályt érinthet a probléma: akár fiatalabbak vagyunk, akár idősebbek, a szülés mindenképpen megterheli a medencefenék izmait, szöveteit - már amennyiben hüvelyi úton szül valaki, mert a gyermeküket császármetszéssel világra hozó anyákat ez nem érinti (de csak akkor nem, ha teljesen elmaradt esetükben a kitolási szakasz). Ha a születendő gyermek az átlagosnál nagyobb, akkor megeshet, hogy a kitolási szakasz órákat vesz igénybe, ahogy az is, hogy a szülésznek beavatkozásokkal kell segítenie a folyamatot: ilyen esetekben igen komoly az esély rá, hogy az érintett részek megnyúlnak az igénybevétel miatt.

Hólyagsérv esetén a hajolás is kellemetlen érzést válthat ki
Hólyagsérv esetén a hajolás is kellemetlen érzést válthat ki

Ugyanakkor nemcsak a szülés alatti folyamatok, de már maga a terhesség is gyengítheti ezeket az izmokat - egyfelől a magzat súlya, másrészt a terhességi hormonok intenzív munkája révén. Elsősorban a relaxin hormont érdemes kiemelni, amelynek szintje az első trimeszterben, majd pedig a szülésnél a legmagasabb az anya szervezetében. Ez a hormon (amellett, hogy hatást gyakorol a vér áramlására és a baba fejlődését is több ponton segíti), ellazítja a medence szalagjait, izmait, szüléskor pedig a méhszáj és a méhnyak tágulását is segíti, hogy könnyebben menjen a kitolás, így akár ez is állhat a folyamatok mögött, amelyek végül húgyhólyagsérvhez vezetnek.

Hormonális változásainkat a terhesség alatt persze kevéssé tudjuk befolyásolni, az érintett izmokat viszont meg tudjuk erősíteni, hogy szerveink számára a legmegfelelőbb támogatást nyújthassák.

A szülés utáni időszakban ugyanakkor még így is gyengének érezhetjük ezeket, állás vagy sétálás közben pedig olyan testi érzetet élhetünk át, mintha "kihullhatnának" a belső szerveink. Ilyenkor fontos, hogy ne tegyük ki testünket a gravitáció elkerülhetetlen hatásának: vagyis közvetlenül szülés után ne legyünk túl sokat talpon, ne akarjuk egyszerre elvégezni az összes teendőnket, és ne terheljük meg a testünket, mert így csak még jobban tágítjuk izmainkat. Ehelyett igyekezzünk inkább minél többet pihenni fekvő helyzetben, és a sporthoz is csak fokozatosan, óvatosan térjünk vissza.

Ha szülés után a stressz inkontinencia jeleit észleljük magunkon, akkor jó, ha tudjuk, hogy ez a hólyagsérv egyik gyakori kísérőjelensége: az inkontinencia által érintett nők nagyjából 60 százalékánál húgyhólyagsérvet állapítanak meg. Ha ugyanis az érintett izmok, kötőszövetek a fentebb vázolt módokon meggyengülnek, akkor olyan természetes, mindennapos életjelenségeknek, mint a nevetés, egy tárgy felemelése vagy a köhögés jóval nagyobb hatásuk lesz a húgyhólyagra, hiszen nagyobb hasi nyomás alakulhat ki. Éppen ezért ha ilyen tevékenységek közben vizeletszivárgást tapasztalunk, beszéljünk szakorvossal, mert a zavaró probléma ma már különféle tornagyakorlatokkal, illetve apróbb lézeres beavatkozással megnyugtatóan kiküszöbölhető.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +2 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor. A nyugatias szelet élénk széllökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra