A menopauza hat tünete – a hőhullámokon túl

A legtöbb nő a hőhullámokkal, a hízással és a rendszertelen menstruációval azonosítja a változókort. Ezeken kívül azonban még számos egyéb, kevésbé ismert panasz is jelentkezhet a menopauzához köthetően. Az alábbiakban ezeket ismertetjük.

A menopauza – vagy más néven klimax – jellemzően a nők 50-es éveinek elején következik be, amikor már legalább egy év eltelt az utolsó menstruáció óta. Az akár 10 évis is eltartó átmeneti időszak (perimenopauza) alatt azonban – mivel jelentősen lecsökken a szervezetben a női nemi hormon, vagyis az ösztrogén szintje – számos változáson mennek keresztül a hölgyek, amelyek túlmutatnak a hőhullám, súlygyarapodás, rendszertelen vérzés szentháromságán. Az alábbiakban a Health összefoglalója nyomán bemutatjuk a változókor 6 ritkábban emlegetett, ám nagyon is gyakori tünetét.

hőhullámokkal küzdő idősebb nő
A hőhullámokon kívül még számos jele és következménye van a menopauzának. Fotó: Getty Images

Csontritkulás

Az ösztrogén fontos szerepet játszik a csontok egészségének megőrzésében. A menopauza során azonban akár 20 százalékkal is csökkenhet a nők csontsűrűsége, amely növeli a csonttörés kockázatát. A szakemberek ezért azt javasolják, hogy a változókor idején a nők különösen figyeljenek oda a megfelelő mennyiségű D-vitamint és kalcium bevitelére, de akár az ösztrogénpótló hormonterápia is jó megoldás lehet a csontritkulás megelőzésére, lassítására.

Kognitív változások

A perimenopauza időszakában sok nő panaszkodik az úgynevezett agyködre, amelynek jellemző jele a feledékenység, valamint a megfelelő szó megtalálásának nehézsége. Egyes adatok szerint az agyköd a korai menopeuzával küzdők körében sokkal jellemzőbb. Azt azonban nem sikerült egyértelműen bizonyítani, hogy a kognitív változások is az ösztrogészint csökkenésének számlájára írthatók-e. A szakértők valószínűnek tartják, hogy ezek a nehézségek inkább egy másik tipikus menopauzás problémával, az alvászavarral állnak kapcsolatban.

Mi az a korai menopauza? Korai menopauzáról akkor beszélünk, ha a petefészkek működése 40 éves kor előtt leáll, és ezzel együtt a menopauzás tünetek is jelentkeznek. Tudj meg többet erről az állapotról itt!

Alvászavarok

Az alvásproblémák a perimenopauza és a menopauza idején is igen gyakoriak – egy felmérés szerint például az alvásminőség-romlás és az álmatlanság a 40 és 59 év közötti nők körülbelül 57 százalékát sújtja. Mindez szintén a hormonális változások következménye. Az ösztrogénszint csökkenése miatt hőhullámok és éjszakai izzadás például egyértelműen nem könnyíti meg a nyugodt alvást. Közben viszont egy másik fontos hormon, a progeszteron mennyisége is mérséklődik a változókor idején, ez pedig szintén okozhat alvászavarokat. De nem ritka az sem, hogy az idős nők gyakran felébrednek az éjszaka közepén, mert ki kell menniük pisilni.

Szívproblémák

Az ösztrogénszint csökkenése a szívbetegség kockázatát is növelheti. Fontos kiemelni ugyanakkor, hogy a menopauza önmagában még nem okoz komoly szívproblémát, azonban az ehhez társuló magas koleszterinszint, magasvérnyomás-betegség, magas zsírtartalmú étrend, dohányzás és mozgásszegény életmód jelentősen növeli a rizikót.

Hangulatingadozás

A változókor idején nem ritka, hogy a nők hangulata szélsőségesen változik az egyik pillanatról a másikra. Ez szintén a hormonszintek ingadozásának számlájára írható. Egyes vizsgálati eredmények szerint a korábban depresszióval küzdött nők körében gyakrabban fordul elő a menopauzához kapcsolódó hangulatingadozás, de gyakran az éjszakai izzadás miatti alváshiány is befolyásolja a hölgyek hangulatát.

Vizeletinkontinencia

A menopauza a hüvelyt és a húgyhólyagot sem kíméli. Azonban míg a változókori hüvelyszárazságról a legtöbb nő már hallott, addig az sokakat meglepetésként érhet, hogy bizony a húgyhólyag működésére is negatívan hathat az ösztrogénhiány. Ugyanis a hólyagban és a húgycsőben is vannak ösztrogénreceptorok, így a hormonváltozások vizeletinkontinencia formájában is megmutatkozhatnak. Gyakori például, hogy az idősödő hölgyek vizeletszivárgást tapasztalnak nevetés, köhögés vagy tüsszögés hatására. Az adatok szerint a többszöri hüvelyi szülés után jelentősen nagyobb az úgynevezett stresszinkontinencia kockázata.

Ha bármelyik fenti bekezdésben magadra ismertél, érdemes beszélned az orvosoddal a hormonterápia lehetőségeiről. Ez a kezelés ugyanis a legtöbb panaszodra megoldást jelenthet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra