Krónikus légszomj: több oka is lehet

Súlyos asztma, de akár szív- vagy pajzsmirigybetegség is okozhat tartósan fennálló légszomjat. Az orvosi kivizsgálás ilyenkor elengedhetetlen, kezelés nélkül ugyanis a tünetek erősödésére számíthatunk.

Légszomjat több betegség is okozhat, de akár túlsúly esetén vagy stresszhelyzetben is nehezebb lehet a levegővétel. Ha visszatérő problémával van dolgunk, indokolt a tüdőgyógyászati kivizsgálás. Dr. Tárnok Ildikó tüdőgyógyász, a Tüdőközpont orvosa elmondta, milyen kiváltó okok állhatnak a krónikus légszomj hátterében.

légszomj, krónikus légszomj
Több ok is állhat a krónikus légszomj hátterében. Fotó: Getty Images

Akut vagy krónikus légszomj – ez a különbség

Az akut, vagyis hirtelen jelentkező légszomj rendszerint azonnali ellátást igényel. Az egyik pillanatról a másikra bekövetkező fulladásérzés oka lehet például életveszélyes allergiás reakció (anafilaxia), tüdőembólia vagy idegentest belélegzése (félrenyelés). Emellett asztmás rohamot is jelezhet.

A krónikus légszomj ezzel szemben hosszú időn át, tartósan fennálló állapotot jelöl, amely kezelés nélkül rendszerint rosszabbodik. A hátterében több kiváltó ok is állhat:

  • tüdőbetegségek, mint például krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), súlyos asztma, krónikus hörgőgyulladás, tüdőfibrózis, tüdődaganat, de gyakran jelentkezik poszt-COVID-tünetként is (a koronavírus-fertőzés lezajlását követően akár hetekig, hónapokig megmaradhat).
  • az esetek többségében valóban tüdőgyógyászati eredetű a probléma, de a légszomj oka lehet még a dohányzás, emellett magyarázhatják szívbetegségek, súlyproblémák és egyéb betegségek is, például pajzsmirigybetegség, vérszegénység, refluxbetegség, ritkábban anyagcsere betegségek (pl. cukorbetegség).

Mint azt dr. Tárnok Ildikó hangsúlyozta, a tüdőgyógyászati kivizsgálás során a tüdőbetegségek lehetőségét lehet megerősíteni vagy kizárni. Ha visszatérő, esetleg még csak terhelésre jelentkező légszomjat tapasztalunk, nem javasolt halogatni a kivizsgálást, mert kezelés nélkül a tünetek erősödésére számíthatunk.

Amennyiben már ismert tüdőbetegség mellett jelentkezik légszomj, akkor soron kívül is forduljunk orvoshoz, mert ahhoz, hogy a további súlyosbodást megelőzzük, a gyógyszerek módosítására lehet szükség. Az is előfordulhat, hogy a légszomj hátterében nem mutatható ki fizikai elváltozás. Ilyenkor stresszre, szorongásra, depresszióra is gondolni kell, sőt, az akut légszomj pánikroham tünete is lehet.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Reggel még több helyen eshet, majd az északi tájakon csökken a csapadékhajlam, ezzel együtt északon délután egyre inkább kisüt a nap. Ezzel szemben a déli, délnyugati országrészben a felhőzet átmeneti felszakadozását követően erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, és ott délután is valószínűek záporok, zivatarok. Többfelé lesz élénk, helyenként erős az északi, északkeleti szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 18 és 23 fok között valószínű, ennél északnyugaton hidegebb, a Dél-Alföldön viszont kissé melegebb lehet az idő. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. A változékony idővel kettős fronthatás jelentkezik.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra