"Ez már nem az a COVID-19, amit néhány hete láttunk"

A vírus sebességet váltott, nekünk is erre lesz szükség - hangzott el a KOVIDők Facebook-oldal kerekasztal-beszélgetésén, ahol Zacher Gábor toxikológus, Szlávik János főorvos és Purebl György pszichiáter beszélt a következő hetek kihívásairól és az oltás fontosságáról.

A koronavírus hatásai és az oltás fontossága kapcsán szervezett kerekasztal-beszélgetést a KOVIDők Facebook-oldal csütörtök este. A meghívottak, Dr. Zacher Gábor toxikológus, Dr. Szlávik János infektológus főorvos és Dr. Purebl György pszichiáter saját tapasztalataikat is megosztották a járvány magyarországi helyzetével kapcsolatban. Három dologban nem volt vita közöttük: a következő 3-4 hét nagyon nehéz lesz, az egészségügyi rendszer állni fogja a sarat, azonban megfelelő átoltottság nélkül nem fogjuk tudni megfékezni a pandémiát.

Koronavírus: ennyivel veszélyesebb a brit mutáns Az új típusú koronavírus úgynevezett brit variánsa által megfertőzöttek esetében magasabb a kórházba kerülés kockázata - derült ki egy dán kutatásból. Kattintson !

Valami megváltozott

"A járvány felfutó szakaszában vagyunk, egyes számítások szerint március végén, mások szerint április elején lesz a tetőzés, így jelenleg nehéz bármiféle lazításról beszélni" - mondta el a beszélgetésen Dr. Szlávik János. Szerinte a harmadik hullám súlyosságát az is növelte, hogy egy még aktív második hullám idején érkezett, tehát akkor találkoztunk a brit mutánssal , amikor még a vírus előző variánsai miatt is sokan szorultak kórházi ápolásra. "Valami azóta megváltozott. A brit mutáns egyértelműen jobban terjed, nagyjából 10 százalékkal súlyosabb betegséget okoz és a fiatalabbakat is támadja. A 20-30-40 éves korosztályban is találunk súlyos betegeket" - mondta el az infektológus.

Szlávik szerint az egészségügyet is jobban megviseli ez az új vírusmutáns, a Dél-pesti Centrumkórházban is 90-95 százalékos telítettségűek az infektológiai és az intenzív ágyak. Ráadásul még mindig a járvány felfutó szakaszában vagyunk és várhatóan nagyon nehéz 3-4 hét elé néz az egészségügy. "Úgy gondolom azonban, hogy meg fogunk tudni vele birkózni" - hangsúlyozta Dr. Szlávik János.

Apró tartalékok vannak még az egészségügyi ellátórendszerben, egyelőre olyan nagy átcsoportosításra nem került sor, mint ősszel - mondta a főorvos. Akkor nőgyógyászok, sebészek és fül-orr-gégészek is átjöttek segíteni a fertőzőosztályokra. Habár soha nem dolgoztak még ilyen osztályokon, de orvosi végzettségüknek köszönhetően gyorsan beletanultak a feladatokba. Rájuk még a következő hetek extrém terhelése alatt is számítani lehet - tette hozzá.

Családok kerülnek kórházba és csonka családok távoznak

Dr. Zacher Gábor is megerősítette: nagy a terhelés, a hatvani korházban 95-98 százalékos telítettséggel dolgoznak a COVID-osztályok. "Sokkal súlyosabb betegekkel találkozunk, egész családok kerülnek kórházba és sajnos csak csonka családok távoznak onnan" - magyarázta a toxikológus. Szerinte nagyon megnehezíti a magyarok helyzetét az általános egészségi állapotuk, a súlyos rizikófaktornak számító elhízás például rengeteg embert érint, felmérések szerint Magyarország a negyedik legelhízottabb nemzet a világon.

A kórházi dolgozókat is egyre nagyobb terhelés éri. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images
A kórházi dolgozókat is egyre nagyobb terhelés éri. Fotónk illusztráció, forrás: Getty Images

Szerinte az egészségügy azonban bírja a terhelést, megvannak az eszközök és védőfelszerelések, a dolgozókban pedig ott dobog az a bizonyos "Fradi-szív", ami arra sarkallja őket, hogy minden nehézséggel dacoljanak. Hatékony terápia viszont továbbra sincs, az elmúlt hónapokban több, hatásosnak tűnő készítményről derült ki, hogy nem segíti a járvány elleni harcot. A kemény helytállás mellett jelenleg csak az oltásokban bízhatunk a toxikológus szerint.

Egyre fáradtabban, de talpon maradnak az egészségügyi dolgozók

Dr. Purebl György pszichiáter, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének igazgatója szerint a szakrendelőjében a járvány kevésbé reflektorfényben lévő hatásaival, a gyásszal és depresszióval is minden nap találkoznak. Az ellátórendszer azonban szerinte is kitart majd, már csak azért is, mert az egészségügyi személyzet már csaknem 100 százalékosan be van oltva. A tavaszi hullámmal ellentétben a szakszemélyzet már védve van a járvány ellen, és bár egyre fáradtabban, de ott lesznek a betegek mellett a dolgozók.

Az a jó oltás, ami bennünk van

Az oltások fontosságát is mindhárom szakértő hangsúlyozta. Dr. Szlávik János szerint nagy a különbség az idősek és fiatalok oltási hajlandósága között. Az idősek sokkal inkább tisztában vannak vele, hogy nagy a tét, míg a fiatalok eddig inkább kivártak, mert úgy érezték, rájuk nem veszélyes a vírus. Nekik azonban a védettségi igazolvánnyal járó esetleges enyhítések lehetnek csábítóak. A sikeres izraeli oltókampány is nagyjából ezt a menetrendet követte: az oltások megjelenését követő, növekvő érdeklődés után némiképp visszaesett a jelentkezők száma, majd akkor jelentkeztek ismét tömegével az oltópontokon, hogy kiadták a védettséget igazoló kártyát. Szlávik szerint az a jó oltás, ami bennünk van, a Magyarországon használt vakcinák mindegyike biztonságos és hatékony. Azt javasolja, hogy hallgassunk az orvosra és fogadjuk el azt az oltóanyagot, amit felkínál.

"Az emberek 75 százaléka biztonsági játékos és a saját szemének hisz. Ha azt látja, hogy a szomszédnak nem lett baja a vakcinától, akkor ő is beadatja magának" - vette át a szót Dr. Purebl György. Mint mondta, a fiatalok biztonságérzete is hamis, a mostani járványhullámban már ők is fokozott veszélynek vannak kitéve. "Ez a COVID már nem az a COVID, ami néhány héttel ezelőtt volt, a brit variáns sokkal agresszívabb és más tüneteket okoz. Aki most elkapja a koronavírust, az nem tudhatja, mi fog vele történni" - hangsúlyozta a szakember. Szerinte a vírus sebességet váltott, nekünk is így kell tenni, és a lehető legrövidebb idő alatt a lehető legtöbb embert védetté kell tenni.

Kevesebb drog, de több nyugtató fogyott

A járvány egyetlen pozitív hozadékaként Dr. Zacher Gábor az alkalmi droghasználat jelentős visszaeséséről beszélt. Mivel a szórakozóhelyek bezártak, csökkent a kereslet is ezen szerek iránt és nehezebben is lehet beszerezni belőlük. Sajnos azonban ellentétes trend figyelhető meg az antidepresszánsok és nyugtatók piacán: utóbbiból közel 8 millió doboz fogyott a 2020-as évben, félmillióval több, mint egy évvel korábban. A toxikológus szerint az alkoholfogyasztás mértéke sem csökkent a lezárásokkal, sokan a stresszkezelés eszközeként nyúlnak a pohárhoz. Ez pedig veszélyes, hiszen a szakember szerint 3-4 hónap alatt is felépülhet az alkoholfüggőség.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Vodcast: finom, de káros fogások a magyar konyhában
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +23 °C
Minimum: +12 °C

A délnyugati tájak mellett az északkeleti, délután az északi tájakon is előfordulhatnak felhősebb időszakok, máshol napos idő várható. Csapadék napközben már nem valószínű. Az északkeleti, keleti szelet délután nagy területen kísérik élénk széllökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 20 és 25 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé csökken a hőmérséklet. Most napokig nem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra