A kutya a titkos fegyver a rák ellen

Kutyáknál is előfordulnak daganatos megbetegedések, sőt, bizonyos rákfajták náluk még gyakoribbak. A csontrák gyógyításában azonban a jelenlegi kutatások sikeresnek bizonyulnak, ez pedig a tervek szerint az emberek gyógyítására is kiterjeszthető lesz.

A kutyáknál sokkal gyakoribb az oszteoszarkóma (csontrák), mint az embereknél, és nagyon magas halálozási kockázattal jár. A megbetegedések 90 százalékánál a rákos sejtek a véren keresztül a tüdőbe jutnak, a túlélési idő pedig ebben a szakaszban átlagosan csupán két hónap. A Rhode Islande-i Tufts Egyetemen azonban hatékonyan kezelik a kutyákat, ami a tervek szerint az emberek gyógyításában is sikert hozhat számolt be a kutatásról a Wired.

kutya, eb, daganat, rákkutatás,
A kutyáknál bizonyos daganatok sokkal gyakrabban fordulnak elő, mint az embereknél. Fotó: Getty Images

35 éve ugyanaz a kezelés, és az sem hatékony

Jellybean, az ötéves labrador keverék csontrákkal küzd, az egyik lábát már amputálni kellett, sőt kemoterápiát is kapott, ennek ellenére a rákos sejtek gyorsan átterjedtek a vérén keresztül a tüdejébe, ahogy ez a kutyák esetében az esetek 90 százalékában lenni szokott. A túlélési idő ebben a szakaszban átlagosan csupán két hónap. A gazdái ezért 2020-ban jelentkeztek vele a Tufts Egyetemen zajló klinikai kutatásra, amelynek során egy új tablettás kezelést teszteltek. Karácsonyra Jellybean daganatai elkezdtek zsugorodni, és azóta sem tértek vissza. A reakció még a Jellybean-t kezelő állatorvosokat is meglepte, és felcsillantotta a reményt, hogy ezek a gyógyszerek nemcsak más kutyákon, hanem az embereken is segíthetnek.

Jellybean csontrákja, az oszteoszarkóma embereket is érint, különösen gyerekeket és tizenéveseket, ám viszonylag ritka: világszerte évente mintegy 26 000 új esetet diagnosztizálnak. Amy LeBlanc állat-onkológus szerint a probléma az, hogy több mint 35 éve nem létezik új kezelés, és a rendelkezésre álló nem túl hatékony. A csontrákos betegek túlélési esélye csak körülbelül 30 százalék, ha a rákos sejtek a test más részeire is átterjednek. Ám az olyan kutyás vizsgálatok, mint Jellybean kísérlete, mindezt megváltoztathatják. A háziállatként tartott kutyákban kialakuló daganatok molekuláris és mikroszkópos szempontból ugyanis hasonlóak az emberek rákos megbetegedéseihez. Mikroszkóp alatt összehasonlítva a kutya és az ember daganatának szövetmintája megkülönböztethetetlen. Ám míg az embernél szerencsére ritka, a kutyáknál legalább tízszer gyakoribb, ezek az esetek pedig segíthetnek a kutatásban és a gyógyszerkísérletekben.

A kutyák kezelése többet mutat, mint az egérkísérletek

Amellett, hogy évente sok kutyánál diagnosztizálnak rákot és kezelik őket, alkalmasabbak is a vizsgálatokra, mint az egerek. A kutyáknál ugyanis a daganatok természetes módon fordulnak elő, és hasonló életkörülményeknek vannak kitéve, mint az emberek. Ehhez képest a kutatók egereket ketrecben nevelnek és tartanak, és mesterséges körülmények között, az egerek rosszindulatú sejtekkel való befecskendezésével tanulmányozzák a rák terjedését és kezelését. A kutyák ráadásul az emberhez hasonlóan reagálnak a kezelésekre, amint azt az elmúlt években több klinikai vizsgálat is kimutatta.

Az eredmények egyértelműek

A Coloradói Állami Egyetem tudósai 2019-ben fejeztek be egy vizsgálatot 28 kutyán, amelyeknek szarkómája a tüdőre is átterjedt. Egy kereskedelmi forgalomban kapható rákgyógyszer mellett egy közönséges vérnyomáscsökkentőt írtak fel a kutyáknak. Három évvel később arról számoltak be, hogy ez a gyógyszerpáros a kutyák 50 százalékánál segített a tüdődaganatok zsugorodásában vagy stabilizálásában.

Egy másik klinikai vizsgálatban a Listeria monocytogenes baktériumnak, a Listeria-fertőzések felelősének kísérleti vakcináját tesztelték. Ez a súlyos ételmérgezést okozó baktérium legyengült formájában serkenti az immunrendszert, úgyhogy amikor kutyákat a baktérium gyenge változatával oltottak be, elpusztultak a hagyományos terápia után megmaradt rákos sejtek. 

James Zou, a Stanford Egyetem orvosbiológiai adjunktusa csapatával tanulmányában számítógépes modell segítségével hasonlította össze a rákos kutyák genetikai mutációit és kezelési eredményeit humán vizsgálatok adataival, és kiderült, hogy a kutyák adatai segíthetnek a humán gyógyszerek fejlesztésében.

Ez azért nagy eredmény, mert egyetlen rákgyógyszer hagyományos gyártási folyamata minimum tíz év és dollármilliárdokba kerül. Ha viszont gépi tanulással dolgozzák fel a daganatos kutyák adatait, az nagymértékben felgyorsíthatja a folyamatot.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

Napos, száraz idő várható kevés gomolyfelhővel és fátyolfelhőkkel. A déli, délkeleti szelet élénk, főként az Északnyugat-Dunántúlon olykor erős lökések kísérik, de egy-egy viharos széllökés sem kizárt. A hőmérséklet kora délután 24 és 28 fok között várható. Késő estére 13 és 18 fok közé hűl le a levegő. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra