Hordjunk maszkot! De hogyan védjük a bőrünk?

Bár a maszkviselés nélkülözhetetlenül fontos koronavírus járvány idején, a hosszú távú használata megviselheti az arcbőrt, ami ilyenkor még gondosabb ápolást igényel.

A maszk okozta elváltozások megjelenése elsősorban az adott bőrtípustól függ, továbbá attól, hogy a maszk milyen anyagból készült, mennyire hosszan és rendszeresen kell viselnünk. Alatta a hőmérséklet könnyen megemelkedik, a bőr felszíne nedvessé válhat, a faggyútermelése és a pH-értéke megnőhet, a kitágult pórusok pedig védtelenebbé tehetik a kórokozókkal szemben.

A folyamatos dörzsölés ráadásul önmagában is irritálhatja a bőrfelszínt, kellemetlen viszketést és kontakt ekcémát okozva.

Száraz bőr és ekcéma: a legfontosabb teendők Ne hagyjuk, hogy a hideg idő fájdalmat okozzon érzékeny bőrű gyermekünknek. Mutatjuk, hogyan óvhatjuk az ekcémás kicsik bőrét, és a sajátunkat is. Kattintson a részletekért!

A maszkkal fedett részen, elsősorban az állon vagy az állkapocs mentén megjelenő gyulladásos bőrpanaszoknak már nevet is adtak: a maskne - amit a mask+akne szavakból képeztek - kialakulása egészséges, problémamentes bőr esetén ugyan jóval enyhébb, ám még ebben az esetben is észrevehetővé válhat az erőteljesebb zsírosodása és mitesszeresedés. A sérülékeny, érzékeny, irritált, pattanásos bőrnél ellenben jóval nagyobb valószínűséggel fordulnak elő problémák. A gyakori maszkviselés által kiváltott fokozott faggyútermelés indikációja lehet új bőrproblémák kialakulásának, illetve a már meglévő panaszokat (rosacea, seborrheás dermatitisz) is súlyosbíthatja.

Újragondolt tisztálkodási szokások

Szerencsére elmondható, hogy a fokozott higiéniai odafigyeléssel és a bőrrel való kiemelt törődéssel hatékonyan kezelhető, illetve megelőzhető a maskne jelenség. Előfordulhat azonban, hogy ehhez a korábban hatásos tisztálkodó és bőrápoló szerek helyett más hatóanyagú készítmények használata indokolt. Amennyiben szükséges, érdemes olyan micellás vízre vagy habzó gélre váltani, ami gyengéden, mégis hatékonyabban alkalmazható akár hosszú időn át tartó, rendszeres maszkviselés esetén is.

Az állandó maszkviselés az arcbőrünket is megviseli. Fotó. Getty Images
Az állandó maszkviselés az arcbőrünket is megviseli. Fotó. Getty Images

Választhatunk például olyan cink-glükonáttal és réz-szulfáttal dúsított termékeket, amelyek összetevőiknek köszönhetően tökéletesen megtisztítják a bőrt és növelik a toleranciaküszöbét. A zsírosodásra hajlamos bőrre kifejlesztett micellás vizek könnyedén képesek eltávolítani a nap folyamán, a maszk alatt felhalmozódott szennyeződéseket, úgy, hogy közben tiszteletben tartják a bőr barrierjét, azaz a természetes védőrétegét. A micellás vizek az izzadtságtól és a faggyúfeleslegtől történő megszabadítás mellett teljeskörű védelmet nyújtanak még a legérzékenyebb bőr számára is.

Ápolás és hidratálás

A reggeli és az esti arctisztítás utáni következő lépés a hidratálás . Fontos, hogy a reggeli bőrápolási rutinnál, a maszk felvétele előtt legalább fél órával használjuk a hidratálókrémeket.

A maskne megelőzése és kezelése érdekében törekedjünk mindig az egyensúlyra: részesítsük előnyben az olyan termékeket, amelyek nyugtató és hidratáló hatásukkal ápolják bőrt, ugyanakkor a különböző bőrgyógyászati problémák kialakulását is hatékonyan megakadályozzák. A megfelelő nappali hidratálókrém mindig könnyű és nem tömíti el a pórusokat, míg a gazdagabb összetevőjű készítményeket az esti tisztálkodást követően érdemes használni.

A glicerintartalmú krémek akár 12 órán keresztül is hidratálják a bőrt, valamint olyan termékek is elérhetőek, amelyek célzottan csökkentik az irritációt, csillapítják a kipirosodást, ápolják a gyulladt pattanásokat, és segítenek kialakítani a bőr egészséges faggyúösszetételét. Ne feledkezzünk meg a bőrápolás szempontjából is fontos gyakori, alapos kézmosásról sem, hiszen a maszk fel-le vétele közben az arcbőrünket is megérintjük. Bőrgyógyászati szempontból is nagy hangsúlyt kell fektetni az eldobható maszk négy óránkénti cseréjére, illetve a szövetmaszkok napi szintű, gyengéd mosószerrel való tisztítására. Amikor pedig lehetőség van rá - azaz nem ütközik járványügyi korlátozásokban - hagyjuk, hogy az arcbőrünk maszk nélkül, szabadon lélegezhessen.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra