Így hozhatod vissza a motivációdat depressziósként

A depresszió egyik jellemző tünete a motiváció elvesztése. Enyhébb esetben azonban még bevethetőek olyan technikák, amelyekkel ismét ösztönözni tudod magadat. Mutatjuk, miket érdemes kipróbálnod.

Természetes, ha életed során időnként csökken a motivációd. Ez különösen gyakori traumatikus életesemények – például egy családtag halála vagy megbetegedése, válás vagy pénzügyi nehézségek –, illetve saját egészségi probléma (úgymint az ADHD) esetén. Egyes gyógyszerek mellékhatásaként is jelentkezhet motiválatlanság, de általában a depresszió is együtt jár a motiváció tartós hiányával – amikor legszívesebben egész nap ki sem kelnél az ágyból, mert úgy érzed, teljesen felesleges bármibe belekezdened.

Mutatjuk, miket érdemes kipróbálnod

A tartós motiválatlanság egyfajta ördögi kört is jelent, ugyanis súlyosbíthatja a depresszió egyéb tüneteit, így pedig tovább erősödhet a motivációhiány. Amíg viszont még nem annyira súlyos a helyzet, érdemes kipróbálni néhány „túlélőstratégiát”, amivel egy kicsit visszacsempészheted a mindennapjaidba a motiváltság érzését. Nézzük, a Healthline gyűjtése szerint mivel érdemes próbálkozni.

A részleteket tartalmazó galéria megnyitásához kattints az alábbi képre!

gallery-image
gallery-icon
Galéria

Mikor kell szakemberhez fordulni?

Ha motiválatlanságod már komolyan rontja az életminőségedet, és a fenti stratégiák bevetése ellenére sem javul a hangulatod, akkor a legjobb, ha szakorvoshoz fordulsz. De akkor is keress fel egy szakembert, ha már szedsz antidepresszánst, de néhány hónap elteltével sem érzed a javulást. A legjobb eredményeket egyébként úgy érheted el, ha a gyógyszeres kezelés mellett pszichoterápián is részt veszel a depresszió leküzdése érdekében.

Még mindig számos tévhit kering a köztudatban a mentális zavarokkal kapcsolatban. Ezek egyike, hogy „a depresszió a gyengeség jele”, de gyakran lehet hallani azt is, hogy a depresszió nem is egy valós betegség, csak az érintettek fejében létezik. Ideje, hogy leszámoljunk ezekkel a káros gondolatokkal.

Kiemelt képünk forrása: Getty Images

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra