Az ölelés enyhíti a stresszt a nőknél, de a férfiakra ez nem hat

Meglepő eredményekre jutott egy ölelésügyi kísérlet Hollandiában.

Holland kutatók a stresszre adott reakciókat vizsgálták egy kísérletben. Azt találták, hogy a nőknél a saját párjuk átölelése csökkentette a kortizol – egy stresszhormon – termelődését azokhoz képest, akik nem ölelhették meg párjukat. Érdekes módon a férfiakra mindez egyáltalán nem hatott: vagyis hiába ölelte meg őket a párjuk, nem változott a stresszhormonszintjük – írta a CNN .

ölelés, stresszhormon, kortizol
Az ölelésügyi kísérlet szerint csak a nőknél enyhíti a stresszt párjuk ölelése. Fotó: Getty IMages

A vonatkozó kísérletben  a kutatók 76 önkéntest kértek meg arra, hogy öleljék át partnerüket, akiket durva stressznek tettek ki. Az eredményeket aztán összehasonlították a megölelt és az ölelés nélkül maradt alanyokkal. Így jött ki, hogy akiket átöleltek, jobban viselték a stresszt is. 

A kutatók szerint ennek az az oka, hogy az ölelés  – különösen a szeretett személlyel történő ölelés – felszabadítja az oxitocin nevű neurotranszmittert, amelyet gyakran "szerelemhormonnak" is neveznek, és amely csökkenti a kortizolszintet. Arra a kérdésre, hogy akkor miért nem tapasztalható a férfiaknál ugyanez a kortizolcsökkenés, a kutatók csak feltételesen tudtak válaszolni.

Egyesek szerint a férfiak és a nők evolúciós okokból másként dolgozzák fel az érintést. Másként működik a bőrérzékelésük, ezért eltérő reakciókat adhatnak az érintésre is. Más kutatók úgy vélik, hogy csak azért, mert nem találtak mérhető hatást a férfiaknál, nem jelenti azt, hogy ilyen hatás  egyáltalán nincs is. Elképzelhető, hogy az ölelés a férfiakra is hatással van, csak az csekélyebb mértékű, és még nem tudják mérni, kimutatni. Illetve az is bekerült az ellenérvek sorába, hogy a férfiak – elvárt társadalmi szerepük miatt – kevésbé hajlamosak kifejezni az érzelmeiket, mert azt társadalmilag szokatlannak vagy kínosnak tartják. Sőt, még az is felmerült, hogy a kísérletben részt vevő férfiak közül többen egyszerűen nem szeretnek ölelkezni.

Egy biztos: a kísérlet bebizonyította, hogy a szeretett személlyel történő ölelkezés jótékony hatású. Az ölelés hatására csökken a vérnyomás, a pulzus, az idegrendszer lelassul, és stressz is mérséklődik, nők esetében igazolt módon. Nem kérdés, hogy az ölelésben hatalmas gyógyító potenciál van. Gyakoroljuk minél többet!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra