Stressz: hol a határ jó és rossz között?

A stressz önmagában egyáltalán nem rossz, hosszú távon mégis súlyosan károsíthatja az egészséget. Miért fontos a stressz? Hol a határ a jó és a rossz stressz között?

A stressz természetes válaszreakció a bekövetkezett változásokra, illetve az azok által támasztott kihívásokra. A stressz hasznos testi funkciónk, hiszen a stressz nyomán a szervezetünk képes hirtelen csúcsteljesítményre kapcsolni.

Mire szolgál a stressz?

A stresszre szükségünk van, ugyanis nélküle a testünk nem tudna alkalmazkodni az állandóan változó helyzetekhez, azaz stressz nélkül egyszerűen nem tudnánk létezni sem.

A STRESSZ NYOMÁN SZERVEZETÜNK KÉPES HIRTELEN CSÚCSTELJESÍTMÉNYRE KAPCSOLNI. FORRÁS: GETTY IMAGES
A STRESSZ NYOMÁN SZERVEZETÜNK KÉPES HIRTELEN CSÚCSTELJESÍTMÉNYRE KAPCSOLNI. FORRÁS: GETTY IMAGES

Stressz hatására idegi és hormonális folyamatok indulnak be: megemelkedik a pulzus és vérnyomás, valamint fokozódik sejtjeink tápanyagellátása. Eközben pedig gyengülnek olyan funkciók, amelyek vészhelyzetben aktuálisan kevésbé fontosak, így például lassul az emésztés, illetve megváltozik az immunrendszer reakcióképessége. Ezek a változások – normális esetben – rövidtávúak, és amint az adott veszélyforrás megszűnik, a szervezet visszaáll a megszokott kerékvágásba. A baj ott kezdődik, ha a stressz folyamatossá válik, hiszen a folytonos kihívások mellett nem marad elég idő a regenerálódásra, az állandóan felfokozott állapot pedig szinte az összes testi folyamatot megzavarhatja.

Mi a jó és a rossz stressz? Hol a határ?

Fontos különbséget tenni a jó és a rossz stressz között:

1.     A pozitív vagy eustressz motiváló hatású, fokozza az energiát, javítja a teljesítményt.  Az eustresszt kiváltó pozitív stresszor lehet például a munkahelyváltás, házasság, lakásvásárlás, költözés, gyerekvállalás, nyaralás, új hobbi. 

2.     A negatív hatású distressz szorongást okoz, csökkenti a teljesítményt, egészségügyi és mentális problémákhoz vezethet.

A tartósan fennálló stresszhatás miatt előbb-utóbb kimerülünk, a szervezetünk felhasználja az energiatartalékát. Ekkor szoktak megjelenni a stresszel kapcsolatos testi-lelki tünetek, mint a szorongás, álmatlanság, ingerültség, fáradtság. A sok stressz a testünkre is hatással van, így kialakulhatnak akár szív- és érrendszeri problémák (például magasvérnyomás) vagy az emésztőrendszerrel kapcsolatos betegségek (IBS, gyulladásos bélbetegség). A tartós stressz hatására az immunrendszerünk is kevésbé ellenállóvá válhat a betegségekkel szemben.

A pozitív és a negatív stressz közti határvonal az az állapot, amikor normál helyzetben működik a szervezetünk. Ha beront a főnökünk, és kritizálja a munkánkat, olyankor elmozdultunk az egyensúlyból, ugrásszerű állapotba kerül a testünk, és el akarunk menekülni, csak nem tehetjük meg. Jó esetben ezután a testünk öngyógyító folyamatainak köszönhetően visszaáll a normális keringésünk.

- mondta korábban a HVG BrandLabnek M. Steinbach Annamária, pszichológus.

Ma már számos – jól használható – módszer áll rendelkezésre, hogy a stressztűrő képességünket erősítsük, illetőleg a különböző stresszhelyzetekkel való megküzdés eredményességét javítsuk. Fontos ezek megismerése és megfelelő alkalmazása, ugyanis a tartósan fennálló, rossz stressz (negatív, vagy distressz) számos súlyos lelki- és testi megbetegedés forrása.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra