A tartós stressz veszélyes következményei

A stressz nem feltétlenül jelent problémát, amennyiben csak rövid ideig tart. A tartósan fennálló feszültségnek azonban komoly hatása van a test megfelelő működésére, többek között a légzésünkre és a szívünkre is.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) jelenlegi definíciója szerint a stressz olyan változás a szervezetben, amelyet fizikai, érzelmi vagy pszichés megterhelés vált ki. A stressz a szervezet válasza minden olyan hatásra, amely figyelmet vagy cselekvést igényel.

A stressz hatására a testünk egyes funkciói lelassulnak (emésztés), míg más élettani folyamatok felpörögnek. Emelkedik a vérnyomás, gyorsul a légzés és a pulzus. Nincs ezzel semmi gond egészen addig, amíg az állapot átmeneti. A hosszú időn át, hetekig vagy akár hónapokig is fennálló stressz azonban tartós egészségkárosodásokat is okozhat.

Fotó: Getty Images
Fotó: Getty Images

Mit okoz a stressz?

Ha érzelmileg és mentálisan instabilak vagyunk, azt idővel a fizikai jóllétünk is megsínyli. A folyamatos feszültség az alábbi tüneteket válthatja ki:

  • koncentrációs zavarok,
  • feledékenység
  • fáradtság,
  • alvászavarok,
  • fejfájás,
  • szorongás
  • depresszió,
  • ingerlékenység.

A tartós stressz komoly egészségügyi problémákat idézhet elő

Gyomorpanaszok: Az állandó, tartós stressz egyik legjellemzőbb tünete a gyomor környékén jelentkező fájdalom. Az állandó feszültség és szorongás oxigént von el, görcsös érzést okozva a gyomorban. Ez a szervezet természetes reakciója, a szimpatikus idegrendszer aktiválódása a stresszre.

Fokozott verejtékezést is kiválthat a megnövekedett stressz. Ez a fajta "pszichés izzadás" eltér a fizikai terhelés hatására fellépő izzadástól: stressz, valamint szorongás váltja ki, jellemzően az arcon, a tenyéren, a talpon és a hónaljban jelenik meg.

Az immunrendszer gyengülése: A folyamatos feszültség hatására jelentősen csökken az immunsejtek kortizol iránti érzékenysége. Ennek következményeként gyengül az immunaktivitás, aminek jellegzetes jele lehet például, hogy lassabban gyógyulnak a sebeink, illetve egy-egy sérülés után több időt vesz igénybe a felépülés. Tehát a stressz miatt gyengülhet az immunrendszer, emiatt pedig előfordulhat, hogy sűrűbben kell megküzdenünk felső légúti fertőzésekkel.

Libidó csökkenése: a stressz a nemi vágyra is hatással van. Egyes tanulmányok szerint a krónikus stressz a libidó csökkenéséhez vezet. A termékenységet mindkét nem esetében jelentősen ronthatja a folyamatos feszültség.

A tartós stressz hatása a szívünkre

Az American Heart Association (Amerikai Kardiológiai Társaság) szerint a stressz olyan viselkedéseket vált ki, amelyeknek negatív hatása van a szív egészségére. Hiszen stresszes helyzetekben a szervezetben adrenalin szabadul fel, amely emeli a vérnyomást, és gyorsítja a szívverést. 

Egy 2014-es tanulmány szerint a stressz csökkenti a szív felé menő véráramot, elsősorban a nők esetében. A kutatók arra jutottak a vizsgálat során, hogy a szívkoszorúér-betegségben szenvedők esetében a stressz a nőknél háromszor inkább csökkenti a szív felé tartó véráramlást, mint a férfiaknál.

A stresszválasz része, hogy az artériák összehúzódnak, emiatt pedig emelkedik a vérnyomás és a pulzusszám, de tartósan növekedhet például a vércukor- és a vérzsírszint. Hosszú távon ez komoly károkat okozhat: jelentősen nagyobb lesz például az érelmeszesedés és – ahogy a tanulmányok eredményei is alátámasztják – a szívinfarktus rizikója.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +7 °C

A felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, és országszerte gomolyfelhős, napos idő várható. Néhol kialakulhat zápor, északkeleten egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 18 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra