Biológiai óránk miatt fekszünk le későn?

Kutatók kiderítették, mi az oka annak, hogy egyesek alig bírnak este elaludni, azután reggel pedig képtelen kikelni az ágyból. Az ausztráliai Flinders Egyetem szakemberei szerint ezeknek az embereknek túl lassú a biológiai órájuk.

A kutatók Leon Lack professzor vezetésével azért is kezdték el vizsgálni a fenti rendellenességet, mert felmérések alapján a tizenévesek 15 százaléka szenved ettől az állapottól. A későn fekvők gyakran kettőig, háromig is képtelenek elaludni, így aztán másnap nagyon nehéz nekik az ébredés. A kutatási eredmények alapján arra derült fény, hogy ezeknek az embereknek a biológiai órájuk, a többségével szemben, 24 óránál hosszabb időtartamra van beállítva.

A legtöbb ember szervezetének cirkadián ritmusa, azaz a napi biológiai órája 24 órára van beállítva, így estefele elálmosodnak, reggelre pedig kipihenik magukat, ezért viszonylag könnyen másznak ki a paplan alól. Akinél azonban ez a ritmus elcsúszik, az csak később bír elaludni, így aztán felkelni is.

Lack professzor úgy véli, szükség lenne egy átfogóbb, minél nagyobb számú vizsgálat elvégzésére annak érdekében, hogy biztosan meg lehessen állapítani a későn fekvés és későn kelés okát. Mindez azért is nagyon fontos, mert szükség lenne egy hatékony terápia kidolgozására, hiszen a későn érkező gyerekeket az iskolákban sem tolerálják, a munkahelyükre rendszeresen késve érkező felnőtteket pedig pláne nem.

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +26 °C
Minimum: +13 °C

A nap első felében főként a nyugati és északi országrész fölött lesz több a felhőzet. Másutt kezdetben még inkább fátyolfelhős időre van kilátás, ám napközben délnyugat felől egyre nagyobb területen megvastagszik a felhőzet. Északkeleten számíthatunk a legtöbb napsütésre. A záporos csapadékgócok kora délelőtt az Észak-Dunántúlról is levonulnak, de a vastagabb felhővel borított tájakon időszakos, gyenge eső ezt követően sem zárható ki. Kora estétől dél, délnyugat felől viszont már egyre több helyen valószínű eső, záporeső, zivatar. A keleti, délkeleti szél megélénkül, helyenként megerősödik, de zivatar környékén is lehet átmeneti szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 23 és 29 fok között alakul, de a Nyugat-Dunántúlon ennél pár fokkal hűvösebb is lehet. Késő estére többnyire 14 és 20 fok közé hűl le a levegő, de néhol hűvösebb is lehet. A sok napsütés miatt magas UV-értékekre számíthatunk, és inkább hidegfront a jellemző.

Hogy érzi magát?

Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!

Hogy érzi most magát fizikailag?

Hogy érzi magát?

Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!

Milyen most a lelkiállapota?

Hogy érzi magát?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra