Életviteli tanácsok trombózishajlam esetén

Esetenként ki lehet deríteni, hogy valaki hajlamos-e a trombózisra, és ezt érdemes is megtenni, különösen, ha volt már beteg a családban. Ennek a tudásnak a birtokában ugyanis egyszerűen alakíthatunk az életmódunkon!

A trombózis kialakulásához alapvetően kétféle tényező vezethet: genetikai hajlam, vagy nem megfelelő életmód. Vannak esetek, amikor a két tényező párhuzamosan van jelen. Ugyanakkor az is igaz, hogy meglévő hajlam esetén az egészséges, megfelelő életmód jelentősen csökkentheti a trombózis kialakulásának veszélyét, így akár az életünket is megmentheti.

A trombózis kialakulására való hajlamot trombofíliának nevezzük. Ez azt jelenti, hogy a vér gyakrabban és könnyebben alvad meg, ezáltal könnyebben alakulnak ki vérrögök. A trombózishajlamot okozó egyes megbetegedések öröklődnek és legtöbbjük a véralvadás szabályozásában szerepet játszó valamelyik fehérje, illetve aminosav mennyiségi vagy működési változásának eredménye. Más, születés után kialakuló betegségeknek is lehet társtünete a trombofília, és természetesen előfordulhat szerzett trombofília is, melynél elsősorban az életmód a felelős azért, hogy a vérrögök kialakulnak. A legveszélyesebb természetesen az ún. kevert trombofília, ilyenkor ugyanis a genetika és az életmód egyaránt hajlamossá teszi az egyént a trombózis kialakulására.

Változtasson az életmódján!

Ahhoz, hogy sikeresen küzdhessünk a trombózis kialakulása ellen, érdemes tudnunk, hogy mi minden vezethet a vérrögök megjelenéséhez: hosszadalmas ülés vagy állás, a vér áramlásának lelassulása, a vér besűrüsödése stb. Ha ezeket a faktorokat kiiktatjuk, folyamatosan csökkenthetjük a trombózis kialakulásának esélyét. Legyünk tisztában azzal, hogy hogyan hatnak a gyógyszerek, étrend-kiegészítők a véralvadásra! Egyes szerek gyorsítják, mások pedig lassítják azt.

Köztudott, hogy a szájon át szedhető, kombinált fogamzásgátlók vagy hormonpótló gyógyszerek hajlamosíthatnak a vérrögképződésre, míg például az acetilszalicilsav enyhe vérhígítóként is hat a szervezetünkre. Ha új gyógyszert, étrend-kiegészítőt kezdünk el szedni, mindenképpen ellenőrizzük, hogy nincs-e véralvadást befolyásoló hatása. Trombózishajlamunkról minden esetben tájékoztassuk a kezelőorvosunkat is!

Természetesen tartsuk be az egészséges életmódra vonatkozó általános jó tanácsokat is: ne dohányozzunk, csökkentsük az alkoholfogyasztást, együnk kiegyensúlyozott, zöldségekben és gyümölcsökben gazdag étrendet. Kerüljük a túl zsíros, túl fűszeres fogásokat, és ha túlsúlyunk van, akkor mindenképpen tegyünk ellene! A plusz súly ugyanis nagy terhet ró az alsó végtagokra, ezeken keresztül a vénákra, így hozzájárulhat azok elgyengüléséhez.

Mozogjunk rendszeresen!

Az edzés ugyanis nemcsak felpezsdíti a vérkeringést, de erősíti is az ereket, ráadásul a vérnyomást is segít karban tartani. Azok a gyakorlatok különösen ajánlottak, melyek a lábakat edzik: ilyen a séta, a kocogás, a kerékpározás, a tánc vagy az úszás.

Kerüljük a hosszú ideig egy helyben ácsorgást vagy üldögélést - ez a munkára és a szabadidőre egyaránt vonatkozik. Utazásnál álljunk meg gyakran, sétálgassunk a repülőgépen az ülések közötti folyosón vagy rendszeresen tornáztassuk meg a lábainkat! A munkahelyünkön se üljünk egész nap az asztalunknál: óránként, kétóránként keljünk fel és sétálgassunk. Ez nemcsak az ereinknek tesz jót, de a stresszt is csökkenti - ez pedig szintén hozzájárulhat a trombózis elkerüléséhez!

Nézze meg a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát a Score-táblázat segítségével !

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A keleti tájakon is gomolyosodik a felhőzet. A fátyol- és gomolyfelhők mellett általában sok napsütés várható. Elszórtan záporok, jégdara záporok előfordulhatnak, kevés helyen zivatar is lehet. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős, utóbbinál esetleg viharos széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 15 fok között alakul. Késő estére 4 és 9 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra