Káliumban gazdag ételek: ezekből fogyasszunk minél többet

Ha káliumban gazdag élelmiszerekről van szó, mindenkinek a banán jut eszébe, pedig nem kevés olyan opció van még, amely hasonlóan jó forrás. Cikkünkben összegyűjtöttük a legjobb forrásokat, de arról is szólunk, mennyi káliumot ajánlott naponta bevinni, és mi történik, ha túl alacsony vagy túl magas lesz a szintje.

A kálium olyan ásványi anyag, amelyre a szervezetnek nagy szüksége van a megfelelő funkcionáláshoz. A többi között segíti az idegek működését és az izmok összehúzódását, hozzájárul a szívverés szabályozásához, illetve támogatja a tápanyagok sejtekbe történő bejutását és a salakanyagok sejtekből történő távozását. Kiemelendő továbbá, hogy a káliumban gazdag étrend segít ellensúlyozni a nátrium vérnyomásra gyakorolt káros hatásait. A kálium egyébként körülbelül 150 grammnyi mennyiségben - szinte kivétel nélkül a sejteken belül, a sejtplazmában oldva - található meg a testünkben.

A spenót is remek káliumforrás.
A spenót is remek káliumforrás. Forrás: Getty Images

Az ideális mennyiség

Az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) ajánlása alapján kálium esetében a napi megfelelő bevitel (AI, adequate intake) a következőképpen alakul:

  • 6 hónapos korig mindkét nemnél 400 milligramm
  • 7-12 hónapos korig mindkét nemnél 860 mg
  • 1-3 éves korig mindkét nemnél 2000 mg
  • 4-8 éves korig mindkét nemnél 2300 mg
  • 9-13 éves korig a fiúknál 2500, a lányoknál 2300 mg
  • 14-18 éves korig a fiúknál 3000 mg, a lányoknál 2300 mg (terhesség esetén 2600, szoptatás alatt 2500 mg)
  • 19-50 éves korig a férfiaknál 3400, a nőknél 2600 mg (terhesség esetén 2900, szoptatás alatt 2800 mg)
  • 51 éves kor fölött férfiaknál 3400, nőknél 2600 mg

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) magyarázata szerint a megfelelő bevitel egy étrendi ajánlás, amelyet akkor használnak, ha nincs elegendő adat az átlagos szükséglet kiszámításához. A megfelelő bevitel az átlagos tápanyagszint, amely a tipikus egészséges populáció napi fogyasztása esetén a populáció igényeinek megfelelőnek tekinthető.

A legjobb káliumforrások

A kálium számos élelmiszerben megtalálható, nagy mennyiség van belőle a gyümölcsökben és a zöldségekben, illetve egyes diófélékben, hüvelyesekben, halakban és tejtermékekben. Íme, a legjobb források:

  • gyümölcsök és a zöldségek: banán, narancs, sárgadinnye, sárgabarack, grapefruit, spenót, brokkoli, édesburgonya, gomba, borsó, uborka, cukkini, sárgarépa, leveles zöldségek
  • olajos magvak: dió, kesudió, földimogyoró, pisztácia
  • hüvelyesek: limabab, pinto bab, vesebab, szójabab, lencse
  • halak: tonhal, laposhal, tőkehal, pisztráng, sziklahal, lazac
  • tejtermékek: tej, joghurt (az alacsony zsírtartalmú vagy zsírmentes termékek a legjobbak)

A felsoroltakon kívül káliumban gazdag még a barna és a vadrizs, a teljes kiőrlésű liszt, a növényi tejek (szója, mandula), valamint a szárnyasok húsa is.

Természetesen nemcsak az étrendünkön keresztül tudunk bevinni káliumot a szervezetünkbe, hanem különféle káliumtartalmú táplálékkiegészítők segítségével is. Ezekben a készítményekben a kálium általában kálium-klorid formájában van jelen, de számos más formája - például kálium-citrát, kálium-foszfát, kálium-aszpartát, kálium-bikarbonát és kálium-glükonát - is használatos.

Amikor túl kevés vagy túl sok

Milyen tüneteket okozhat az egyes vitaminok hiánya ?

Mai táplálkozásunk mellett ritkán alakul ki káliumhiány (hipokalémia), ez az ásványi anyag ugyanis - mint ahogy azt fentebb kifejtettük - nagyon sok élelmiszerben megtalálható. Hipokalémiát jellemzően olyan állapotok generálhatnak, amelyek a normálisnál nagyobb mértékben növelik a folyadékveszteséget, ilyen például a hányás, a hasmenés és bizonyos gyógyszerek, például a vízhajtók alkalmazása.

A hipokalémia egyébként leggyakrabban kórházban fekvő betegeknél fordul elő, akik olyan gyógyszereket szednek, amelyek miatt a szervezet túl sok káliumot választ ki. Gyulladásos bélbetegségekben ( Crohn-betegség , fekélyes vastagbélgyulladás) szenvedőknél ugyancsak jellemző lehet a káliumhiány, mivel ezek a betegségek hasmenést okozhatnak, és gátolhatják a tápanyagok felszívódását. A hipokalémia olyan tünetekkel járhat, mint a fáradtság, székrekedés, izomgyengeség, valamint a szív- és a veseműködés zavara. Kiemelendő, hogy a súlyos hiányállapot - az izom-összehúzódásra, ezáltal a szívműködésre gyakorolt hatása miatt - életveszélyes is lehet.

Amennyiben a kálium vérszintje túl magas lesz, hiperkalémiáról beszélünk (egészséges embereknél a felesleges kálium főként a vizelettel távozik). A hiperkalémia kifejezetten gyakori előrehaladott vesebetegség, illetve a szervezetben káliumot megkötő gyógyszerek szedése esetén, de azoknál is kialakulhat, akik magas káliumtartalmú étrendet (több mint 4700 mg naponta) követnek, vagy káliumtartalmú sópótló készítményeket szednek. Hiperkalémiára a következők hívhatják fel a figyelmet: gyengeség, fáradtság, hányinger, hányás, légszomj, mellkasi fájdalom, szabálytalan szívverés.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt nagyrészt erősen vagy közepesen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra