Harisnya, amit az orvos ír fel
Trombózis után vagy megelőzésképpen sokan hordanak kompressziós harisnyát. A gyógyászati segédeszköz lényege, hogy támogassa a véráramlást és megelőzze a vér pangását az erekben. Nem mindegy azonban, ki milyen erősségűt és típusút hord.
Mire érdemes odafigyelni, ha kompressziós harisnyát szeretnénk hordani?Dr. Blaskó György, a Trombózis-és Hematológiai Központ véralvadási specialistája erre és más hasonló kérdésre is választ ad.
Nem mindegy az erősség és a típus sem
A kompressziós terápia lényege, hogy a vér áramlását a felületes vénákból a mélyvénák felé terelje el, tehát javítsa a keringést. A kompressziós harisnyák különböző erősségűek, így ezek a gyógyászati segédeszközök I-IV-ig tartó besorolást kapnak: az első kategóriába sorolt a leggyengébb, az utolsó pedig a legerősebb.
Az erősség mellett fontos odafigyelni arra is, hogy meddig ér a harisnya. Létezik ugyanis térdig, combközépig, combtőig és hasig érő, valamint egyszáras és kétszáras is. Így tehát vannak, amelyek lényegében ugyanúgy néznek ki, mint a combfix vagy egy egyszerű harisnyanadrág. Mivel sok típusú harisnya létezik, fontos, hogy szakorvos javasolja és írja fel, ugyanis nem mindegy, ki milyen céllal használja.

A méret a lényeg
Nagyon fontos, hogy ne az ismerőseink harisnyáját hordjuk. Mindig kérjük az üzletben dolgozók segítségét, hogy vegyenek méretet, mivel csak így tudjuk a nekünk legoptimálisabb harisnyát kiválasztani, ami nem rövid, nem hosszú, nem szorít és nem vág be. Lehetőleg a trombózis fölé érjen, ellenkező esetben többet árthat, mint amennyit használ.
Hogyan és meddig viseljük?
A harisnyát nem ajánlott már bedagadt, ödémás lábakra húzni, így felvétele előtt polcoljuk fel a lábunkat, vagy húzzuk fel a harisnyát rögtön ébredés után, mielőtt kikelnénk az ágyból.
Amikor felvesszük, ügyeljünk arra, hogy ne húzzuk túl és ne pöndörödjön vissza, mivel akkor elszorítja az adott részt. Így ahelyett, hogy elősegítené a keringést, gátolni fogja azt. Fontos az is, hogy ha már elhasználódott, kinyúlt, megsérült az anyag, cseréljük le a harisnyát. A termék élettartamát azonban növelhetjük azzal, ha a többi ruhától külön mossuk, lehetőleg kézzel, meleg, szappanos vízzel.
Szakorvos dönti el azt is, hogy mennyi ideig érdemes viselni a kompressziós harisnyát. Általában hat hónapos viselést javasolnak, de ez egyénileg különbözhet.
A harisnya nem elég
Előfordulhat olyan állapot is, amikor a kompressziós harisnya viselése nem elég. Ilyenkor véralvadásgátló szedésére is szükség lehet. Fontos, hogy szakorvos döntse el, mikor indokolt a kompressziós harisnya viselése, és mikor van szükség gyógyszerre, vagy akár mindkettőre.
Értékelje a cikket!