Egyre több az elhízott felnőtt

Az étrend, a mozgáshiány és a genetika is szerepet játszik abban, hogy 1975 óta háromszorosára nőtt az elhízott felnőttek aránya világszerte - állapították meg norvég kutatók.

Az 1970-es évek közepén a felnőttek mintegy négy százaléka volt elhízott , de 2016-ra ez az arány 13 százalékra emelkedett - derül ki az Egészségügyi Világszervezet adataiból. 3 évvel ezelőtt a férfiak 11 százaléka és a nők 15 százaléka számított elhízottnak.

elhízás, túlsúly, egészségtelen táplálkozás, BMI,
Jelenleg a felnőttek 39 százaléka túlsúlyos vagy elhízott. Fotó: 123rf

Ki számít elhízottnak?

Elhízásról akkor beszélünk, ha a testtömegindex (BMI) 30 feletti. Az elhízottak körében nagy a szívroham, a stroke, a cukorbetegség és egyes daganatos betegségek kockázata. A 25-30 közötti BMI túlsúlynak számít. Jelenleg mintegy kétmilliárd 18 év fölötti embernek, az összes felnőtt 39 százalékának van 25-ös vagy annál magasabb testtömegindexe, közülük 700 millióan klinikailag elhízottak. Az elhízottak aránya a gyermekek esetében még jobban nőtt 1975 és 2016 között, négy százalékról 18 százalékra.

Túlsúlyos vagy elhízott? Nem mindegy, számolja ki!

A norvég kutatók arra keresték a választ, hogy a környezet és a gének miként hatnak az elhízásra . Kutatásuk során mintegy 120 ezer embert mértek rendszeresen 1963 és 2008 között. Az adatokat elemezve kimutatták, hogy a felnőttek elhízása az 1980-90-es években kezdődött. Az 1970 után születetteknél jóval valószínűbb volt a magasabb testtömegindex fiatal felnőttként, mint a korábbi nemzedékeknél.

A megfigyeltek felét öt csoportra osztották attól függően, hogy mennyire lehetnek genetikailag hízásra hajlamosak. Azt találták, hogy a genetikailag hízásra hajlamos 35 éves férfiak már az 1960-as években nagyobb súllyal bírtak, mint azok a hasonló korú társaik, akiket génjei nem hajlamosítottak elhízásra. Négy évtizeddel később megkétszereződött a két csoport közötti testtömegindex-különbség. A kutatók hasonló trendet mutattak ki a nők esetében is.

Az 1960-as években a genetikai hajlam miatt egy átlagos magasságú 35 éves férfi 3,9 kilogrammal súlyosabb volt a génjei által "védett" férfiaknál. Ma Norvégiában a genetikai hízásra hajlamosak 6,8 kilogrammal lennének súlyosabbak. Azonban testsúlyuk 7,1 kilogrammal még ennél is több, mivel elhízásra hajlamosító környezetben élnek. Esetükben ezt a 13,9 kilogrammos túlsúlyt a mai egészségtelen életmód okozza, és az, hogy génjeik kölcsönhatásban állnak a környezettel - magyarázta Maria Brandkivst, a tanulmány egyik szerzője. A genetikailag hízásra hajlamosak esetében tehát az egészségtelen életmódbeli változások súlyosbítják a problémát és még nagyobb mértékű súlygyarapodáshoz vezetnek.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +11 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, viszont az északkeleti területeken többórás napsütés várható. Északkeleten, keleten fokozatosan megszűnik az eső, míg hazánk délnyugati felében ismétlődő jellegű számíthatunk esőre, záporesőre, néhol zivatarra, lokálisan a Dunántúlon hullhat kiadós mennyiség. A csapadékhajlam a nap második felében ott is csökken. A keleties szelet élénk, néhol erős lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében is lehet szélerősödés. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 27 fok között alakul, a csapadékosabb délnyugaton mérhetjük az alacsonyabb, északkeleten a magasabb értékeket. Késő estére 12 és 18 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás-változás hátterében egy mediterrán ciklon közeledése áll, ami miatt gyenge kettősfronti hatás érvényesül.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra