A vizeletrekedés lehetséges okai

A vizeletrekedés olyan hosszan tartó folyamat, amelynek során a húgyhólyag nem ürül ki megfelelően. Az akadozó vizelet hátterében ugyanakkor számos ok meghúzódhat.

Az akadozó vizelet, illetve a vizelési nehézségek hátterét dr. Rákász István , az Urológiai Központ urológusa ismertette.

Mi lehet az oka?

A vizeletrekedés gyakorlatilag annyit jelent, hogy a vizelet nehezen indul, a vizeletsugár vékonnyá válik, erőtlen maga az ürítés - esetleg menet közben meg is akad a vizelés -, akár utócsepegés is jelentkezik. Ezt a jelenséget fontos elkülöníteni a vizeletelakadástól, amely egy hirtelen bekövetkező vizelési képtelenség. Ha valaki egyáltalán nem tud vizelni, akkor azonnal orvoshoz kell fordulni! Az akut vizeletelakadás nyilvánvalóan egy sürgősségi kórkép, amely azonnali beavatkozást igényel. Ilyenkor mielőbbi vizeletlebocsátás szükséges, erre leginkább a hólyagkatéterezés a bevált megoldás.

vizelés, vizetelürítés, vizelési nehézség, vizeletrekedés
Nagy bajt is okozhat a vizeletrekedés. Fotó: 123rf

Amikor pedig a beteg képes vizelni, ám ürítési nehézségei jelentkeznek, mielőbb érdemes kivizsgálást kezdeményezni. Nagyon sokféle kiváltó ok állhat ugyanis a tünet hátterében, ezek többsége pedig kezelést is igényel. Nagyon gyakran valamiféle fizikai akadály okozza a panaszokat, például:

  • a hólyagban vagy a húgycsőben jelen lévő kő,
  • húgycsőszűkület,
  • a prosztata megnagyobbodása.

Nehézzé tehetik a vizelést a környéken elhelyezkedő szervek cisztái, daganatai, illetve bármilyen idegi sérülés is. Előfordulhat, hogy a vizelési nehézséget a hólyag beidegzési zavara, szklerózis multiplex vagy egy gyógyszer mellékhatása váltja ki. Ez utóbbi tekintetében nagyon fontos tisztázni, nem szed-e a páciens például hormonpótló szert, szívritmust szabályozó vagy vérnyomáscsökkentő gyógyszert, antihisztamint vagy antipszichotikumot.

Miért baj, ha megreked a vizelet?

Mit csinál az urológus? A választ itt olvashatja el!

A vizeletrekedés egy igen kényelmetlen, kellemetlen tünet, de bizonyos esetekben veszélyes is lehet. Ha nem ürül ki teljesen a vizelet , vagyis inkomplett hólyagürülésről van szó, akkor számolni kell a veszéllyel, hogy a pangó vizelet esetleg felülfertőződve gyulladást okoz a húgyhólyagban. Ez nemcsak a húgyutakat károsíthatja, hanem hosszú távon veseelégtelenséghez is vezethet. Ezen kívül az erőlködéstől a húgyhólyag izomrostjai között divertikulumok, vagyis nyálkahártya-kiboltosulások keletkezhetnek, idővel pedig hólyagkövek is kialakulhatnak.

A vizelési nehézségek megszüntethetők az alapbetegség kezelésével, legyen szó akár húgycsőszűkületről vagy a prosztata megnagyobbodásáról. A diagnózis függvényében megoldásként szóba jöhet a gyógyszeres kezelés, egyéb terápiák, illetve bizonyos ritkább, súlyos esetekben önkatéterezés vagy állandó hólyagkatéter válhat szükségessé.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

A még felhősebb tájakon is csökken a felhőzet, a záporok megszűnnek. A déli szél többnyire mérsékelt marad. Késő estére 5 és 12 fok közé hűl le a levegő. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra