Mit csinál az urológus?
Újabb szakorvost mutatunk beDr. Rózsahegyi József, urológus
Az urológus a húgy- és nemi szervekkel foglalkozó szakorvos. Nemcsak a férfiak fordulhatnak hozzá, foglalkozik mindkét nemnél a vesékkel, a húgyutakkal, a húgyhólyaggal, a nemi szervek húgyutakkal közös szakaszaival, férfiaknál a prosztatával, herékkel.
Az urológiai vizsgálat menete
Amikor urológushoz fordulunk, az első dolga, hogy részletesen kikérdezzen kórelőzményeinkről, tüneteinkről, és átnézze korábbi kórlapjainkat és leleteinket- ezért ezeket mindenképpen vigyük magunkkal a vizsgálatra. Nőknél gyakori nehézséget jelentenek az inkontinencia különböző formái.
Vizelési panaszok a két nemnél
A vizelési panaszokra vonatkozó kérdőív a férfiaknál az International Prostate Symptom Score (IPSS). Ezt el kell végezni az első vizsgálat alkalmával, a kezelés ideje alatt és utána is a terápia hatékonyságának lemérésére. A vizelési panaszokhoz társuló életminőség kérdés (LQ) elsősorban a kezelés elkezdésének időpontjához, illetve a kezelés típusának megválasztásához nyújt segítséget. A vizelet áramlás mérésére szolgál az uroflowmetria, amellyel a húgycsövet időegység alatt elhagyó vizeletmennyiséget (ml/sec) mérik. Szükség szerint elvégezheti az urológus a rosszindulatú betegségek (prosztatadaganat stb.) komplex szűrését és gyulladásos gócok kimutatását is.
Hogyan születik a diagnózis?
Hogyan készüljön a beteg?
Korábbi betegségeinkből, vizsgálatainkon kapott leleteinket, papírjainkat mindenképpen vigyük magunkkal. Legyünk tiszták, és az sem árt, ha iszunk egy-két pohár vizet a vizsgálat előtt, hiszen valószínűleg kell majd a rendelőben vizeletet produkálnunk. Az alapvizsgálatok nem járnak komolyabb fájdalommal.Leggyakoribb panaszok
Nőknél gyakori probléma az inkontinencia, főként a stresszinkontinencia, amely menopauza utáni korcsoportban az inkontinencia fokától függetlenül minden negyedik nőnél jelentkezik. Jellemző tünete a fizikai aktivitásra, a hasi nyomás váratlan fokozódására (köhögés, nevetés, tüsszentés, lépcsőre való fel vagy lelépés, torna) jelentkező vizeletvesztés a hólyagürítő izom összehúzódása nélkül.Férfiak esetén gyakoriak a herék, hímvessző, a járulékos nemi mirigyek problémái. Kiemelkedő ezek között a prosztata gyulladásos-, jó- és rosszindulatú daganatos betegségei által okozott panaszok, mint a gyakori vizelés, nehéz vizelés, gyengült vizeletsugár, gyakori éjszakai vizelés, vizelés utáni vizeletcsepegés, vizelés közbeni vizeletelakadás, elégtelen vizeletürítés érzése,fájdaloma vizelés alatt, teljes vizeletelakadás.
Terápiás eljárások
A kezelés formái: a konzervatív kezelés, a gyógyszeres kezelés és a sebészi kezelés. A konzervatív kezelésben az életvezetési tanácsadás magába foglalja a táplálkozási- és folyadékfogyasztási szokások megváltoztatását. Ha szükséges, az urológus további gyógyszerek és gyakorlatok előírásával, esetleg műtétekkel segíti gyógyulásunkat.Névjegy: Dr. Rózsahegyi József

Akire az alkoholbetegek támaszkodhatnak - Az addiktológus
Fű, gyümölcs, macska - mit nem bír a szervezetünk? - Az allergológia
Az orvos, aki álomba ringat - Az aneszteziológus
Az orvos, aki a fülünkön segít - Az audiológia
Aki a bőrünkre figyel - Mit csinál egy bőrgyógyász?
Mivel foglalkozik a gasztroenterológus? - Dr. Harasta Editet kérdeztük
Idegrendszerünk őre: mit csinál a neurológus? - Dr. Buda Botondot kérdeztük
Nem csak boncol! - Mit is csinál a patológus?
Akik szikével állítják helyre az önbizalmat - Mivel foglalkozik egy plasztikai sebész?
Mivel foglalkozik a kardiológia? - Mielőtt orvoshoz megy...
Tüdőgyógyászat: mivel foglalkozik a pulmonológus? - A tünetektől a kezelésig
Mi vár ránk a szemészeten? - Mielőtt orvoshoz megy, nem árt tudni
Mit csinál az urológus? - Újabb szakorvost mutatunk be
Értékelje a cikket!