IBS: nem mindegy, mit és hogy eszünk!

Gyakran küzd hasi görcsökkel, puffadással? IBS-e van? Összefoglaljuk, mely ételeket érdemes elkerülni, mit és hogyan érdemes fogyasztani, hogy búcsút inthessünk a kellemetlen tüneteknek!

Nagyobb családi összejövetelek, vagy csak egy kellemesen elköltött ebéd kísérőjelensége lehet a kínzó haspuffadás . Aki találkozott már az érzéssel, tudja, azonnali megoldás kell, ami gyors megkönnyebbülést hoz. Alábbi tippjeinkkel könnyen megszüntethető ez a kínzó probléma.

Kerüljük el a puffadást okozó ételeket!

Logikus megelőzése a puffadásnak, ha kihagyjuk étrendünkből azokat a fogásokat, amelyekről tudjuk, hogy hasfájást, teltségérzetet, fokozott gázképződést okoznak. Általánosságban elmondható, hogy a kritikus ételek közé tartoznak a hüvelyesek, a bab, a borsó, a lencse; bizonyos zöldségfélék: az articsóka, a spárga, a brokkoli, a káposztafélék, a hagyma és a retek; a gyümölcsök: banán, sárgabarack, dinnyefélék, szilva és aszalt szilva.

Sokak számára a gabonafélékben, illetve a pékárukban található glutén okoz puffadásos panaszokat, másokat a tejtermékek, a sajtok vagy a joghurtfélék puffasztanak fel. Gyakran okoznak hasi panaszokat a túl cukros vagy éppen túl sós falatok , mint ahogy a szénsavas italok, üdítők és a sör is. De óvatosnak kell lenni a feldolgozott, előre csomagolt vagy tartósított élelmiszerekkel is, mert ezekben olyan adalékanyagok lehetnek, melyeket nehezen tudunk csak megemészteni.

Nem mindegy, hogyan eszünk!

Nem kell szenvednünk a haspuffadástól

A haspuffadást (akár az IBS okozza, akár más) nem csak bizonyos ételek elkerülésével előzhetjük meg, olykor az is elég, ha csak jobban odafigyelünk arra, miként eszünk:

  • Inkább lassabban együnk, a gyors habzsolás során ugyanis több levegőt nyelünk, ami gyomorfeszülést, puffadást okoz
  • A falatokat alaposan rágjuk meg, lehetőség szerint nyugodtan étkezzünk, ne rohanás közben kapjunk be pár falatot!
  • Lehetőség szerint kerüljük a szénsavas italokat, ám ha nem tudunk ellenállni, azt inkább pohárból és szívószál nélkül fogyasszuk!
  • Elkerülhetjük a hasfájást, puffadást, ha odafigyelünk az ételek hőmérsékletére: ne együnk forróra hideget, vagy fordítva!

Természetes megoldások

A haspuffadás kezelésére számos természetes megoldás létezik. Az egyik legnépszerűbb ezek közül a köménytea, amely kiválóan alkalmazható hasi görcsök és puffadás esetén. Mások a levendulára esküsznek: olajából pár cseppet kell egy kockacukorra csepegtetni a kívánt hatás elérése érdekében.

A kamillatea és a zsályatea is hatásos lehet. Szintén puffadáscsökkentő hatása van a kapornak, a feketeáfonyának, a fahéjnak és az angyalgyökérnek is. Probléma esetén ezeket a növényeket érdemes fogyasztani. A gyömbér is ismert béltisztító hatásáról, Használjuk frissen reszelve gyömbérteába, őrölt formában pedig fűszerezzük vele ételeinket, hogy elkerüljük a kínzó puffadást! Ha el akarja kerülni a haspuffadást, kerülje a sört és a szénsavas üdítőket, illetve semmiképp se fogyassza szívószállal italait!

DU/JAN/15/06

)
Milyen betegségeket okozhat kutyáknál a kullancs?

A frontérzékenyek nálunk gyógyulnak!

Fejfájás? Vérnyomás? Fáradtság? Sok stressz?
Frontérzékeny lehet!
Fejfájás? Ingadozó vérnyomás? Rosszullétek? Szédülés? Álmatlanság? Fáradékonyság? Feszültség? Sok stressz?
Személyre szóló, gyógyszer nélküli gyógymódok az Európai Unió és a Magyar Állam támogatásával! Fejfájás? Vérnyomás? Rosszullét? Fáradtság? Idegesség? Sok stressz?
Headache illustration
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13, +19 °C
Minimum: +5, +10 °C

A napsütéses időszakok mellett többször erősen felhős időre készülhetünk, szórványosan várható eső, zápor, néhol zivatar is. Élénk, erős északnyugati szél mellett 13, 19 fokos maximumhőmérsékletekre számíthatunk. Szombaton kettősfronti hatást tapasztalhatnak az érzékenyek. Gyakoriak lehetnek a keringési és vérnyomáspanaszok, emellett görcsös és migrénes fejfájás is jelentkezhet, többszöri rosszullét léphet fel. A fülledt időszakokban jellemző lehet a légszomj és a nehézlégzés. A kinti programok során változékonyságra kell készülni. További fontos részletek a meteogyógyász® mai videójában! A légszennyezettség alacsony, alig változik. A légnyomás gyengén emelkedik.

Egészséget befolyásoló hatások: