A tinea tulajdonképpen gombás bőrbetegségek összefoglaló neve. Megjelenhet a körmökön, a lábujjak között (ezt nevezzük atlétalábnak), a kézen, a lágyékon, a testen, a hajas fejbőrön, a szakállal borított területeken, az arcon is. Az okozójuk általában valamilyen úgynevezett dermatofita gomba, de bizonyos altípusait más gombák is okozhatják.
A tinea versicolor a bőrgombásodás egyik olyan altípusa, mely a törzset és a végtagokat érintheti, és okozója a bőrön egyébként is jelen lévő bőrgomba, mely meghatározott körülmények között elszaporodhat. Azt azonban a szakemberek még nem tudták meghatározni, hogy pontosan mely körülmények járulhatnak hozzá a betegség kialakulásához.
A betegség legjellegzetesebb tünete, hogy a testen a bőrszíntől elütő árnyalatú, sötétebb vagy világosabb foltok jelenhetnek meg. Ezek gyakran változtatják is a színüket, például sötétebbé válhatnak, ha az érintett teste túlhevül (mint egy forró fürdő után). A foltoknak éles határvonaluk van.
A betegség jóval gyakoribb a meleg, nyirkos környezetben élők körében, nyaranta, illetve azoknál, akik egyébként is többet izzadnak , akiknek zsírosabb a bőrtípusuk, több pattanásuk van, korpásodásra vagy seborrheás dermatitiszre hajlamosak. A legyengült immunrendszerűeknél is többször támadhatja meg a betegség.
A betegség kezelése a legtöbbször helyileg ható krémekkel, kenőcsökkel történik, de gyakran szükség van szájon át szedhető gyógyszerekre is. A tinea versicolor gyógyulása akár több hónapig is elhúzódhat.
Bőrgombára a joghurt is gyógyír lehet
Mit tehetünk otthon a mielőbbi gyógyulásért?
A joghurtnak nagyon jó hatása lehet a bőrünkre, elsősorban a benne található barátságos, jótékony hatású mikroorganizmusok miatt, melyek segítenek helyreállítani a bőr egyensúlyát, elfogyasztva pedig a bélflórának tehetnek nagyon jót. Fontos azonban, hogy édesítetlen, natúr joghurtot válasszunk, mert a cukor csak "táplálja" azokat a gombákat, melyek a betegséget okozzák.
Az almaecetes fürdő is gyorsíthatja a gyógyulást, köszönhetően az almaecet gombaellenes hatásainak. Öntsünk 3 deci almaecetet a fürdővizünkbe, és áztassuk magunkat ebben legalább tíz percig. Utána alaposan zuhanyozzunk le. Almaecet és víz azonos arányú keverékéből lemosót is készíthetünk, melyet egy vattapamacsra téve ledörzsölhetjük az érintett bőrfelületet.
A teafaolaj igen erőteljes bőrgyógyító, gombaellenes és antibakteriális hatásai is vannak. Legyünk azonban óvatosak vele, mert higítatlanul irritálhatja a bőrt! Tegyünk 7-8 csepp teafaolajat egy evőkanál olíva- vagy kókuszolajhoz, és ezzel dörzsöljük be az érintett bőrfelületet. A kókuszolajat önmagában is alkalmazhatjuk, mert nemcsak gyógyítja, de hidratálja is a bőrt, és az esetleges viszketést is csökkenti.