Népbetegség, mégsem beszélünk róla

A végbélnyílásunkról és az azt érintő kellemetlenségekről valószínűleg te is ritkán beszélgetsz másokkal. Ha azonban tabutémaként kezeled, könnyen lehet, hogy nem jutsz hozzá minden fontos és hasznos információhoz.

„Az aranyér valószínűleg nem olyan téma, amelyről túl gyakran beszélünk” – hívta fel a figyelmet a kismarosi Málnalevél Patika Facebook-posztja. Mint írták, éppen a szemérmeskedés miatt azonban csak nagyon keveset tudnak az emberek a végbélnyílás környékén tapasztalt panaszok kialakulásáról. Mivel azonban a szakemberek fontosnak tartják, hogy tabudöntő céllal minél több szó essen erről a problémáról, bejegyzésükben 3 érdekes tényt is ismertettek az betegségről.

Az aranyér egy civilizációs betegség, amely sokkal nagyobb eséllyel jelenik meg az ülőmunkát végezőknél. Fotó: Getty Images
Az aranyér egy civilizációs betegség, amely sokkal nagyobb eséllyel jelenik meg az ülőmunkát végezőknél. Fotó: Getty Images

Több embert érint, mint gondolnád

Aranyere mindenkinek van: a végbélnyílás körüli érköteget nevezzük így, amely fontos szerepek játszik a széklettartásban. Aranyérbetegségről azonban csak abban az esetben beszélhetünk, ha ezek az erek – megnövekedett vénás nyomás vagy kötőszöveti gyengeség hatására – elgyengülnek, kitágulnak, megduzzadnak és kifordulnak. Az aranyérbetegség tüneteit – a leggyakrabban a véres székletet, fájdalmat, a kitüremkedés és a fenékviszketést – a lakosság csaknem fele megtapasztalja valamikor az élete során.

Fenékviszketés: 15 oka lehet
Bőrprobléma, fertőzés, emésztési gond, kontaktirritáció és krónikus betegség egyaránt előidézhet egy gyakori és igen kellemetlen panaszt: a fenékviszketést. Mutatjuk, pontosan mi minden állhat a háttérben, illetve mit tehetünk a megelőzés érdekében.

A leggyakrabban életmódod eredményeként alakul ki

Az aranyér egy civilizációs betegség, amely sokkal nagyobb eséllyel jelenik meg az ülőmunkát végezőknél. A hosszas, szünet nélküli ülés ugyanis túl nagy nyomást helyez a záróizmok feletti érhálózatra. Emellett a mozgásszegény életmód gyakran vezet elhízáshoz is, az pedig szintén növeli a vénás nyomást, ezzel együtt pedig az aranyér kialakulásának kockázatát is. A fájdalmas duzzanat elkerülése érdekében érdemes beiktatni óránként legalább 5-10 percnyi mozgást: állj fel, nyújtózz ki, végezz csípőkörzéseket, vagy sétálj egy kicsit. De jó megoldás az is, ha munka közben egy gumipárnán vagy fitneszlabdán ülsz.

Lehet külső és belső is

A külső aranyér látható és jól kitapintható, ezért nem nehéz felismerni. A végbélnyílás környékének gyakori viszketése esetén mindenképpen gyanakodj erre a problémára, és fordulj proktológushoz.

Belső aranyér azonban gyakrabban fordul elő – erre véres széklet, illetve végbéltájéki vérzés hívhatja fel a figyelmet. Ebben az esetben is az a legjobb, ha mielőbb orvoshoz fordulsz, hogy kideríthesd a vérzés pontos okát. Az aranyeren kívül ugyanis egyebek mellett polip, repedés, sipoly, gyulladás, vagy akár rosszindulatú daganat is állhat az odalent jelentkező vérzés hátterében.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Napos, száraz idő várható. A délkeleti, keleti szél több helyen megélénkül, helyenként a Dunántúlon meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 23 és 27 fok között várható. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra