Vérzés odalent: mikor kezdjünk aggódni?

Akárcsak az íny- és az orrvérzés esetében, a rektális vérzés hátterében is számtalan ok állhat, a panaszt pedig mindig komolyan kell venni. Nézzük, milyen okai lehetnek a vécépapíron megjelenő vércsíkoknak, mikor van okunk aggódni, és mit tegyünk ilyenkor.

Ijesztő, amikor a vécépapíron vagy a székleten vér nyomai fedezzük fel, az elváltozás oka azonban az esetek túlnyomó többségében nem komoly. De honnan tudhatjuk, hogy szükséges-e orvoshoz fordulni? Az alábbiakban ezt fejtjük ki a Cleveland Clinic összefoglalója alapján.

Biztos, hogy vért látunk?

Ahelyett, hogy pánikba esnénk, inkább próbáljuk meg eldönteni, hogy valóban vérzünk-e. Ugyanis számos élelmiszer és gyógyszer képes megváltoztatni a széklet színét. A cékla, a paradicsom és a piros ételfestéket tartalmazó termékek vörösre, míg az áfonya, az édesgyökér, a vastartalmú étrend-kiegészítők és a bizmutot tartalmazó gyógyszerek pedig feketévé festhetik a székletet.

Ha viszont biztosra vesszük, hogy amit a vécépapíron vagy a „végterméken” látunk, az vér, akkor  a következő lépés az, hogy megpróbáljuk megállapítani a vérzés forrását, helyét. Ez segít majd eldönteni, hogy szükségünk van-e orvosi segítségre.

aranyér, vérzés, vérzés odalent, végbél, végbélnyílás, véres széklet
Ijesztő, amikor a vécépapíron vagy a székleten vér nyomai fedezzük fel. Fotó: Getty Images

A vér színe árulkodó

A vér színe sokat elárul a vérzés helyéről: minél élénkebb, vörösebb a vér, a kiindulási pont annál közelebb van a végbélnyíláshoz. A szájüregből, nyelőcsőből származó vér hosszú utat tesz meg a végbélig, ezért mire kijön odalent, feketévé, kátrányszerűvé válik. A sötétvörös vagy gesztenyebarna vér jellemzően a vastagbél felső részéből vagy a vékonybélből ered, míg az élénkvörös vér az emésztőrendszer legalsó traktusából, vagyis a vastagbél az alsó részéből, a végbélből vagy a végbélnyílásból származik.

A végbélvérzés gyakori okai

A véres vécépapír és/vagy széklet leggyakoribb oka az aranyér. Ha rostszegényen táplálkozunk, mozgásszegény életmódot folytatunk, keveset iszunk, illetve gyakran küzdünk székrekedéssel, akkor esetünkben is igen nagy az aranyér kialakulásának kockázata. De akkor is jelentkezhetnek aranyeres panaszaink, ha a közelmúltban hasmenésünk volt, vagy nehezet emeltünk.

Az aranyérműtét alapvetően egy alacsony kockázatú eljárásnak számít. Egy bizonyos kor felett azonban már ennél a beavatkozásnál is számolnunk kell akár súlyos következményekkel is.

A végbélnyílás-repedés szintén véres nyomot hagyhat a vécépapíron vagy a végterméken, illetve fájdalmas székletürítést is okozhat. A probléma jellemzően krónikus székrekedés, tartós hasmenés vagy anális közösülés miatt alakul ki.

Bár a vérzéses esetek 98 százaléka a fenti két probléma számlájára írható, muszáj hangsúlyozni, hogy a véres széklet a vastagbélrák jele is lehet. Egyéb tünetként észlelhetünk például megmagyarázhatatlan fogyást vagy hasi fájdalmat is. Ezeken kívül okozhatja még a vérzést bélfal-elvékonyodás, gyomor- és nyombélfekély, vagy valamilyen gyulladásos bélbetegség. Ez utóbbiak közül a fekélyes vastagbélgyulladás és a Crohn-betegség a leggyakoribb.

Nem mindegy, hogy a vérzéshez társul-e fájdalom

Igen kellemetlen, ha a végbélvérzéshez fájdalom is társul, ez azonban nem jelenti automatikusan azt, hogy komoly bajunk van. Sok múlik a fájdalom erősségén és helyén is. Az aranyér és a végbélnyílás-repedés is járhat fájdalommal, ezek azonban jellemzően könnyen orvosolható problémák. Ki kell emelnünk ugyanakkor, hogy a fájdalom nélkül jelentkező vérzés sem jelenti egyértelműen azt, hogy nincs nagy baj. Bár az aranyér fájdalom nélkül is jelen lehet – főként a kezdeti stádiumokban –, ugyanez elmondható a vastag- és végbélrákról is. A fájdalom hiánya tehát nem ok arra, hogy kihagyjuk az orvosi kivizsgálást.

Mit tehetünk otthon, hogy elmúljon a panasz?

Ha egészen biztosak vagyunk abban, hogy a vérzést aranyér vagy anális repedés okozza, nem feltétlenül szükséges orvoshoz rohannunk, ezen gyakori problémák ugyanis otthon is sikeresen kezelhetőek, amennyiben nem hanyagoltuk el sokáig a panaszt. Bevethetünk például vény nélkül kenőcsöket és kúpokat, enyhíthetjük a fajdalmat és a viszketést jegeléssel, vagy kipróbálhatjuk az ülőfürdőt. Fontos továbbá, hogy tisztán tartsuk a végbélnyílás körüli bőrt. A mindennapi tisztálkodásra lehetőleg olyan szappant vagy tusfürdőt használjunk, amely nem fokozza az irritációt.

Ha pedig szeretnénk megelőzni a repedést és az aranyeret, az alábbiakra érdemes odafigyelni:

  • fogyasszunk elegendő folyadékot,
  • korlátozzuk az alkohol- és koffeinbevitelt,
  • kerüljük az erőlködést és a hosszas ücsörgést a vécén,
  • növeljük a rostbevitelt.

Bár arányaiban még mindig az idősebbeknél alakul ki a leggyakrabban, a stresszes és mozgásszegény életmód miatt a fiatalabbaknál is előfordulhat aranyér. Mutatjuk, melyek a legjellemzőbb kiváltó okok a tinédzserek körében, és mit lehet tenni a megelőzés érdekében.

Mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha a vérzés egy-két napnál tovább tart, vagy ha a tünetek egy hétig tartó otthoni kezelés után sem enyhülnek, mindenképpen keressünk fel egy szakembert. Azonban ha folyamatos vagy nagyon erős vérzés tapasztalunk, amelyhez hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom vagy görcs, illetve a széklet minőségének vagy az ürítés gyakoriságának megváltozása társul, akkor ne várjunk tovább, azonnal kérjünk segítséget!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra