Durva közúti videó mutatja, miért válts téli gumira

Tanulságos felvételt tett közzé az M1-es útról a hazai autópályákat üzemeltető cég, bemutatva az esős, nyirkos időben csúszóssá váló utak veszélyét.

„A külső sávban már állnak a kamionok, de lassul a belső sáv is. A kamerafelvételen látszik, amint hirtelen megjelenik egy kocsi nagy sebességgel. Az utolsó pillanatos erőteljes fékezés miatt megcsúszik, befordul a szalagkorlát felé, közben pedig az autó hátulja nekivágódik az egyik kamionnak, emiatt még párszor megpördül” – foglalta össze a történteket hétfői Facebook-posztjában a Magyar Koncessziós Infrastruktúra Fejlesztő (MKIF) Zrt.

A bejegyzés szerint egyértelmű, hogy a videó látható baleset annak következménye, hogy a vezető nem az út- és látási viszonyoknak megfelelően közlekedett. „Az időjárás most már tényleg őszi-téli módba kapcsolt, így kérjük az autókon a téligumi használatát, hiszen a köd, a pára, az eső csúszóssá varázsolja az utakat” – hangsúlyozza az MKIF. Hozzáteszik, hogy 110 kilométer/órás sebesség mellett baj esetén 46 métert is megtehet az autó, mire a sofőr észbe kap és a fékbe tapos. Ezt követően a fékút a vizes burkolaton 97 méter is lehet, akár 30 méterrel meghaladva a száraz felületen jellemző fékutat. Így tehát a féktávolság elérheti a 113-143 métert.

Korábban a rendőrség arra hívta fel a figyelmet a police.hu oldalon, hogy a nyári és a téli guminak más-más az összetétele, anyaga és a mintázata. Előbbi 7 fok alatt rideggé válik, emiatt csökken a tapadása. Tesztek, illetve a saját tapasztalatok is bizonyítják, hogy óriási különbség van a két típus között. A téli gumi nemcsak havas úton hasznos, hanem nyirkos, téli időben is.

Borítókép: Pixabay

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +3 °C
Minimum: -3 °C

Jobbára borult lesz az ég. Az egyre erősödő csapadékzónából döntően eső, a főváros térségében és az északkeleti harmadban havazás valószínű. Az Északi-középhegység és a Dunakanyar térségében vastag hótakaró is kialakulhat. A halmazállapot-váltás határa a nap során fokozatosan tolódik észak felé, így egyre több helyen fagyott esőre, ónos esőre, majd esőre válthat a csapadék. Legtovább az északi határnál tarthat ki a havazás. A délies szél estig csak kevés helyen élénkül meg, majd délkeleten már megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában +2 és +7, de a főváros térségében és az északkeleti harmadban csupán -2 és +1 fok között alakul. Késő estére -1 és +9 fok közé enyhül az idő, dél felé számíthatunk egyre magasabb értékekre. A frontérzékenyek napját kettős fronthatás nehezítheti meg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra