Most akkor mi van az aszpartámmal?

Az aszpartám az egyik leggyakrabban használt mesterséges édesítőszer, ezért is volt nagy visszhangja, amikor felmerült, hogy esetleg rákkeltő. Ezt azonban se bizonyítani, se teljesen kizárni nem lehet. Akkor mégis mit tehetsz fogyasztóként?

Először kiszivárgott információként hozta lázba a nemzetközi közvéleményt, majd július közepén hivatalos megerősítés realizálta a félelmeket: a WHO a lehetséges rákkeltő anyagok közé sorolta az aszpartámot. A hír azért volt rémisztő, mert az egyik legelterjedtebb édesítőszerről van szó, amelyet világszerte százmilliók fogyasztanak napi szintenírja a 24.hu. Nem kell azonban annyira megijedni: a WHO továbbra is ártalmatlannak ítéli az aszpartám fogyasztását 40 mg/testtömegkilogrammig ugyanúgy, mint korábban. Még a határértéket sem emelték.

Mint arról korábban beszámoltunk, az aszpartámot a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége is biztonságosnak ítélte.

aszpartám, aszpartam, mesterséges édesítőszer, üdítőital
Számtalan üdítőben jelen van. Fotó: Getty Images

Most akkor ehetem vagy sem?

Az élelmiszer-adalékok kémiai vegyületek, alkalmazásuk előtt éppúgy meg kell győződni ártalmatlanságukról, mintha gyógyszerről lenne szó. Engedélyezésüket ezért hosszú és aprólékos vizsgálatok előzik meg. Az aszpartám átment az ENSZ élelmiszer-adalékanyagokkal foglalkozó szakértői bizottságának (JECFA) rostáján, még az egyik legszigorúbb szabályozást fenntartó, Európai Unióban is zöld utat kapott: napi 40 mg/testtömegkilogrammnyi fogyasztása semmilyen problémát nem jelent. Az engedély kiadása után a JECFA – de az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) és más nemzeti hatóságok is – folyamatosan figyelemmel kíséri a jelenleg mintegy 1500 élelmiszeripari adalékanyagról megjelent új kutatásokat, ajánlásokat, és ha indokolt, megteszi a szükséges lépéseket.

Az EFSA legutóbb 2013-ban vizsgálta újra az aszpartámot, és megerősítette korábbi véleményét – mondta el a 24.hu-nak Pleva György, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) élelmiszer- és takarmánybiztonsági igazgatója. Az ENSZ szakértői bizottsága szintén megerősítette korábbi álláspontját, miszerint napi 40 mg/testtömegkilogrammnyi aszpartám fogyasztása biztonságos. Ennek ellenére a WHO felvette az édesítőszert a „potenciálisan” rákkeltő anyagok listájára azzal, hogy figyelemmel kíséri az új bizonyítékokat, és ösztönzi a témába vágó kutatásokat. A lényeg tehát annyi, hogy a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség megvizsgált egy számára új anyagot, és nem tudta kizárni, hogy esetleg rákot okozhat.

A szakmai szervezetek  továbbra is résen vannak, de semmiféle, az aszpartámot érintő korlátozást, új ajánlást nem javasoltak. Amennyiben bárkinek is megingott a bizalma az édesítőszerekben, Pleva György a mértékletességet javasolja megoldásként.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +11 °C

Derült, száraz idő várható kevés fátyolfelhővel. A délkeleti, keleti szelet nagy területen élénk lökések kísérik, estére mérséklődik a légmozgás. A hőmérséklet késő este 11 és 20 fok között alakul. Ma sem kell fronthatástól tartani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra