Ilyen betegségeket jelez a gyomorfájás

Mindenki tapasztal élete folyamán valamilyen jellegű gyomorpanaszt. A görcsös, égő vagy éppen tompa fájdalom mögött számos ok állhat.

A gyomorbetegségek jellegzetes tünete a felhasi, gyomortáji fájdalom, mely számtalan betegség vagy állapot tünete lehet. A görcsös, égő jellegű vagy tompa érzés gyakorisága, jellege és súlyossága szerint különböző lehet, mögöttes okában diagnosztizálásához sokféle vizsgálat szükséges.

A gyomor az emésztési folyamat egyik jelentős állomása, a megrágott táplálékot összekeveri a gyomorsavval és lebontó enzimekkel, majd a nyombélbe továbbítja, ahol a máj által kiválasztott epe a zsírok bontását végzi. Bár a gyomor és a patkóbél belseje rendkívül ellenálló az emésztőnedvekkel szemben, ennek ellenére érheti károsodás, fekélyek, szűkületek és daganatok is kialakulhatnak.

hasi fájdalom gyomorfájdalom gyomorfájás hasi görcs emésztési zavarok gyomor gyomorégés
Számos ok állhat a gyomorfájás mögött

A leggyakoribb okok a gyomorfájás mögött

Különböző gyulladások (hasnyálmirigy, máj, epehólyag-betegségek), paraziták, baktériumok (például Helicobacter pylori), vírusok, esetleg bizonyos gyógyszerek (például aszpirin) is okozhatnak gyomorfájdalmakat. A felhasi fájdalom, túlzott alkohol- és ételfogyasztás miatt is kialakulhat.

Gyomorfájás esetén fontos figyelni arra, pontosan hol és meddig tart a fájdalom, illetve mennyire köthető étkezéshez - éhségfájdalom vagy étkezés után jelentkezik-e kellemetlen érzet. Kezelésükben a "kivárás" és a házi módszerek nem mindig elegendőek. Riasztó tünetek esetén azonnal orvoshoz kell fordulni, ilyenek a nyelési panaszok, étvágycsökkenés, ételundor, hányás, vérzés (fekete széklet, vérhányás), gyors fogyás, hasmenés, alvás alatt is jelentkező fájdalom.

Persze, akadnak olyan esetek is, ahol az alapos kivizsgálás sem hoz eredményt, ilyenkor érdemes az ételintoleranciára gondolni, ennek diagnózisa egyszerű vérvétellel is elvégezhető, gluténnal kapcsolatos problémák esetén azonban olykor csak a biopszia ad egyértelmű kórmeghatározást.

A gyomorfájdalom pontos okát számos tényező befolyásolja, hasi fájdalom gyomorfájdalom gyomorfájás hasi görcs emésztési zavarok gyomor gyomorégés
A gyomorfájdalom pontos okát számos tényező befolyásolja

Emésztési zavarok és gyulladások a háttérben

Az emésztési zavarok, többek között gyomorégés vagy gyomortáji fájdalom, émelygés, hányinger vagy puffadás formájában jelentkezhetnek. A gyomorégés leginkább a mellkas közepén mutatkozik meg, olykor nem is a gyomorból vagy a patkóbélből ered a panasz, hiszen a nyelőcső gyulladása vagy a gyomorsav nyelőcsőbe történő visszaáramlása is kiválthatja.

Övszerű felhasi fájdalommal jelentkezik a hasnyálmirigy-gyulladás , amely időnként a hát irányába is kisugárzik. Étvágytalansággal, hányingerrel, hányással járhat. A vakbél-gyulladás (appendicitis) kezdetleges tünete szintén a felhasi fájdalom, amely később a jobb alhasi területre húzódik át. Gyanú esetén azonnal sebészi beavatkozásra lehet szükség.

A szintén gyomorfájással is járó felhasi diszkomfortérzetet okozó diszpepsziát a bélrendszer bármely részének elégtelensége okozhatja, így több különböző tünetet is magában foglal, ezek akár egyszerre jelentkezhetnek, mértékük és intenzitásuk egyénileg eltérő.

A tartós gyomortáji fájdalom utalhat még a nyelőcső további betegségeire, a patkóbél szövődményes megbetegedéseire, gyomor- illetve nyombélfekélyre , ugyanakkor a hosszan tartó fájdalomcsillapító-szedés miatt kialakult fekély gyakran semmiféle panaszt nem okoz. Általában a szövődmények jelentkezése miatt kerül kivizsgálásra a beteg. Mit tehetünk a hasi görcsök ellen?
A hasi görcsök nagyon kellemetlenek, fájdalmasak lehetnek, de szerencsére a legtöbb esetben viszonylag könnyen meg lehet tőlük szabadulni. A legfontosabb a fájdalom okának kiderítése – számos oka lehet ugyanis a hasgörcsnek.

A gyomorfájás ritkább okai

Görcsös hasi fájdalmat okozhat az epekövesség. Ilyenkor a fájdalom rendszeresen visszatér, főként a jobb bordaív alatt, de a jobb váll, illetve a hát irányába is kisugározhat. Jellemzően étkezés után tapasztalható.

Néha a gyomorfájdalmakat teljesen más okozza; a hasfali sérvek és a gerincbántalmak is jelentkezhetnek ilyen tünetekkel. Gyomorhoz nem kapcsolódó gyomorfájást okozhat még ezen kívül a mellhártyagyulladás vagy az olyan anyagcsere-betegségek, mint például a diabétesz.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra