Stressz-teszt: ha ez az 5 dolog igaz rád ideje változtatni az életmódodon

A stressz okozta negatív hatások sora szinte végtelen. Ha a következő pontokban magadra ismersz, akkor épp itt az ideje, hogy változtass!

Az életben elkerülhetetlenek a megrázkódtatások, a kiélezett helyzetek, amelyekkel éppen a stressz hatására felszabaduló hormonok (a szervezet zsír- és cukorraktáraiból energiát felszabadító kortizol, valamint a szívverést és vérnyomást fokozó adrenalin és noradrenalin) segítségével tudunk megbirkózni.

A „jó” stressz jobb teljesítményre sarkall, de súlyos következményei lehetnek annak, ha heteken-hónapokon át folyamatos szorongásban élünk. Tartós stressz hatására különböző hosszú távú mentális nehézségek alakulhatnak ki, mint például a szorongás, pánikrohamok, depresszió, hajhullás, soványság vagy éppen elhízás, a betegségekre való fogékonyság.

A TARTÓS STRESSZ SZINTE BIZTOSAN ALVÁSZAVARHOZ VEZET. FOTÓ: GETTY IMAGES
A TARTÓS STRESSZ SZINTE BIZTOSAN ALVÁSZAVARHOZ VEZET. FOTÓ: GETTY IMAGES

Ismerd fel, baj van!

1.Gyakran érezed úgy, hogy kicsúszik a kezedből az irányítás?

A folyamatos stressz miatt úgy érezheted, hogy életed irányítása kicsúszott a kezedből. Már apró dolgok miatt is újabb és újabb konfliktusba kerülsz a környezetedben lévő emberekkel. Bármit teszel, nem jó sem a családnak, sem pedig a munkahelyeden a munkatársaidnak. Nem látod, hol a hiba, mi ütött az emberekbe, miközben magadban kellene önvizsgálatot tartani! Ismerd fel, neked kell változtatni!

2.Gyakran mondasz igent, amikor nemet szeretnél mondani!?

Fáradt vagy, étvágytalan és az is szorongást okoz, hogy felvállad a véleményed? Hogy elmondd, ezt a feladatot nem szeretnéd megcsinálni?! Ebben az esetben ne várd meg, míg teljesen elveszíted önmagad, és a kontrollt az élet minden területén, mert csak húz lejjebb és lejjebb a mélybe ez a spirál!

3.Ha ideges vagy, testi tüneteid vannak?  

A stressz egyik legismertebb tünete a fejfájás: a rendszeres idegeskedés a migrén gyakori kiváltója. Épp ezért a migrénes fejfájásra gyakran nem hatnak a fájdalomcsillapítók, ellenben a pihenés beválhat, és sokat segíthet a tünet enyhítésén, ha megszünteted – vagy legalábbis csökkented – a stresszforrást.

4.Éjjel nehezen tudsz elaludni? Fáradtan ébredsz?

A tartós feszültség és stressz miatt alvászavar alakulhat ki, hiszen a napközbeni problémák éjjel is tovább gyötörhetnek: forgolódhatsz, többször felriadhatsz, márpedig ha nem tudod kipihenni magad éjszakánként, napközben még feszültebbé válhatsz. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a tartós feszültségben élők gyakrabban betegszenek meg, illetve baleseteket is könnyebben okoznak. Ne várd meg ezt a pontot!

5.Magas a vérnyomásod?

A krónikus, állandó stressz hozzájárulhat a hosszú távú szív és érrendszeri problémák kialakulásához. A következetesen és folyamatosan magas pulzus és a stresszhormonok magas szintje növeli a vérnyomást, és ez károkat okoz a szervezetben: a magas vérnyomás betegségig, a szívinfarktusig vagy a stroke-ig vezethet.

A vizsgaidőszakban sok nehézséggel kell szembenézni a tanulóknak. Adunk pár tippet, miképp lehet elviselhetőbbé tenni ezt a stresszes periódust.

Van megoldás!

A stresszkezelésében sokat segíthet a megfelelő vitamin- és ásványi anyag utánpótlás. Önmagában hiányuk nem okoz stressztüneteket, de ahogyan a gyenge immunrendszer is fogékonyabb lehet a fertőzésekre, úgy a vitaminhiány a stressz okozta fiziológiai következményeket erősítheti.

A B-vitaminok a többi között hozzájárulnak az emésztőrendszer, illetve a szív- és érrendszer egészségéhez, de az agyműködést is serkentik. Kutatások szerint javíthatják a hangulatot és enyhíthetik a stressz tüneteit azáltal, hogy vagy csökkentik, vagy megtartják a homocisztein – egy aminosav, mely a szervezetben metioninből épül fel, majd normálisan gyorsan újra lebomlik – szintjét.

Az állati eredetű élelmiszerek közül a máj a legjobb B12 vitaminforrás. Ezenfelül a húsok, halak, tojás és tej-tejtermékek is tartalmaznak B12 vitamint. Amennyiben vegán vagy vegetáriánus étrendet követsz, akkor érdemes étrendkiegészítő formájában bejuttatni ezt, a szervezet számára fontos vitamint!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra