Ha nem vigyázunk, tönkreteszi szervezetünket a stressz

Kihat a munkára, a párkapcsolatra, a lelki és testi egészségre is - a stressz, a tartós feszültség és szorongás lassan és alattomosan furakszik be az életünkbe. Ha nem teszünk ellenük, visszafordíthatatlan károkat is okozhatnak.

Fontos tudni, hogy a stressz a szervezet teljesen természetes reakciója olyan ingerekre, amelyek kibillentik egyensúlyi állapotából és alkalmazkodásra kényszerítik. Ez az evolúció során kifejlődött túlélőmechanizmus egykor nagy segítsége volt például az ősembernek a vadászat során. A vadállat közeledtével az ősember szervezete észlelte a veszélyhelyzetet, stresszhormonokat kezdett termelni, amelyek különböző biológia láncreakciók sorozatával felkészítették a szervezetet a harcra, vagy ha ez nem volt lehetséges, akkor a menekülésre.

stressz
Sokat segíthetünk magunkon, ha megtanulunk valamilyen meditációs vagy relaxációs technikát

Megfeszült izmok, szaporább légzés, szaporább szívverés, emelkedett vérnyomás és hideg veríték - ezek a stressz által kiváltott fizikai reakciók, amelyek egykor a régmúlt emberét cselekvésre ösztökélték, és amelyek manapság egyre inkább elvesztik eredeti funkciójukat. Ma már a legtöbb stresszt okozó élethelyzet egyáltalán nem jelent ránk közvetlen életveszélyt, szervezetünk mégis úgy reagál rájuk, mintha az életünk múlna rajta. Ha pedig ez a felfokozott állapot tartósan, hosszabb ideig fennáll, könnyen rányomhatja bélyegét testi és szellemi egészségünkre.

A tartósan - heteken, hónapokon vagy akár éveken át tartó - feszült állapot szinte az összes testi folyamatunkra hatással lehet és táptalajt biztosíthat a többi között az alábbi, akár súlyos egészségkárosodásnak:

  • gyengítheti az immunrendszert, ezáltal pedig fogékonyabbá teszi szervezetünket a különféle fertőzésekre;
  • állandósuló hát- és vállfájdalmat okozhat;
  • elősegítheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulását;
  • hatására nagyobb valószínűséggel alakulhat ki gyomorrontás,fekélyvagy reflux;
  • kísérheti tenziósfejfájásvagy migrén,
  • esetleg pánikrohamokat is kiválthat.

Ha jelen van életünkben az állandó feszültség, akkor ez arra utalhat, hogy túl sok olyan élmény ér bennünket nap mint nap, amellyel nehezen tudunk megbirkózni. És bár lehet, hogy a stresszt okozó tényezőt nem tudjuk olyan könnyen kiiktatni életünkből - például nem tudunk egyik napról a másikra munkahelyet váltani -, néhány életmódbeli változtatással könnyebbé tehetjük szervezetünk számára a feszültség, szorongás kezelését.

Testmozgás, amely örömet okoz

Bár a sport is egyfajta stressz a test számára, de ehhez - megfelelően adagolt, rendszeres gyakorlás mellett - a szervezet alkalmazkodni kezd és a stresszválaszban növelni kezdi az olyan hormonok mennyiségét, mint például a noradrenalin és a szerotonin.

A rendszeres mozgás úgy befolyásolja az agy működését, hogy csökken a stresszre adott válasz intenzitása, emellett az idegesség kevésbé gátolja a normál funkciót.

Ezek pedig hasonló anyagok, mint amelyeket szerelmi együttlét után termel a testünk, és amelyek felpezsdítik a vérkeringésünket, és általános jó érzést okoznak.

Már napi 20 percnyi kellemes séta vagy kerékpározás a friss levegőn jó hatással lehet testünkre és lelkünkre egyaránt.

Segíthet a relaxáció és a meditáció

Azzal is sokat segíthetünk magunkon, ha megtanulunk valamilyen meditációs vagy relaxációs technikát. Kutatásokkal igazolták, hogy meditáció és relaxáció során szervezetünkben olyan hormonok és kémiai anyagok szabadulnak fel, mint például a dopamin, az oxitocin, a melatonin vagy a szerotonin, amelyek mind hozzájárulnak a nyugodt, jó közérzet kialakításához. Ezen technikák jótékony hatása már egyetlen gyakorlás után érezhető, de természetesen a rendszeres gyakorlás a leghatékonyabb.

Vitaminok, ásványi anyagok

Megeshet, hogy egyetlen ásványi anyag hiánya az oka annak, hogy egy nehezebb időszakban kevésbé tudjuk kezelni a szorongásunkat. A magnézium nélkülözhetetlen az izmaink és idegrendszerünk megfelelő működéséhez, a fogak és csontjaink felépítéséhez és az energiatermeléshez. A magnéziumhiány leggyakoribb tünetei a gyengeség, az izomgörcsök, a szívritmuszavar, a koncentrálóképesség zavara és az ingerlékenység, de okozhat depressziót és szorongást is. Pótlására számos étrend-kiegészítő közül választhatunk.

nyugtalanság, stressz

Hirdetés

A gyógynövények ereje

Belső harmóniánk megőrzése érdekében érdemes lehet a gyógynövények erejét is segítségül hívni. A citromfű például az egyik legrégebb óta használt gyógynövényünk, amely nyugtató hatása mellett enyhíti az "ideges" eredetű, úgynevezett funkcionális szív- és emésztőrendszeri panaszokat is. A citromfű mellett a komló is bizonyítottan jó nyugtató- és altatószer, de használják étvágytalanság és gyomorpanaszok ellen, továbbá idegi eredetű hasmenés esetén is. A lélek napsugaraként emlegetett orbáncfű, ez a sokoldalú gyógynövény számos klinikai vizsgálatban bizonyította pozitív hatását a lelki bajok ellen. Segíthet a depressziós tüneteken, az idegi panaszokon és a gyomorfekélyre is gyógyírt jelenthet. (X)

Az említett gyógynövényekből készíthetünk teákat, vagy választhatjuk a belőlük készült vény nélkül kapható növényi készítményeket.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra