„Megözvegyültem, minden önbizalmam odalett. Hogyan léphetnék tovább?”

A gyász sosem könnyű, de a továbblépés talán akkor a legnehezebb, amikor a szerelmünket veszítjük el, akivel le akartuk élni az életünket.

„Hamarosan 55 éves leszek, és nagyon szomorú jövő előtt állok. (…) Feladtam a reményt, hogy valaha is lesz még szerető és meghitt kapcsolatom” – írta egy elkeseredett férfi, aki a The Guardian szakértőihez fordult levelével. Beszámolója szerint feleségénél 2009-ben leukémiát diagnosztizáltak, és a nő 3 évvel később, 2012-ben bele is halt a betegségébe. A férfi pedig azóta gyakorlatilag a „túlélésért” küzd.

szomorú középkorú férfi
Van kiút a gyászból és a depresszióból? Fotó: Getty Images

Magány, mentális problémák, motiválatlanság

A megözvegyült férj egyedül maradt két 10 év alatti gyermekükkel, így onnantól ők álltak az élete középpontjában, csak rájuk koncentrált. Csakhogy a fiókák előbb-utóbb kirepülnek a fészekből.

„Idősebb lányom ösztöndíjat nyert egy külföldi egyetemre, így ő már elhagyta az országot. A húga pedig azt tervezi, hogy ő is jelentkezni fog ugyanabba a nemzetközi iskolába, és ha felveszik, akkor 1 éven belül ő is itt hagy” – olvasható a vallomásban. Azonban nem a magány az egyetlen probléma, amellyel meg kell küzdenie a levélírónak.

Évek óta küzdök mentális problémákkal, ennek következtében pedig már minden önbizalmamat elvesztettem. Bár több mint 15 éve szedek gyógyszert, nem látok javulást. A feleségem halála óta küzdök az álláskereséssel, egyszerűen nincs belső motivációm. Nagyon sok dolog van, amit szívesen csinálnék, de még a legalapvetőbb feladatok elvégzésére is alig tudom motiválni magamat” – fogalmazott.

Körülbelül három éve az is kiderült, hogy a férfi figyelemhiányos hiperaktivitási zavarral (ADHD) küzd, és ugyan szed is rá gyógyszert, de az csak alig segít a panaszain – nem tudja azonban, kitől kérhetne segítséget, hogy hatékonyabb kezelést találjon. Emellett a szexuális élete is mélyponton van.

„Nincs libidóm, és senki iránt sem érzek szexuális vonzalmat. A feleségem halála óta néhányszor ugyan szexeltem, de potencianövelő szerrel volt szükségem, és még az sem igazán működött. Összességében mélységesen szégyellem, azt, aki vagyok és amivé lettem” – írta a férfi.

„A legegyszerűbb mindennapi rutinokat is képtelen vagyok menedzselni” ilyen az élet felnőttkori ADHD-val.

„Nagyon kemény, amin keresztülmentél”

A levélírónak a The Guardian egyik szerkesztője, Annalisa Barbieri válaszolt, aki gyakran foglalkozik az olvasók személyes problémáival. Mint írta, igazán meghatódott a férfi levelén.

„Vigyáztál a feleségedre, özvegyen maradtál, egyedül nevelted fel két lányodat – úgy tűnik, nagyon is sikeresen –, mégis tele vagy szégyennel a személyedet illetően. Miért? Szerintem csodálatos munkát végeztél, de nem meglepő, ha mindez kimerített. Szerintem nagyon kemény, amin keresztülmentél, és mivel a férfiak jellemzően nehezebben tudnak beszélni a problémáikról, a nehéz érzelmek feldolgozása is több időbe telhet náluk” – olvasható a válaszban.

Barbieri konzultált Lorna Evans pszichoterapeutával, hogy minél jobb tanácsot adhasson olvasójának. A szakértő szerint az ember természetes igénye, hogy hasznosnak érezze magát, ezért érthető, ha a férfi attól tart, hogy lányai elköltözésével elveszíti a korábban meghatározó szerepét. Ráadásul nehezebb tovább halogatni a korábban eltemetett fájdalmakkal való szembenézést, ha nem bújhatunk a kötelességeink és a másokkal való törődés mögé.

„Meghalt életem szerelme. Lehet valaha újra teljes az életem?” – Nézzük, a szakértő szerint hogyan lehet megküzdeni ezzel a nehéz helyzettel.

„Nincs miért szégyellned magad”

Evans azt javasolta a férfinak, hogy keressen egy terapeutát, aki tud segíteni a gyász feldolgozásában, de szakterülete az ADHD kezelése is. Egy ilyen szakember hatékony támasz lehet a halogatás és a szorongás leküzdésében, és a hasznos megküzdési stratégiák elsajátításában.

Fontos, hogy ne várd, hogy az egyik napról a másikra minden megváltozik és jobb lesz. Régóta beleragadtál a gyászba és a kilátástalanságba, így időbe fog telni, amíg újra visszatalálsz önmagadhoz. Beszélj bátran a barátaidnak is az érzéseidről és a nehézségeidről. Nincs miért szégyellned magad” – mutatott rá Barbieri.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +31 °C
Minimum: +14 °C

A gomolyfelhők mellett általában sok napsütés, döntően száraz idő várható, csupán az északkeleti határszél közelében fordulhat elő gyenge záporeső. Az északnyugati szelet élénk, helyenként erős lökések. Késő este 18, 27 fokot mérhetünk. Ma éjszaka egy hidegfront éri el a térségünket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra