Álmatlanság ellen alkohol? Ezért ne próbáld ki

Az alkoholnak nyugtató hatása van, ellazulást és álmosságot okozva. Ezzel együtt az alkoholfogyasztás – különösen túlzott mennyiségben könnyen – negatív hatással lehet az éjszakai alvás minőségére és időtartamára egyaránt.

Az alkohol alvásra gyakorolt hatását már az 1930-as évek óta tanulmányozzák. Különböző kutatások kimutatták például, hogy nagyobb mennyiségű elfogyasztott alkohol után kevesebb időbe telik elaludni. Mivel azonban a májenzimek az éjszaka folyamán metabolizálják az elfogyasztott alkoholt, csökkentve a véralkoholszintet, így ilyenkor romlik az alvás minősége, illetve alvászavarok is előfordulhatnak.

borozás, fiatal nő, kanapé, nyugalom, alvás
Az alkohol nyugtató hatású, mégis ronthatja az alvásminőséget. Fotó: Getty Images

A normál alvás általában négy-öt különböző ciklusból áll, mindegyik nagyjából 90-120 percig tart. Az első egy-két ciklusban még a NREM, azaz a lassú hullámú alvás a domináns, amikor a szívverés, légzés és szemmozgás egyaránt lassulni kezd, az izmok ellazulnak. Nagyjából másfél órával elalvás után újraindulnak a szemmozgások, felgyorsul a légzés és a szívverés, ez a REM fázis, amikor az álmodás is előfordulhat. A lefekvés előtti alkoholfogyasztás azzal járhat, hogy az elalvás gyorsabb lesz ugyan, gyorsan mély álomba merülünk, viszont az éjszaka előrehaladtával egyensúlyzavarok léphetnek fel a lassú hullámú alvás és a REM között, ami rontja az alvás általános minőségét, például rövidíti alvásidőt, akár álmatlanságot is okozhat.

A SomnoCenter szakértői szerint az alkohol hozzájárulhat a leggyakoribb alvászavar, az alvási apnoé kialakulásához is. Ellazítja ugyanis a torok izmait ellazítja, ezáltal nagyobb ellenállást vált ki a légzés során, zavaró légzési epizódokhoz és erősebb horkoláshoz vezetve még azoknál is, akik egyébként nem érintettek apnoés panaszokban. Kutatások szerint az alkoholfogyasztás 25 százalékkal növeli az alvási apnoé kockázatát.

Természetesen a mértékkel fogyasztott alkohol nem okoz okvetlenül problémát, ennek ellenére a szakemberek azt javasolják, hogy érdemes a szervezetnek elegendő időt hagyni az alkohol lebontására, így kezelhetjük az alvásra gyakorolt negatív hatásokat. Az alvászavarok kockázatának csökkentése érdekében legalább négy órával alvás előtt érdemes abbahagyni az alkoholfogyasztást. Lehet, hogy úgy gondoljuk, hogy ez rosszat tesz az este hangulatának, szervezetünk és alvásunk viszont egészen biztosan hálás lesz érte.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra