Gyógyító alvás: nemcsak a stresszt űzi el
Aludjunk többet!A pihentető éjszakai alvásnak nemcsak bizonyos krónikus betegségek megelőzésében van nagy szerepe, de abban is, hogy szabályozni és irányítani tudjuk az érzelmeinket. Az agy ezen képessége pedig sérül abban az esetben, ha nem alszunk eleget - állítja egy új kutatás.

Így nézünk ki, ha 8 helyett 6 órát alszunk
Egy háromgyermekes anyuka a közelmúltban részt vett egy alvásdeprivációs kísérletben, amelyben a kutatók arra voltak kíváncsiak, milyen hatása van annak az emberi szervezetben, ha az szükségesnél kevesebbet alszunk - rendszeresen. Kattintson a részletekért!Az agyi működés vizsgálatából kiderült, hogy nemcsak az irányok meghatározásánál teljesítettek rosszabbul az éber éjszaka után, de az agyuk nem adott olyan látványosan differenciált választ a különböző érzelmi töltetű képek látványára. Ez pedig az érzelmeket szabályozó biokémiai folyamatok alacsonyabb aktivitására utal, vagyis, nem tudjuk eléggé hatékonyan meghatározni, hogy mi pozitív és mi negatív, és mindenre meglehetősen intenzív érzelmi választ adhatunk.

Az alváshiány a koncentrációnkra is hatással van
"Ezek az eredmények azt sugallják, hogy ha nem pihenünk eleget egy-egy éjszaka, akkor az az érzelmi életünkre is jelentős hatással van, például befolyásolhatja a döntéshozatali képességeinket, és még azokra a történésekre is felfokozott érzelmi választ adunk, ami egyébként semlegesnek tekinthető. Ennek a következménye például az, hogy jelentéktelen eseményeknek is nagy fontosságot tulajdonítunk, és arra is idegesen, ingerlékenyen reagálunk, amire máskor oda sem figyelünk" - mondta Hendler professzor.
A szakemberek a következő kísérletükben arra szeretnének választ kapni, szerepet játszhat a pihentető alvás az érzelmi zavarokkal összefüggő betegségek, például a szorongás vagy a depresszió tüneteinek enyhítésében.
Értékelje a cikket!