Betegség, amit sokan titkolnak

A családok nem kapnak elég segítséget, mert a szociális ellátórendszer túlterhelt, akárcsak az intézményi hálózat. A kórházak pedig nincsenek felkészülve a demens betegek ellátására.

Magyarországon majdnem negyedmillióan élnek demenciával, ez azonban mindössze egy becsült adat. Felmérés ugyanis nem készült. Amit pontosan lehet tudni, az, hogy körülbelül 5500-an szednek gyógyszert. Kázár Ágnes, az abcug.hu által megkérdezett háziorvos szerint mindebből arra lehet következtetni, hogy a mentális problémával küzdőknél vagy nem ismerik fel a betegséget, ezért nem is kezdődik el a gondozásuk, vagy már csak akkor jutnak gyógyszerhez, amikor késő, és nem lehet lassítani a betegség súlyosbodását.

A szakember, aki demens édesanyja miatt személyesen is érintett, azt mondta, hogy az 1600-1700 fős praxisában 15 demenciával diagnosztizált beteget lát el. Úgy gondolja, hogy ennél sokkal többen vannak. De szerinte sokan titkolják a betegségüket, mert manapság stigmát jelent, ha valaki feledékeny. Megszólják, kinevetik a beteget, ha nem a helyzethez illően öltözött, ha többször visszakérdez, vagy kiderül a pénztárnál, hogy otthon hagyta a pénztárcáját.

Az ellátórendszer nincs kellőképpen felkészülve a demens betegek ellátására.
Az ellátórendszer nincs kellőképpen felkészülve a demens betegek ellátására. Fotó: 123rf

A szociális ellátórendszer túlterhelt

Kázár Ágnes tapasztalatai szerint a családok túl kevés segítségre számíthatnak, hiszen a szociális ellátás túlterhelt, ráadásul az idősotthonokban is több éves várólisták vannak. Ilyenkor marad a család és a házi segítségnyújtás. Úgy véli, a rendszer adott, a feladatokat kellene átszervezni, hogy jól is működjön és igazodjon az igényekhez. A háziorvos esetlegesnek érzi, hogy hol, melyik településen alakulnak ki jó gyakorlatok.

Tudjon meg többet a demencia korai tüneteiről korábbi cikkünkből !

A demens betegeknek külön gondozásra van szükségük

A Miskolcon praktizáló orvos a másik legnagyobb problémának azt látja, hogy nincs kapcsolat az egészségügyi rendszer és a szociális ellátás között. A kórházak nincsenek felkészülve a demens betegek ellátására, akiknek az idegen környezet miatt tovább romlik az állapotuk, ha bekerülnek, ezért sokan ott is halnak meg.

Kázár Ágnes úgy véli, többet kell foglalkozni azzal, hogy az akut ellátás után mi lesz a demens betegekkel. Szerinte működhetnének külön demencia teamek a kórházakban, ugyanúgy mint a felfekvések kezelésénél. Jó lenne, ha a hospice mintájára külön rehabilitációs osztályokat hoznának létre számukra, ahol demencia-gondozók ápolnák őket, annak érdekében, hogy minél hamarabb el tudják hagyni a kórházat.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Ma fokozatosan megszűnik a fronthatás, a kellemetlen tünetek elmúlnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra