D-vitamin: 60 millió éve szükségünk van rá

Egy új vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy az immunrendszer egyik kulcsfontosságú része már 60 millió éve létezik az emberben és más főemlősökben. Az Oregoni Állami Egyetem és a Cedars-Sinai Egészségügyi Központ kutatói szerint a D-vitamin antibakteriális fehérjéket szabályozó hatása olyan fontos, hogy 60 millió éven át megőrződött, azonban a főemlősökön kívül más fajnál nem fordul elő.

Vitaminok és ásványi anyagok

Az, hogy ez a D-vitamin által mediált immunválasz évmilliókon keresztül fennmaradt a mókusmajmoktól a páviánokig és az emberig, arra utal, hogy kulcsfontosságú lehet a túléléshez. Bár a "katelicidin antimikrobiális peptid" a kórokozók elpusztítása mellett számos más biológiai aktivitással bír, még nem tisztázott, hogy melyik(ek)hez szükséges feltétlenül a D-vitamin. A kutatás arra is bizonyítékot szolgáltat, hogy a D-vitamin megfelelő szintje biológiailag fontos, miközben különböző vizsgálatok arról számolnak be, hogy az amerikai gyermekek és felnőttek több, mint 50 százaléka D-vitamin hiányban szenved.

"Az immunválasz ezen részének jelentősége igazolja, hogy az embereknek és a többi főemlősnek megfelelő D-vitamin szintet kell fenntartania" - mondta el Adrian Gombart biokémikus docens, az Oregoni Állami Egyetem Linus Pauling Intézetének vezető kutatója.

Az új vizsgálatban a kutatók egy olyan genetikai elem jelenlétét írják le, amely csak a főemlősökben fordul elő és a veleszületett immunválasz része. Nemcsak az emberben és legközelebbi rokonaiban, például a csimpánzokban találták meg, hanem olyan főemlősökben is, amelyek fejlődése már évmilliókkal korábban elvált az emberétől, így az óvilági és az újvilági majmokban is jelen vannak.

Animáció: HáziPatika.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +20 °C
Minimum: +12 °C

Tovább szakadozik, a legtöbb helyen csökken is a felhőzet, de főként a Tiszántúlon és északnyugaton még reggel is felhős lehet az ég. A keleti határ menti részeken helyenként párássá válhat a levegő. Néhol még előfordulhat zápor. Az északi, északkeleti szél néhol élénk maradhat. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 7 és 13 fok között alakul, de az északi völgyekben ennél hidegebb lehet. A változékony idővel kettős fronthatás jelentkezik.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra