Az agyszövetet is károsíthatja a COVID-19

Számos agyi területet károsíthat a COVID-19 egy frissen publikált tanulmány eredménye szerint.

Az Oxfordi Egyetem tanulmánya szerint a koronavírus okozta COVID-19 az agy zsugorodását okozhatja, csökkentheti a szürkeállományt az érzelmeket és a memóriát irányító régiókban, és károsíthatja a szaglásérzékelésért felelős területeket. A kutatásból kiderült, hogy a betegség hatásai olyanoknál is jelentkeztek, akiket nem kellett kórházban kezelni. A tudósok szerint további vizsgálatokkal lehet majd megállapítani, hogy ezek a szövődmények részben visszafordíthatók-e, vagy hosszú távon fennmaradnak.

Megvan, hogy kiknél alakul ki legvalószínűbben a hosszú COVID Egyesek hónapokkal a koronavírus-fertőzésből való kigyógyulásuk után olyan fizikai, idegrendszeri vagy kognitív tüneteket észlelnek, amelyek jelentősen rontanak az életminőségükön. Habár ezt a hosszú COVID-ként azonosított jelenséget már a járvány első hulláma óta ismerjük, még mindig nem világos, hogy ki hajlamos rá. Egy nemrég publikált kutatás közelebb hozta a megoldást.

Az oltottaknál feleakkora valószínűséggel alakulhat ki hosszú COVID-19

"Erős bizonyíték van arra, hogy a COVID-19 következtében agyi rendellenességek lépnek fel" - írták a kutatók a hétfőn publikált tanulmányban. A kutatásban részt vevőknél, még az enyhe eseteknél is a koncentrációért és a szervezésért felelős végrehajtó funkciók romlását mutatták ki, és az agy mérete átlagosan 0,2-2 százalékkal zsugorodott.

Egy friss tanulmány szerint a COVID-19 az agy zsugorodását is okozhatja. Fotó: Getty Images
Egy friss tanulmány szerint a COVID-19 az agy zsugorodását is okozhatja. Fotó: Getty Images

A Nature tudományos folyóiratban közzétett, szakértők által ellenőrzött tanulmányban 785, 51 és 81 év közötti pácienst vizsgáltak, akiknek az agyáról kétszer készítettek képalkotó eljárással felvételt. A résztvevők közül 401 a két felvétel között lett koronavírus-fertőzött. A második vizsgálatra az első vizsgálat után átlagosan 141 nappal került sor.

A kutatás idején Nagy-Britanniában a SARS-CoV-2 vírus alfa változata volt a domináns, és nem valószínű, hogy delta variánssal fertőzöttek is lettek volna a páciensek között - írták a kutatók. A tanulmány szerint a COVID-os páciensek egy részénél csökkent a figyelem, a koncentráció és az információfeldolgozás sebessége, valamint károsodott a memória.

A kutatók nem vizsgálták, hogy a koronavírus elleni védőoltás befolyásolta-e az állapotot, de a brit egészségbiztosító (UKHSA) februárban azt közölte, hogy 15 tanulmány eredményei alapján a beoltott embereknél körülbelül feleakkora valószínűséggel jelentkeznek a hosszú COVID-19 tünetei, mint a be nem oltottaknál.

Mutatjuk, hogy hat a COVID-19 és az oltás a menstruációra .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Élet anafilaxiával

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +25 °C
Minimum: +10 °C

Ma fokozatosan megszűnik a fronthatás, a kellemetlen tünetek elmúlnak.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra