A koronavírus-fertőzés ritka, ám ijesztő szövődménye

A koronavírus-fertőzés számos hosszú távú szövődménnyel járhat. A légutak mellett ráadásul a keringést, az idegrendszert, az emésztőszerveket, valamint az érzékszerveket, így a fület is megtámadhatja.

A Modern Hungária zenekar egykori énekese, Bodnár Attila a koronavírus-fertőzés egy igen ritka, de súlyos szövődményével küzd tavaly karácsony óta: a vírus idegi hallásvesztést eredményezett nála, emellett folyamatos fülzúgástól is szenved. A zenészre további vizsgálatok várnak annak tisztázása érdekében, hogy esetében ideiglenes vagy maradandó elváltozásról van-e szó. Ez utóbbi azonban végzetes lenne számára, hiszen énekesként és zeneszerzőként legfőbb munkaeszköze a hangja és a hallása.

A koronavírus-fertőzés az érzékszerveket, így akár a fület is megtámadhatja. Fotó: Getty Images
A koronavírus-fertőzés az érzékszerveket, így akár a fület is megtámadhatja. Fotó: Getty Images

A hallásvesztés típusai

„A halláscsökkenés okai rendkívül változatosak, mértéke pedig az enyhe hallási zavaroktól a teljes siketségig terjedhet” – ismertette dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ szakembere. Hozzátette, halláscsökkenés bármely életkorban jelentkezhet, és számtalan komponenst tartalmazhat.

Attól függően, hogy hol van a probléma kialakulásának helye, háromféle halláscsökkenést különböztetünk meg:

  • vezetéses hallásvesztés – ilyenkor a hanghullámok valamilyen mechanikus akadály – például fülzsírdugó, felgyülemlett folyadék vagy átszakadt dobhártya – miatt nem tudják megfelelő formában elérni a belső fület;
  • idegi eredetű halláscsökkenés – ezt a belső fülben található szőrsejtek károsodása, illetve elhalása idézi elő, amely miatt nem tud megfelelően eljutni a hang a hallóközpontba;
  • vegyes halláscsökkenés – ez akkor jöhet szóba, amikor a közép- vagy külső fülben, valamint a belső fülben egyaránt problémák adódnak.

Az idegi eredetű halláscsökkenés főként az idősebb korosztályt érinti. Előidézhetik fertőzések – így akár a koronavírus-fertőzés is –, gyógyszerek toxikus hatása, erős zajok, Meniere-betegség, valamint keringési betegségek egyaránt.

Hallásvesztés is lehet a Covid szövődménye

„A vírusfertőzések a halláskárosodás és az egyensúlyzavarok gyakori okai. Bár a COVID-19 miatt hirtelen fellépő, szenzorineurális halláscsökkenés pontos patofiziológiája még további kutatásokat igényel, úgy tűnik, hogy a vírus a hallójáratokat is megtámadhatja, és gyulladásos folyamatokat okozhat a belső fülben– magyarázta Kiss doktor.

A vírus által kiváltott szenzorineurális hallásvesztés fülzúgást, szédülést és egyensúlyhiányt okozhat, ezenkívül a középfület megfertőzve hallásvesztést is eredményezhet. Míg azonban a halláskárosodást a koronavírus-fertőzés ritka tüneteként tartjuk számon, a fülzúgás akár a betegek 4,5 százalékát is érinti. Egyeseknél a vírus okozta károsodás átmenetinek bizonyul, azaz idővel javulhat, míg másoknál tartós lehet. A halláskárosodás és a kapcsolódó tünetek azonban minden esetben jelentős hatással lehetnek a beteg életminőségére, valamint szorosan összefüggenek a szorongással és a depresszióval, ezért mindenképpen fokozott figyelmet igényelnek.

Jelenleg nincs specifikus kezelés a COVID-19-hez kapcsolódó halláskárosodásra. Amennyiben valaki koronavírus-fertőzésen esett át, és hirtelen halláscsökkenést, fülzúgást tapasztal, azt tanácsolom, hogy azonnal forduljon fül-orr-gégészhez. Ilyenkor egy átfogó diagnosztikai értékelés során meghatározzuk a tünetek okát, és egyéni kezelési tervet dolgozunk ki. Amennyiben szükséges, további vizsgálatokra, így speciális audiológiai hangvizsgálatra, valamint CT- és MR-vizsgálatra is elküldjük a pácienst” – sorolta az audiológus.

A hirtelen kezdetű szenzorineurális halláscsökkenés kezelésében az azonnali szteroidkezelés a leghatásosabb a betegség kimenetelének javítására. Ha azonban a hallás gyógyszeres vagy egyéb kezeléssel nem javítható, akkor hallásrehabilitációra lesz szükség, amelynek során egyénre szabottan választják ki a megfelelő hallásjavító eszközt – tette hozzá a Fül-orr-gége Központ szakértője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Északon, északkeleten reggelig erősen felhős lesz az ég, és ott helyenként kisebb eső, zápor is előfordul. Később szakadozik ez a felhőzet, illetve gomolyfelhők képződnek, emellett több órára kisüt a nap. Délután is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részén meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Szombaton még lehetnek elvétve kisebb záporok, de a hét utolsó napján már a csapadék sem zavarhatja meg a kinti programot.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra