Aktinomikózis: amit a súlyos fertőzésről tudni érdemes
Az aktinomikózis egy, az egész szervezetre kiterjedő, súlyos bakteriális fertőzés, mely fájdalmas, gennyes gócokat hoz létre a lágy szövetekben, nyálkahártyákon. Szerencsére elég ritkán fordul elő.
Egyre több az antibiotikumnak ellenálló baktérium!
A helytelen, túlzott, illetve az indokolatlan antibiotikum használat miatt olyan baktériumok jelentek meg, amelyek ellenállnak a különböző gyógyszereknek. Kattintson!
A betegség viszonylag lassan alakul ki és lassan terjed át a különböző testtájakra
A betegség egyik súlyos komplikációja, ha a fertőzés az agyba is továbbterjed, és gyulladást okoz az agyhártyában, vagyis abban a membránban, mely az agyat körülöleli és védi. Az agyhártyagyulladás tünetei közé tartozik a súlyos izomfájdalom, a hányás, a láz, az ingerlékenység és a zavarodottság, valamint a nyak jellegzetes merevsége.
Az aktinomikózis antibiotikumokkal, elsősorban penicillinnel jól kezelhető, de ez általában hosszú folyamat. Időnként, amikor a fertőzés már továbbterjedt, műtétre is szükség lehet az érintett területek eltávolításához.
A betegség szerencsére igen ritka, és főleg a harmadik világ országaiban élőket érintheti (ez természetesen nem azt jelenti, hogy másnál nem alakulhat ki a fertőzés). Az aktinomikózis valamivel gyakoribb a férfiaknál, mint a nőknél, de a méhen belüli fogamzásgátló eszközök (IUD, "spirál") használata növelheti a betegség kialakulásának kockázatát.