Még puskázni is lehet a bionikus szemmel

Gyökeres változást eredményezhet a látássérültek gyógyításában az az új találmány, amelyet amerikai tudósok állítottak elő. A Washington Egyetem mérnökeinek ugyanis sikerült nyomtatott áramkörrel és fényforrással kombinálniuk egy kontaktlencsét.

Az így létrehozott úgynevezett bionikus szemnek azonban nem csak az orvostudományban vehetik majd hasznát. Akár az egyetemi hallgatók vizsgáin is jó szolgálatot tehet, hiszen segítségével különböző információkat vetíthetünk a szemre - állítja a kutatócsoport vezetője. Babak Parviz szerint viszont olyan alkalmazásai is lehetnek majd a sci-fi írók álmát megtestesítő szerkezetnek, amelyekre még csak nem is gondolnánk.

A bionikus szem nem más, mint egy parányi monitor, mely egy elektromos áramkört és egy vörös fényt kibocsátó diódát is tartalmaz. Ezek létrehozása jelentette a legnagyobb kihívást a mérnökcsapat számára, ugyanis elkészítésükhöz olyan szervetlen és mérgező anyagok szükségesek, amelyek károsíthatják a szemet. A szerkezet alkotórészeinek összeállítása "self-assembly", azaz önépítő módon zajlott: a komponenseket egy műanyag lapra helyezték, majd azok - a kapilláris erők hatására - egymás mellé illeszkedtek. A lencséket először nyulakon próbálták ki: az állatok húsz percen keresztül viselték őket. A kísérletek során azonban semmilyen kedvezőtlen hatást nem tapasztaltak rajtuk. Parviz ebből arra következtet, hogy a bionikus szem nem befolyásolja viselője látását. A kutató hozzátette: a következő, már napelemekkel működő változat képes lesz a kétirányú, vezeték nélküli kommunikációra is. Ennek elkészítésére azonban még jó ideig várnunk kell.

Roska Tamás akadémikus szerint az új találmány legfontosabb tulajdonsága a mérete. Ehhez hasonló, de nagyobb eszközökkel már eddig is kísérleteztek tudósok, kontaktlencsébe épített monitor előállítása azonban még senkinek nem sikerült. A mesterséges látás és a hallórendszer összekapcsolásán alapuló technológiai megoldások kutatásával Magyarországon is foglalkoznak. A Pázmány Egyetem Információs Technológiai Kara és az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézetének munkatársai jelenleg egy vizuális mikroprocesszorból és egy mobiltelefonból álló szerkezet előállításán dolgoznak. Az úgynevezett bionikus szemüveg képes lesz a vizuális ingereket elemezve eldönteni az éppen aktuális látvány jelentését, ezt akusztikus információkká alakítani, és ezeket közölni viselőjével. Az új eszköz - reményeik szerint - nagy segítséget jelent majd a vakok és a látásukban korlátozottak számára.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +25 °C
Minimum: +9 °C

Derült vagy fátyolfelhős időre számíthatunk. A szél gyenge vagy mérsékelt lesz. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet szeszélyes területi eloszlásban 6 és 14 fok között valószínű. Ma már 28 fok is lehet, ingerültséget okozhat a hirtelen jött meleg.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra